Bērnu veselības aprūpē veikti vairāki uzlabojumi, ieviešot jaunus pakalpojumus un palielinot valsts finansējumu ambulatoro pakalpojumu sniegšanai – ārstu konsultācijām, diagnostiskajiem izmeklējumiem un citiem ambulatorajiem pakalpojumiem bērniem kopumā plānoti 74 miljoni eiro, kas ir par 14 miljoniem eiro vairāk nekā pērn, informē Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.
Lai uzlabotu pediatru pieejamību, šogad plānoto pediatra konsultāciju apjoms ir par 67 procentiem lielāks nekā pērn. Līdz ar to šogad bērniem tiks nodrošināts vairāk nekā 50 tūkstoši valsts apmaksātu pediatra konsultāciju.
Tāpat veikti būtiski uzlabojumi valsts apmaksātajā bērnu zobārstniecībā – tie paredz, ka bērniem līdz 15 gadu vecumam zobu labošanā tiks izmantotas tikai baltās jeb kompozīta materiālu plombas, kas saskaņā ar Eiropas noteikto regulu ir piemērotākas bērnu zobu ārstēšanai. Līdz šim baltās plombas tika izmantotas priekšzobu labošanai. Vienlaikus palielināti pakalpojumu tarifi, atbilstoši kuriem tiek maksāts par zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem – līdz ar to šogad zobārstniecībai plānots par 4,2 miljoniem eiro vairāk jeb kopumā 13,2 miljoni eiro. Tādējādi tiek veicināta ārstniecības iestāžu motivācija sniegt bērniem valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus.
Vēl viens jauninājums ir insulīna sūkņu apmaksa bērniem ar insulīnatkarīgo cukura diabētu – to nodrošināšana no valsts budžeta līdzekļiem uzsākta šogad. Ņemot vērā, ka insulīna ievadīšana jāveic vairākas reizes dienā, speciālā sūkņa lietošana atvieglo insulīna ievadi, nodrošinot tā vienmērīgu izdalīšanos un mazākas glikozes līmeņa svārstības. Kopumā insulīna sūkņu un saistītā aprīkojuma nodrošināšanai no valsts budžeta šogad plānoti 710 tūkstoši eiro, papildina E.Štālberga.
Lai diagnosticētu dzīvībai bīstamus elpošanas traucējumus miegā un citus ar miegu saistītus traucējumus, šogad no valsts budžeta līdzekļiem uzsākta poligrāfijas un polisomnogrāfijas izmeklējumu apmaksa bērniem. Pakalpojuma sniegšanai plānoti vairāk nekā 330 tūkstoši eiro, kas ļaus veikt izmeklējumu aptuveni 2000 pacientu.
Nacionālajā veselības dienestā norāda, ka darbs pie bērnu veselības aprūpes pakalpojumu attīstības un to pieejamības uzlabošanas nepārtraukti turpinās. Jaunu pakalpojumu ieviešana un uzlabojumi tiek veikti pakāpeniski pieejamo budžeta līdzekļu ietvaros.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva