Ventspils Jaunrades namā aizvadīts Latvijas un ārvalstu skolēnu atklātais konkurss praktikums radioelektronikā, kas pulcēja interešu un vispārējās izglītības iestāžu skolēnus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Viņu vidū bija arī Jelgavas Amatu vidusskolas, Valsts ģimnāzijas, Spīdolas ģimnāzijas, bērnu un jauniešu centra «Junda» audzēkņi, kā arī Jelgavas 5. vidusskolas skolēni, kas guva augstāko novērtējumu jelgavnieku vidū.
Kopumā konkursā piedalījās 38 interešu un vispārējās izglītības iestāžu skolēni no Jelgavas, Ludzas, Jūrmalas, Rīgas, Vaiņodes, Liepājas, Kuldīgas un Ventspils, kā arī bērni un jaunieši no kaimiņvalstīm – Lietuvas un Igaunijas –, un tā mērķis bija pilnveidot bērnu un jauniešu vispārējās un speciālās tehniskās zināšanas un prasmes. Jelgavas 5. vidusskolas robotikas pulciņa vadītājs Josifs Spirts norāda, ka katrai komandai, kurā bija divi skolēni, trīs stundu laikā bija jāsamontē visai sarežģīta elektroniska ierīce ar divām montāžas platēm. Dalībniekiem montāžas darbi bija jāveic, izmantojot, piemēram, lodāmuru, knaibles un citus instrumentus.
Dalībnieki tika vērtēti divās vecuma grupās – jaunākajā (viens dalībnieks līdz 14 gadu vecumam un viens dalībnieks 14–17 gadu vecumā) un vecākajā grupā (viens dalībnieks 14–17 gadu vecumā un viens dalībnieks 17–20 gadu vecumā).
Jelgavu skolotāju J.Spirta un Mārtiņa Eizengrauda vadībā pārstāvēja piecu izglītības iestāžu audzēkņi, bet augstāko novērtējumu guva 5. vidusskolas audzēkņi – 5. klases skolēns Ariels Mitjurnikovs un 9. klases skolēns Iļja Spirts ieguva 3. vietu jaunākajā grupā.
Izglītības iestādes tika vērtētas atsevišķi, un kopvērtējumā 5. vidusskolas audzēkņi ierindojās 3. vietā, jo labus rezultātus uzrādīja arī vecākās grupas dalībnieki. Pārējās komandas godalgotas vietas gan neieņēma, bet J.Spirts norāda, ka šī konkursa nozīmīgākā pievienotā vērtība ir pieredze. «Kad mūsu skolas skolēni šajā konkursā startēja pirmoreiz, manuprāt, saņēmām, pēdējo vietu, bet ar katru gadu aug skolēnu iemaņas un pieredze,» tā pedagogs.
J.Spirts papildina, ka konkursa organizētāji piedāvāja dalībniekiem arī izzinošas ekskursijas – pasniedzējiem bija iespēja pabūt elektronikas uzņēmumā «Hansa Matrix», bet skolēniem – apskatīt Ventspils tehnikumu un planetāriju.
Foto: no J.Spirta arhīva