Aizvadītajā diennaktī kāda Jelgavas daudzdzīvokļu nama iedzīvotāji vērsās pie ugsundzēsējiem ar lūgumu neitralizēt lapseņu pūzni. «Šādos gadījumos dispečers rūpīgi izvērtē situāciju. Ja radies tiešs apdraudējums cilvēkam un nepieciešami glābšanas darbi, ugunsdzēsēji dodas palīgā,» norāda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Agrita Vītola.
A.Vītola skaidro, ka VUGD vienmēr rūpīgi izvērtē situāciju, kas saistīta ar lapseņu vai iršu pūžņiem. «VUGD nedodas uz izsaukumiem gadījumos, ja privātās ēkās ir ielidojuši irši vai ir aizdomas, ka tie varētu nākotnē apdraudēt iedzīvotājus, jo ar šo insektu un kaitēkļu iznīcināšanu nodarbojas privātuzņēmumi, kuru pakalpojumi iedzīvotājiem ir pieejami. Šajos gadījumos iesakām vērsties pie komersantiem, kuri palīdzēs atrisināt šo problēmu. Savukārt gadījumos, kad jau radusies ārkārtas situācija un steidzami nepieciešama glābēju palīdzība, tā tiek sniegta,» norāda A.Vītola. Viņa papildina, ka bažas saistībā ar lapsenēm un iršiem aktualizējas vasarā, un ir gadījumi, kad glābēji dodas uz dažādām sabiedriskām vietām, piemēram, pērn pilsētā neitralizēts iršu pūznis kādā bērnudārzā, tomēr ar šo problēmu saistītu izsaukumu nav daudz.
Kārtība, kādā neitralizē pūžņus, ir atkarīga no konkrētās situācijas, tomēr pārsvarā glābēju galvenais uzdevums ir iedabūt pūzni maisā, kur pēc tam tiek izsmidzināts kukaiņus iznīcinošs līdzeklis. «Ir situācijas, kad bažas nav pamatotas un pūznis mierīgi var eksistēt, netraucējot iedzīvotājiem,» rezumē A.Vītola.
Savukārt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests atgādina, ka gadījumā, ja ir iekodis irsis vai lapsene, dzēluma vietā var parādīties neliels pietūkums, nieze un apsārtums. Šādos gadījumos pietiek, ja dzēluma vietai pieliek vēsumu, kas sašaurinās asinsvadus, mazinās sāpes, niezi un pampumu. Savukārt, ja cilvēkam ir nosliece uz alerģiju vai kukainis sadzēlis bērnu, iespējamās alerģijas mazināšanai ieteicams lietot aptiekās iegādājamos pretalerģiskos preparātus. Ja iedzēlusi bite, dzēliena vietā būs palicis dzelonis – jācenšas to uzmanīgi izņemt. Savukārt, ja iedzelts mutes dobumā, jāsūkā ledus gabaliņš vai jādzer maziem malkiem auksts ūdens. Sadzelto vietu var dzesēt ar vēsu kompresi arī no ārpuses, kas palīdzēs sašaurināt asinsvadus un mazināt tūsku.
Foto: rijssensnieuws.nl