«Sākumā man nebija izpratnes, kādēļ man nepieciešams zināt standartnovirzes aprēķināšanas formulu, bet to es sapratu jau pirmajā darba dienā,» atklāj «Swedbank» Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons, kurš pirmdien vadīja ekonomikas stundu Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. klasei, apliecinot skolēniem, ka daudzas lietas, kam viņi neredz pielietojumu skolas laikā, iespējams, noderēs profesionālajās gaitās. Mācību stunda notika izglītības programmas «Iespējamā misija» akcijas «Iedvesmo mācīties!» gaitā.
Mācību stunda bija veltīta statistikas tēmai, un tās ievadā R.Jansons aicināja skolēnus atsaukt atmiņā iepriekš iegūtās zināšanas par akcijām, obligācijām un statistikas nozīmi akciju svārstībās, papildinot tās ar savā profesionālajā darbībā gūtajām atziņām. «Akcijas būtībā iegādājas divu iemeslu dēļ – ar mērķi nopelnīt no to vērtības svārstībām, proti, nopirkt tās lētāk un pārdot dārgāk, kā arī lai iegūtu daļu no īpašuma,» atklāja R.Jansons. Viņš aicināja skolēnus minēt faktorus, ko investors galvenokārt izvērtē, pieņemot lēmumu investēt kādā no uzņēmumiem. Pēc skolēnu domām, būtiski ir, kādu produktu uzņēmums piedāvā – cik tas ir potenciāls –, kādi ir uzņēmuma mērķi un noieta tirgi. Bet R.Jansons papildināja, ka ļoti būtisks faktors ir arī komanda, kas vada uzņēmumu.
Skolēnus visvairāk interesēja jautājumi par krioptovalūtu jeb, kā «Swedbank» pārstāvis to nosauca, spēļu naudu, kas pēdējā laikā izraisījusi lielu sabiedrības interesi – populārākais kriptovalūtas veids ir Bitcoin. «Tā ir virtuāla valūta, ko nav emitējusi neviena valsts, tādēļ to pat nevarētu dēvēt par valūtu. Kriptovalūtas tirdzniecība ir balstīta uz spekulāciju, un tai nav noteiktas vērtības, tādēļ nevar objektīvi novērtēt, vai cena par vienu tās vienību ir augsta vai zema,» skaidroja R.Jansons. Viņš uzsvēra, ka tāpat šobrīd nav iespējams pierādīt šādas naudas izcelsmes veidu, kas ir būtiski darījumos ar finansēm, un šī virtuālā valūta ir ļoti nestabila.
«Ir liela atšķirība, vai tēmu skaidro jomas profesionālis, kas pārzina arī praktisko pusi un aktualitātes, vai skolotājs – šādas lekcijas palīdz rast sasaisti ar reālo dzīvi un patiešām pārliecināties, ka arī formulas, ko skolā apgūstam, var būt noderīgas reālajā dzīvē,» vērtē Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12.v klases skolniece Anda Āriņa. Viņai piekrīt arī klasesbiedrene Undīne Laurīte, sacīdama, ka šī bija kā «Ēnu diena», tikai nevis skolēni devās ēnot kādas jomas speciālistu, bet viņš nāca uz skolu. «Man bija interesanti paklausīties, cik ļoti aizrautīgi Reinis Jansons stāsta par savu profesiju un ikdienas darbu – skolotājs to, protams, dara citādāk, jo konkrētā viela viņam ir jāpasniedz atkārtoti,» vērtē U.Laurīte. Arī 12. klases skolēns Kārlis Valainis atklāj, ka šī bija iespēja uz mācību vielā iekļautajām tēmām paskatīties no nozares speciālista perspektīvas.
Skolēnu vērtējumam piekrīt arī ekonomikas skolotāja Elīna Ēdole, norādīdama, ka šādas nozaru ekspertu vieslekcijas vienmēr ir ļoti vērtīgas, jo skolēni bieži vien uzskata, ka skolotājiem nav pietiekamas sasaistes ar nozari. «Jomas profesionāļi var sniegt atbildes arī uz ļoti specifiskiem jautājumiem, ko skolotāji ne vienmēr var pietiekami izsmeļoši izskaidrot,» uzskata skolotāja, papildinādama, ka ekonomika ir ļoti plašs mācību priekšmets. «Es savās stundās cenšos sabalansēt teoriju ar praksi – ir temati, kuros neiztikt bez formulām, savukārt citus tematus iespējams pasniegt radošāk. Skolēni, piemēram, veido bukletus par ekonomiskajām sistēmām, izstrādā uzņēmumu sociālo tīklu profilus, meklējot risinājumus, kā popularizēt konkrēto uzņēmumu,» stāsta E.Ēdole. Viņa papildina, ka 12.v klase ir vides zinību novirziena klase, kas visu vidusskolas ekonomikas vielu koncentrēti apgūst 12. klasē un viņas galvenais mērķis ir sniegt skolēniem zināšanas, kas nepieciešamas ikdienas dzīvē, piemēram, kā aprēķināt algas, kādēļ jāmaksā nodokļi, kā veidojas pensija un citas.
Jāpiebilst, ka akcijas «Iedvesmo mācīties!» gaitā Spīdolas ģimnāzijā mācību stundu vadīs arī radošās aģentūras «Weekend» pārstāvis Edgars Pētersons, biotehnoloģe Inese Čakstiņa un revīzijas, nodokļu, vadības un darījumu konsultāciju pakalpojumu organizācijas «Ernst&Young» pārstāve Dace Cikmača.
Foto: no E.Ēdoles arhīva