«Dalība Phjončhanas olimpiskajās spēlēs man ir motivācija nākotnei, jo es gribu tajās atgriezties,» par iespaidiem savās pirmajās olimpiskajās spēlēs saka Jelgavas šorttrekists Roberts Zvejnieks. Savukārt mūsu daiļslidotāja Diāna Ņikitina no spēlēm atgriezusies ar dalītām jūtām – protams, ir gandarījums par paveikto un piedzīvoto, bet prieku aptumšo rezultāts, kas, pēc viņas un trenera domām, neatspoguļo patieso sportistes sniegumu uz ledus.
Spēles ir noslēgušās, un sportisti atgriezušies mājās, bet portāls www.jelgavasvestnesis.lv piedāvā nelielu ieskatu, kā Phjončhanā gāja Jelgavas sportistiem, kuri šogad debitēja Latvijas olimpiskās komandas sastāvā. Jelgavas olimpieši R.Zvejnieks un daiļslidotāja D.Ņikitina dzīvoja 20 stāvu ēkā – Roberta istabas biedrs bija Latvijas daiļslidotājs Deniss Vasiļjevs, bet Diāna dzīvoja kopā ar šorttreka treneri Evitu Krievāni-Moiseičenko. Lai gan abi sportisti galvenokārt koncentrējās saviem startiem, bija arī nedaudz laika, lai apskatītu ciematu un izbaudītu atmosfēru.
Atmiņā paliks emocijas
«Man ir svarīgs rezultāts, tāpēc koncentrējos tam, ko daru, un tajā pašā laikā arī to izbaudu,» par savām spēcīgākajām emocijām saka šorttrekists, neslēpjot, ka startēt pilnā arēnā un iziet uz starta ceturtdaļfinālā bijis ļoti spilgts notikums. «Spilgtākais brīdis ir tas, kad izej uz laukuma un apskaties apkārt – super sajūtas!» Tāpat Robertam atmiņā paliks 500 metru ceturtdaļfināla finišs, kurā tikai 0,043 sekundes viņu šķīra no iekļūšanas pusfinālā. Lai gan uzrādītais rezultāts ir labs, Roberts pats to uzskata par neveiksmi un spriež, ka savu darīja pieredzes trūkums un stress.
Ar sadzīves apstākļiem un brīvā laika pavadīšanas iespējām sportisti ir apmierināti, vien norāda, ka ēdiens varēja būt daudzveidīgāks. Diāna pozitīvi vērtē to, ka bija padomāts par higiēnu un daudzviet varēja dezinficēt un nomazgāt rokas. Pēdējās dienās viņi iegādājās dažādus suvenīrus ar olimpisko spēļu simboliku, piemēram, Roberts mājās pārveda T kreklu un mīkstās rotaļlietas, bet Diāna izvēlējās jakas, pidžamu un maciņus. Roberts vērtē, ka cenas Dienvidkorejā ir pieņemamas – tie, kuri bijuši olimpiskajās spēlēs Sočos 2014. gadā, zinājuši teikt, ka tur cenas bijušas krietni augstākas nekā Phjončhanā.
Pārpratums ar telefonu
Spēļu laikā medijus pāršalca ziņa: Roberts sociālajā vietnē facebook.com ievietojis sludinājumu, ka pārdod mobilo telefonu, ko olimpisko spēļu dalībniekiem uzdāvināja uzņēmums «Samsung». «Tas ir parasts telefons – bez īpaša vai individualizēta dizaina, tas neatgādina piemiņas lietu no spēlēm. Turklāt man jau ir jauns telefons un vēl vienu nevajag,» norāda sportists, piebilstot, ka šorttreka inventārs nav lēts un, lai viņš varētu trenēties, līdzekļus iegulda gan pats, gan vecāki. Tiesa, nu sportists ir pārdomājis un telefonu nepārdos, bet atdos lietošanā vecākiem.
Modes etalons
Diānai bija gods pārstāvēt Latviju olimpiskajās spēlēs daiļslidošanā pēc 24 gadu pārtraukuma, un viņa izcīnīja 26. vietu. Starts Diānai bija ļoti emocionāls brīdis – pēc īsās programmas viņa apraudājās: ja sākumā tās bija prieka un gandarījuma asaras par labi izdarītu darbu, tad vēlāk – sarūgtinājums par tiesnešu vērtējumu, kas, viņasprāt, neatbilst parādītajam sniegumam. «Pēc neveiksmes Eiropas čempionātā Diāna apzinājās, ka pati izgāzās, bet tagad viņa ir neizpratnē – izdarīja visu ļoti labi, bet vērtējums tik zems. Viņai pat radās šaubas, kā tagad būt, ko darīt tālāk,» atzīst sportistes mamma, piebilstot: emocionālā spriedze bijusi tik liela, ka mājupceļā no olimpiskajām spēlēm Diāna saslima.
