Šonedēļ noslēdzās pieteikšanās vērienīgā izglītības projekta 1. kārtā, kurā ar ES atbalstu ikviens strādājošais, kas vecāks par 25 gadiem, varēja pieteikties mācībām, lai iegūtu jaunas kompetences vai pārkvalificētos. Jelgavā pieprasītākās ir būvniecības un metālapstādes programmas, savukārt vismazāk pieteikumu saņemts informācijas un komunikācijas tehnoloģiju programmās.
Jelgavā ES pieaugušo izglītības projektā «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» iedzīvotājiem bija iespēja pieteikties vairāk nekā 60 programmās kopumā piecās Jelgavas izglītības iestādēs. Projekta 1. kārtas gaitā interesenti varēja izvēlēties apmācību kādā no četrām nozarēm – būvniecība; elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas; kokrūpniecība, kā arī metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības.
Populārākās programmas projekta 1. kārtā ir daudzveidīgas būvniecības un metālapstrādes programmas. «Ievērojami vairāk pieteikumu saņēmām profesionālās tālākizglītības programmās, kuru noslēgumā var saņemt profesionālās kvalifikācijas apliecību un iegūt profesiju,» stāsta Jelgavas tehnikuma pieaugošo izglītības projekta koordinators Uldis Sokolovs, piebilstot: automehāniķa un galdnieka programmās reģistrēti arī četru sieviešu pieteikumi. Arī Jelgavas Amatu vidusskolā līdz pat pēdējai pieteikšanās dienai saņemti iesniegumi metālapstrādes programmās. «Bieži vien skolas vecuma jaunieši nevēlas mācīties metināšanu, tostarp apgūt datorizētās ciparu vadības (CNC) metālapstrādes darbagaldu iestatītāja profesiju, savukārt vidēja gadagājuma cilvēki, apjaušot profesijas pieprasījumu, novērtē šo iespēju,» stāsta Amatu vidusskolas direktore Edīte Bišere, uzsverot, ka saņemti gan individuāli pieteikumi, gan lielu uzņēmumu grupu pieteikumi darbinieku apmācībām. Jāpiebilst, ka par metālapstrādes programmām interesi izrādījuši arī rīdzinieki.
Jelgavnieki izvēlējušies mācīties arī interjera dizainu. Daudz pieteikumu saņemti gan Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra piedāvātajās programmās «Datorprogrammas interjera noformējumam («CorelDraw») pamati» un «Telpu noformējums un interjers», gan mācību un konsultāciju centrā «ABC», kas piedāvā ne tikai interjera mācības, bet arī rasēšanu «AutoCad» programmā. Savukārt mācību centra «Buts» Jelgavas filiāles vadītāja Ingrīda Ābolkalna secina: no vairāk nekā 30 programmām, kas piedāvātas Jelgavas filiālē, pieprasītākās ir kvalifikāciju paaugstinošas apmācības, kas nepieciešamas konkrētu profesiju darbiniekiem. Piemēram, «Transportlīdzekļu vadītāju periodiskā apmācība» un «Ceļu satiksmes noteikumu un kustības drošības apgūšana traktortehnikas A kategorijas tiesību iegūšanai».
Jāuzsver, ka, neskatoties uz nokomplektētām grupām ar desmit un vairāk dalībniekiem dažās būvniecības un metālapstrādes programmās, daudzās citās mācību programmās nav pieteicies pat minimālais dalībnieku skaits, līdz ar to, iespējams, dažos gadījumos nevarēs nokomplektēt grupu. Pieteikumu statistika liecina, ka vismazākā interese šoreiz ir par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju programmām, piemēram, par «Windows» sistēmu konfigurēšanu un ieviešanu, «Google Analytics» mājaslapu apmeklēšanas analīzi, kā arī «Linux» sistēmu administrēšanu. Tāpat neliels pieprasījums bijis arī tādās neformālās izglītības būvniecības programmās kā «Dekoratīvā apmetuma uzklāšana», «Krāsošana», «Tapešu līmēšana» un «Darba drošība ceļa būvē».
Apmācības strādājošajiem sāksies janvārī. Būtiski, ka nākamgad startēs arī projekta 2. kārta, tomēr par nozarēm un programmām, kas tajā būs pieejamas, lems līdz gada beigām. Plašāka informācija par ES strādājošo projektu pieejama mājaslapā www.macibaspieaugusajiem.lv.
Foto: no JV arhīva