Šā gada aprīlī Latvijā tik atvērts dabasgāzes tirgus; arī Jelgavas pilsētas mājsaimniecības varēs mainīt dabasgāzes tirgotāju, izvēloties sev izdevīgāko. Seminārā, kurš 14. septembrī norisinājās Jelgavas novada domē, Ekonomikas ministrijas (EM) un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji informēja par šā brīža situāciju tirgū.
Šā gada aprīlī beidzās AS «Latvijas Gāze» monopols tirgū un Latvijā tika atvērts dabasgāzes tirgus, kas iedzīvotājiem ļaus izvēlēties alternatīvu pakalpojuma sniedzēju. Juridiskām personām, kā arī mājsaimniecībām turpmāk būs vairākas izvēles iespējas. Proti, viena no tām – tāpat kā līdz šim, gāzi par Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātu tarifu, varēs saņemt no publiskā tirgotāja. Šobrīd tā ir AS «Latvijas Gāze», tomēr 2019. gadā notiks konkurss, kura uzvarētājs – komersants ar lielāko mājsaimniecību lietotāju skaitu – kļūs par jaunu publisko gāzes tirgotāju. Jāpiebilst, iespējams, tā nemainīgi paliks «Latvijas Gāze», tomēr iespējams – arī cits tirgotājs, kurš turpmāk piedāvās mājsaimniecībām regulētu tarifu. Savukārt alternatīvus piedāvājumus mājsaimniecības varēs saņemt no jauniem tirgus dalībniekiem.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Enerģētikas departamenta eksperte Agnese Villere apstiprina, ka reģistrēti jau 33 jauni uzņēmumi, kas vēlas tirgot Latvijā dabasgāzi, tostarp ne tikai no Latvijas, bet arī no Vācijas, Šveices, Lietuvas un Igaunijas. Ja ģimene, izvērtējot jauno tirgus dalībnieku piedāvājumus, sapratīs, ka pakalpojums pie kāda no jaunajiem tirgotājiem ir izdevīgāks nekā pie publiskā tirgotāja, mājsaimniecībai būs jānoslēdz līgums ar jauno tirgotāju. Tas būs jāpaveic līdz attiecīgā mēneša 15. datumam un ar nākamo mēnesi gāzi varēs saņemt pēc jauniem nosacījumiem. Svarīgi, ka nekas cits nemainās – nedz skaitītāji, nedz cita infrastruktūra nav jāmaina. Būtiski, ka līdz ar attiecīgu likumdošanu, arī rēķini tik sastādīti, iekļaujot vienotu informāciju.
Aktuālākais jautājums ir dabasgāzes cena. Ekonomikas Ministrijas Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktores vietnieks Gunārs Valdmanis skaidro, ka dabasgāzes cenu un tarifu ietekmē visdažādākie kritēriji. Pamatā tās ir naftas cenu svārstības pasaules tirgū, kas, savukārt atkarīgas no laikapstākļiem, politiskās situācijas pasaulē, kā arī ražošanas apjomiem. Liela nozīme ir arī valūtas svārstībām. Papildu viņš uzsver ne tikai dabasgāzes iepirkuma izmaksu nozīmi, bet arī pārvaldes un sadales izmaksas. G.Valdmanis lēš, ka līdz ar konkurences parādīšanos, arī tirgotāji varēs piedāvāt iedzīvotājiem izdevīgākus tarifus, tomēr uzsver: līdz šim viņu interese par mājsaimniecībām bijusi ļoti neliela – no 33 komersantiem, pagaidām šādu iespēju pieļauj tikai seši. «Jāsaprot, ka tirgotājam vieglāk noslēgt vienu līgumu, piemēram, ar katlu māju par lieliem dabasgāzes apjomiem, nekā desmitiem līgumu par pavisam nelieliem apjomiem,» tā viņš, pieminot, nelieliem patērētājiem, kuriem, piemēram, ir tikai gāzes plīts, cena būs augstāka, savukārt lielajiem patērētājiem – lētāka.
SPRK skaidro, ka vienoties par tarifu, mājsaimniecība varēs ar konkrēto tirgotāju. Proti, ģimene sazinās ar uzņēmumu, norāda nepieciešamo patēriņu un citus parametrus, kā rezultātā no tirgotāja saņem piedāvājumu, un, ja tas ģimenei ir izdevīgs – noslēdz līgumu. Jāpiebilst, ka šobrīd SPRK mājaslapā pieejams jauno komersantu reģistrs ar to kontaktiem, tomēr jebkādu papildu informāciju uzņēmumu piedāvājumiem, iedzīvotājiem jāgūst pašiem. A.Villere skaidro, ka šobrīd jaunie tirgotāji ir tikko ienākuši Latvijā, analizē mūsu valsts tirgu un jau nākamgad uzņēmumi varētu būt aktīvāki, uzrunājot potenciālos klientus un izsakot konkrētus piedāvājumus.
Jāuzver, ka līdz ar brīvo tirgu un papildu iespējām, jaunie tirgotāji netiks īpaši izvērtēti, tomēr par iedzīvotāju pakalpojuma saņemšanas drošību rūpēs publiskais tirgotājs. Proti, ja iedzīvotājs ir noslēdzis līgumu ar jauno tirgotāju, kurš kāda iemesla dēļ pārtrauc savu darbību, publiskais tirgotājs nodrošinās dabasgāzes piegādi par regulētu tarifu.
Papildu informācija, tostarp arī par komersantiem jeb jauniem tirgus dalībniekiem pieejama SPRK mājaslapā www.sprk.gov.lv sadaļā «Lietotājiem – dabasgāze». Seminārs norisinājās ar Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociācijas (PIAA), Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu, kā arī ar «Europe Direct» informācijas centra Jelgavā informatīvo atbalstu.
Foto: Austris Auziņš