Pēc latvietes starta sociālos tīklus pāršalca komentāri par Diānas tēlu – tas ir ļoti pārdomāts, spilgts, izceļas uz īso kleitiņu fona, un viņa pat tika pielīdzināta Kaķsievietes tēlam. Cilvēki jūsmoja par melno kombinezonu, cimdiņiem bez pirkstiem, rokassprādzēm, astē saņemtajiem matiem un ķēdīti ar kuloniņu. «Mēs ar Diānu saņēmām vēstules no dažādām pasaules malām – cilvēki pauda atbalstu Diānai, pozitīvi novērtēja gan viņas sniegumu sacensībās, gan tēlu, mudināja turpināt iesākto. Par Diānu rakstīja britu, spāņu, vācu, itāļu, amerikāņu, kanādiešu, somu mediji. Viņa pat tika nosaukta par daiļslidošanas modes noteicēju ar lielu nākotni,» stāsta Diānas mamma Solvita Ņikitina.
Šī pamanāmā tērpa autors ir Diānas treneris olimpiskais vicečempions Stefans Lambjēls – viņš uzzīmējis skici, izvēlējies audumus, vairākkārt pārskatījis detaļas, bet tērps šūts Rīgā. «Bija grūti uzšūt kombinezonu bez Diānas klātbūtnes. Katru detaļu fotografēju un sūtīju Stefanam, bet viņš izteica savu vērtējumu. Viņam ir ļoti laba gaume,» vērtē Diānas mamma. Savukārt kuloniņu slidu formā Diānai apmēram pirms pusotra gada uzdāvināja viņas kvēla pielūdzēja no Japānas, un tas tagad ir viņas talismans.
Jūt līdzi komandai
Vēl Diānai atmiņā paliks šorttreka sacensības, ko viņa apmeklēja klātienē. «Diāna 1000 metru slidojumā atbalstīja abus Latvijas pārstāvjus – Robertu Zvejnieku un Roberto Puķīti. Viņa bija sajūsmā un atzina, ka, skatoties dzīvē, tas ir diezgan aizraujošs sporta veids,» stāsta Diānas mamma. Sportiste nožēlo, ka nevarēja palikt todien līdz beigām un atbalstīt arī ātrslidotāju Haraldu Silovu, kurš tad izcīnīja 4. vietu. «Haraldam bija vēlais starts, bet Diānai vajadzēja iet gulēt – viņa klātienē sacensības neskatījās. Vienīgi pirms tam ciematā novēlēja Haraldam veiksmi. Nākamajā rītā man bija pirmais zvans, un meita teica: «Mamma, tu redzēji Haralda rezultātu?! Mēs te visi lepojamies par viņu!»,» atklāj S.Ņikitina.
Roberts gan citu sportistu startiem līdzi nesekoja un klātienē neapmeklēja nevienas sacensības – lai neizsistos no ritma.
Gandrīz apgāž autobusu
Olimpisko spēļu sākumā bija bažas, vai auksto laikapstākļu dēļ nevajadzēs pat atcelt atklāšanas ceremoniju, tomēr, kā saka jelgavnieki, – auksts bija, bet paciest varēja. Trakākais bijis stiprais vējš, kas apgrūtināja pārvietošanos, un dažas ēkas īslaicīgi tika slēgtas, jo nedarbojās automātiskās durvis. «Vienu dienu Diāna piezvanīja un teica, ka ar komandu sēž autobusā, lai brauktu uz treniņu, bet vējš šūpo autobusu no vienas puses uz otru. Pat žogu norāva un aiznesa,» atceras S.Ņikitina. Par laimi, viss beidzās bez starpgadījumiem. Turklāt sportisti norāda, ka Latvijas delegācijas tērpi bija gana silti un ērti.
Iespaidīgākais – atklāšanas un noslēguma ceremonija
Spēļu atklāšanas un noslēguma ceremonija ir rīks, ar kura palīdzību pasākuma organizatorvalstis savā starpā sacenšas, mēģinot pasākumu noorganizēt pēc iespējas grandiozāku un krāšņāku. Abi Jelgavas olimpieši norāda: abas ceremonijas paliks atmiņā. «Pats šovs ir skaists, bet TV ekrānā tas izskatās vēl labāk un iespaidīgāk. Pēc noslēguma ceremonijas bija mūzika, un visi sportisti, personāls arēnas vidū izklaidējās. Tas bija forši!» teic Roberts. Tomēr daudz dziļāk Robertam un Diānai atmiņā paliks abu pirmais gājiens olimpiskajās spēlēs plecu pie pleca ar pieredzējušiem Latvijas sportistiem, olimpiskajiem medaļniekiem un dzīvām leģendām un sajūta: mēs esam vieni no viņiem.
FAKTS
Šorttrekists Roberts Zvejnieks debijas olimpiskajās spēlēs 500 metru distancē izcīnīja 10. vietu, savukārt 1000 metru distancē – 15. vietu. Daiļslidotāja Diāna Ņikitina debijas olimpiskajās spēlēs izcīnīja 26. vietu.
Foto: Ilmārs Znotiņš, LOK, un no sportistu personīgā arhīva