Svētdien, 3. septembrī, pulksten 12 bijušā Latvijas Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa dzimtajās mājās, Dobeles novada, Bērzes pagasta «Pikšās», notiks K.Ulmaņa 140. dzimšanas dienas piemiņas pasākums, kurā LLU vadība sveiks 2017./2018. studiju gada K.Ulmaņa stipendiātus. Jāpiebilst, ka šogad uz «Pikšām» tiek aicināti visi K.Ulmaņa iepriekšējo gadu stipendiāti, kuru skaits jau ir sasniedzis zīmīgu skaitli – 100, informē LLU pārstāve Lana Janmere.
LLU K.Ulmaņa stipendija tiek piešķirta jau 27 gadus, un tās pastāvēšanas laikā ir sveikti 98 studējošie. Šogad K.Ulmaņa 140. dzimšanas dienas piemiņas pasākumā LLU sveiks vēl trīs jaunos stipendiātus, tādējādi sasniedzot 101 K.Ulmaņa stipendiātu. «Jaunajā studiju gadā stipendiju saņems Vides un būvzinātņu fakultātes profesionālās bakalaura studiju programmas «Zemes ierīcība un mērniecība» studente Kristīne Stendzeniece no Ķekavas novada un divas Pārtikas tehnoloģijas fakultātes otrā līmeņa studiju programmas «Pārtikas produktu tehnoloģija» studentes – Agnese Čamane no Lielvārdes novada un Ance Ziobrovska no Aizputes novada,» norāda L.Janmere.
K. Ulmanis savas darbības laikā deva būtisku ieguldījumu lauksaimniecības attīstībā, taču vienlaikus novērtēja arī citu nozaru attīstību, tāpēc K.Ulmaņa stipendijas piešķiršanas mērķis ir atbalstīt talantīgus un aktīvus LLU jauniešus, kuri studē lauksaimniecību vai jebkuru citu tautsaimniecībai svarīgu nozari. Stipendiju ir saņēmuši sekmīgie, no valsts budžeta finansētie inženierzinātņu, biozinātņu un sociālo zinātņu studenti un maģistranti, kuri veikuši zinātnisku pētījumu par K.Ulmani, viņa darbību un aktuālajām problēmām Latvijas tautsaimniecībā, politikā un kultūrā 20. gs. 20. – 30. gados, iesaistījušies LLU sabiedriskajās aktivitātēs un kuriem ir darba pieredze kādā zemnieku organizācijā vai saimniecībā. «Inteliģentiem cilvēkiem ir jāzina savas saknes, jo tikai uz stabiliem, stingriem pamatiem var veidot attīstību. Pētot savas ģimenes, dzimtas koku, var daudz uzzināt par vēsturi, cilvēku dzīvi konkrētajā laika periodā, bet, izpētot valstsvīru saknes, tiek veidotas valstiskas saknes – piederība mūsu mazajai Latvijai,» uzskata LLU studiju prorektors Aigars Laizāns.
«Stipendiju 20. gadsimta astoņdesmito gadu beigās iedibināja K.Ulmaņa fonds, bet pēc pāris gadiem šī tradīcija pārgāja augstskolas pārziņā, un kopš 1991. gada to piešķir LLU, jo K.Ulmanim bija liela nozīme universitātes dibināšanā – 1938. gadā tieši viņš izsludināja likumu «Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijas Satversme», kā arī ar viņa rīkojumu augstskolu pārcēla uz Jelgavas pili,» par stipendiju stāsta LLU bijušais rektors, profesors Voldemārs Strīķis. Deviņdesmito gadu beigās augstskolā norisinājās pat diskusijas par to, lai universitāti nosauktu K.Ulmaņa vārdā. «Universitātes nosaukums gan netika mainīts, bet tika izveidots K.Ulmaņa krūšutēls, kas joprojām atrodas universitātes rektorāta svinīgajā sēžu zālē, lai svarīgākās sēdes notiktu bijušā prezidenta uzraudzībā,» papildina V.Strīķis. Profesors uzskata, ka šī ir valsts nozīmes stipendija, kas apliecina, ka LLU ir stingra latvisko vērtību turētāja.
Stipendiāti 3. septembrī aicināti viesoties «Pikšās» un piedalīties K.Ulmaņa piemiņai veltītajā pasākumā, kas pie viņam veltītā pieminekļa norisināsies pulksten 12, bet pulksten 13 stipendiātiem būs iespēja pirmo reizi satikties «Pikšu» muzejā, kur visus neformālā pasākumā laipni uzņems LLU vadība.
LLU aicina stipendiātus pieteikt savu dalību salidojumam līdz 25. augustam, rakstot e-pastu uz arnita.lejava@llu.lv.
Foto: latvia.travel.lv