Jelgavā norisinājās Latvijas Kultūras kanona konkursa Zemgales reģiona pirmā kārta, kurā jaunieši no deviņām skolām, tostarp, trīs Jelgavas izglītības iestādēm, prezentēja viņuprāt nozīmīgākos Kultūras kanona stāstus, ziņas un vēstis cilvēkiem nākamajā simtgadē. Konkursa fināla kārtā iekļuva komandas no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas un Jelgavas Mūzikas vidusskolas.
Deviņas konkursa komandas prezentēja žūrijai visdažādākās tautas tradīcijas un vērtības – runāja par koklēm un koklēšanu, Jāņu svinēšanas tradīcijām, savukārt divas komandas stāstīja par rudzu maizi. Tāpat konkursa laikā komandas prezentēja savu redzējumu par Latvijas naudu, kā arī dažādu personību ieguldījumu kultūrā. Viens no konkursa uzdevumiem bija sagatavot tekstuālu un vizuālu saturu par patstāvīgi izvēlētām vērtībām Kultūras kanona mājaslapai, kas nākotnē varētu būt iekļauts vietnē, uzrunājot tieši jauniešu auditoriju.
Jelgavas Mūzikas vidusskolas audzēknes Lioneta Roze, Annija Rencberga un Anta Puķīte, tērpušās tautas tērpos, cildināja suitus, atgādinot par to nozīmi Latvijas kultūrā. Jaunietes runāja suitu dialektā, iepazīstināja ar suitu tradicionālo dziedāšanas veidu – burdonu –, kā arī papildināja auditorijas zināšanas par dažādām suitu tradīcijām. Interesanti, ka temats nav bijis izvēlēts netīši – viena no jaunietēm ir suitu sieva, kas nāk no Alsungas puses, norāda Jelgavas mūzikas vidusskolas kulturoloģijas skolotāja Dagnija Jākobsone. Jāpiebilst, ka jauniešu ierosinājums konkursā bija katru dienu sociālajos tīklos publicēt vienu vēsti par Kultūras kanonu vērtībām.
Savukārt Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas audzēkņi – Terēze Peipiņa, Didzis Ruicēns un Jānis Ēriks Grūtups –, godināja režisoru Alvi Hermani un Jauno Rīgas teātri, uzsverot, ka režisora daiļradi varētu atspoguļot viegli uztveramā valodā, padarot to viegli saprotamu arī cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Jaunieši piesaistīja surdotulku, kas tulkoja izrādes «Vectēvs» fragmentu, kā arī ierosināja Kultūras kanona mājaslapā veidot izrāžu klasifikatoru, kas palīdzētu cilvēkiem orientēties piedāvājumā.
Jāpiebilst, ka konkursa otrajā kārtā norisināsies seminārs, kurā skolēni apgūs mediju satura izstrādes un kultūras mantojuma komunikācijas pamatprincipus. Savukārt Latvijas simtgades pirmajā mēnesī – 26. janvārī –, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies konkursa fināls.
Konkursā Jelgavu pārstāvēja komandas no trim izglītības iestādēm: Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, Jelgavas 4. vidusskolas un Jelgavas Mūzikas vidusskolas.
Foto: no Latvijas Kultūras kanona arhīva