Šogad aprit 60 gadi, kopš Jelgavas pedagoģisko skolu, kura kādreiz atradās Svētes ielā, absolvēja 22 jaunietes. Tas bija šīs skolas pēdējais izlaidums. Lai arī nepilnā sastāvā, skolotājas turpina komunicēt, katru gadu satiekoties dažādās Latvijas pilsētās. Šī gada tikšanās vieta – pie jelgavnieces Zintas Seisumas.
«Ieradāmies pilsētā 1953. gadā ar vienotu mērķi: kļūt par skolotājām,» tā absolvente Ārija Jozefa, piebilstot, ka jaunietēm, kuras ieradās Jelgavā no dažādām Latvijas vietām, bija 14 gadu. «Tajā laikā pilsēta bija nopostīta, pils vietā bija drupas,» atsauc atmiņā Ā.Jozefa, norādot, ka sākumā nācies dzīvot kādas skolas sporta zālē, bet vēlāk Lielajā ielā uzceltas kopmītnes, kuras kalpoja par mājvietu vairāku gadu garumā. Jaunietes pedagoģisko skolu absolvēja 1957. gadā, katra dāvinot vienu sarkanu rozi klases audzinātājai Undīnei Strazdiņai, un kopš tā laika, neskatoties uz atšķirīgām dzīves un darba gaitām, katru gadu 60 gadu garumā viņas salido dažādās Latvijas vietās, un visbiežāk – Jelgavā. «Mēs vienmēr jokojam, ka mūsu salidojumu reizes ir pedagoģiskās sēdes bez protokola,» tā skolotājas, piebilstot, ka viesojušās pie kolēģes Bavārijā, Vācijā, kopā apmeklējušas Kino muzeju, kā arī neskaitāmas reizes atgriezušās uz kādreizējo kopmītņu kāpnēm, lai atkārtoti uzņemtu kopīgas fotogrāfijas – gluži kā izlaiduma dienā.
Ārija atklāj, ka topošie pedagogi mācību laikā bija klasiski skolēni, kuri cītīgi mācījās, bet mēdza arī špikot un izdomāt dažādas viltības. «Man nepadevās matemātika. Es biju ļoti centīga, bet arī tas nelīdzēja, lai līdz galam izprastu priekšmetu. Atceros, ka skolotāja eksāmenā mani izglāba no komisijas papildu jautājuma, un man jāsaka liels paldies, jo nesekmīga atzīme nozīmēja mācības bez stipendijas, atgriešanos laukos un slaucējas darbu,» audzinātājai pateicību izsaka pedagoģiskās skolas absolvente Aija Mauriņa. Savukārt Astrīda Saukante, atminoties vasaras darbus kolhozā, atzīst, ka ar klases meitenēm speciāli izmētāja akmeņus kartupeļu laukā, lai traktors, ar kuru apstrādā laukus, saplīst, un meitenēm nebūtu jāstrādā.
Šīs jaunās pedagoģes bija 13. un pēdējais pedagoģiskās skolas izlaidums, jo pēc tam skolu reorganizēja, savukārt jaunās pedagoģes katra aizgāja savu ceļu. Audzinātāja U.Strazdiņa līdz pat 80 gadu vecumam strādāja Rīgas 1. ģimnāzijā par matemātikas skolotāju, savukārt jaunietes kļuva par pirmsskolas, matemātikas, ķīmijas, vēstures, bioloģijas un ķīmijas skolotājām dažādās Latvijas pilsētās. «Īsi pēc izlaiduma 1957. gadā jaunos skolotājus sūtīja uz dažādām piepilsētām un ciematiem, jo pieredzējušiem pedagogiem jau bija savas ģimenes, bet mums pārcelties bija vieglāk,» skaidro skolotājas, piebilstot, ka turpināja mācības augstskolā neklātienē. Viena no absolventēm – Guna Eglīte – ilgus gadus strādāja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu nodaļā, savukārt jelgavniece Z.Seisuma – Zinātņu akadēmijas Bioloģijas institūtā.
Jelgavas pedagoģiskās skolas audzinātāja U.Strazdiņa atzīst: laikam ritot, pasaule mainās un cilvēki mainās laikam līdzi. «Nevaru salīdzināt manas audzēknes un mūsdienu jauniešus, starpā ir gadsimts, un tas ir jūtams,» tā viņa. Savukārt kulturoloģe A.Saukante skaidro, ka mūsdienu bērniem trūkst cieņas pret pieaugušajiem. «Bērniem trūkst sirsnības un mīlestības. To aizvieto elektroierīces – televizors, dators, mobilie telefoni,» tā viņa, norādot, ka mūsdienās visi zina savas tiesības, bet diemžēl nevēlas domāt par saviem pienākumiem. Skolotājas spriež, ka mūsdienu skolotāju darbs ir krietni grūtāks, jo ikdienā jāsaskaras ar visatļautību, tomēr piebilst – cilvēks jāuzrunā par interesējošām tēmām, tad būs gan attieksme, gan rezultāts.
Jāpiebilst, ka skolotājas Jelgavā salidoja no visdažādākajām Latvijas vietām: Pļaviņām, Bauskas, Sēlijas, Jēkabpils, Rīgas, Jelgavas, Jaunjelgavas, Cesvaines, Stendes, Gaviezes un Aiviekstes puses.
Foto: Austris Auziņš