«Mūsu rotaļlietu bibliotēkas biedru vidū ir 44 ģimenes, tostarp aptuveni 70 bērni, bet kopumā kopš janvāra beigām bibliotēku apmeklējuši vairāk nekā 170 interesentu. Ģimenes gan labprāt pavada laiku bibliotēkā, kopīgi spēlējot spēles un piedaloties mūsu organizētajos pasākumos, gan arī izmanto iespēju paņemt rotaļlietas uz mājām,» par Latvijā pirmo rotaļlietu bibliotēku «Ringla», kas Jelgavā darbojas nepilnu pusgadu, stāsta Izglītības iniciatīvu centra projektu vadītāja Kristīne Liepiņa.
Rotaļlietu bibliotēka «Ringla», kas atrodas Skolotāju ielā 8, veidota kā atpūtas un kopā būšanas vieta ģimenēm. «Šeit ir pieejamas aptuveni 215 rotaļlietas, tostarp galda spēles, attīstošās rotaļlietas, kas piemērotas dažāda vecuma bērniem, bet vasarā īpaši pieprasītas ir āra spēles, piemēram, boulings,» norāda K.Liepiņa. Bibliotēku apmeklē ģimenes ar bērniem, un visplašākā grupa ir bērni 6–8 gadu vecumā. «Priecē, ka «Ringla» ir kļuvusi par vietu, kur ģimenes pavada laiku kopā – ir pat tādas ģimenes, kas ir klāt vēl pirms bibliotēkas atvēršanas un pavada šeit visu dienu, tādējādi komunicējot ne vien savā starpā, bet arī ar pārējiem bibliotēkas apmeklētājiem. Šeit valda brīva atmosfēra,» vērtē Izglītības iniciatīvu centra projektu vadītāja.
Rotaļu bibliotēka ir atvērta divas reizes nedēļā – otrdienās no pulksten 15 līdz 19 un sestdienās no pulksten 9 līdz 13. Šajā laikā ģimenes var gan spēlēt spēles klātienē, gan arī atnākt un izvēlēties rotaļlietas, lai paņemtu tās uz mājām. «Tiem, kuri vēlas ņemt rotaļlietas uz mājām, jākļūst par bibliotēkas biedriem, taču vispirms mēs aicinām atnākt uz bibliotēku un iepazīties ar tās sniegtajām iespējām – rotaļlietas uz mājām izsniedzam līdz ar otro bibliotēkas apmeklējumu,» skaidro K.Liepiņa. Lai kļūtu par «Ringlas» biedru, ģimenes pārstāvim ir jāuzraksta iesniegums, norādot, kādi ģimenes locekļi apmeklēs bibliotēku, tādējādi par bibliotēkas biedru kļūst nevis konkrēta persona, bet visa ģimene. «Rotaļlietas izsniedzam uz divām nedēļām, taču, protams, tās var atnest atpakaļ agrāk vai arī, iepriekš saskaņojot, paturēt ilgāk. Līdz šim mums bijusi ļoti laba pieredze – rotaļlietas tiek atdotas laikā un netiek bojātas,» atklāj rotaļlietu bibliotēkas pārstāve.
Tāpat bibliotēkā katru nedēļu notiek dažādas tematiskās aktivitātes, piemēram, radošās darbnīcas, kopīgas spēļu pēcpusdienas. «Bibliotēkas atklāšanas pasākumā saņēmām jauku dāvanu – spēli par ceļu satiksmes drošību –, un esam organizējuši kopīgu tās spēlēšanu, tādējādi gan izglītojot bērnus, gan arī veicinot viņu sadarbību. Tāpat mēdzam rīkot tematiskus pasākumus, veltītus dažādiem svētkiem, bet sadarbībā ar mazākumtautību kultūras biedrībām interesentus iepazīstinām ar dažādām kultūrām. Pie mums jau viesojās ebreju biedrības pārstāvji, kuri iepazīstināja ar savām nacionālajām dejām un virtuvi. Šādi pasākumi, mūsuprāt, ir vērtīgi un saistoši arī bērnu vecākiem,» tā K.Liepiņa.
Viens no rotaļlietu bibliotēkas pamatmērķiem ir veicināt romu bērnu un viņu ģimeņu integrāciju, un K.Liepiņa papildina, ka 44 bibliotēkas biedru vidū šobrīd ir 11 romu ģimenes. «Mums ir liels prieks, ka ģimenes laiku bibliotēkā lielākoties pavada kopā – vien dažkārt vecāki atstāj bērnu, lai uz brītiņu izietu savās darīšanās. Tāpat bibliotēku apmeklē bērni ar īpašām vajadzībām, kā arī tās telpās notiek nometņu aktivitātes. Nesen daļu aktivitāšu bibliotēkā aizvadīja romu bērnu nometnes dalībnieki,» stāsta Izglītības iniciatīvu centra pārstāve. Viņa norāda, ka bibliotēkas noslogojums ir diezgan vienlīdzīgs – gan otrdienās, gan sestdienās «Ringla» ir vienlīdz apmeklēta. «Pagaidām plānojam palikt pie šāda darba laika, lai bibliotēka būtu pieejama gan darbdienas pēcpusdienā, gan brīvdienā. Tāpat cenšamies sadarboties ar izglītības un citām iestādēm, un priecājamies par līdzšinējo atbalstu,» tā K.Liepiņa.
Jāatgādina, ka rotaļlietu bibliotēka «Ringla» izveidota projekta «Inovatīvs veids romu bērnu izglītībai un aprūpei: «TOY» metodes iekļaušanai» gaitā. Projektu īsteno Izglītības iniciatīvu centrs ar Jelgavas pašvaldības atbalstu.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»