Latvijā ir aizsācies karstuma vilnis – dienas laikā gaisa temperatūra paaugstinās, sasniedzot 27 grādus un augstāku temperatūru. Jaunākā prognoze liecina, ka karstuma vilnis varētu turpināties visu nedēļu, norāda Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkaršanas un karstuma dūriena.
Kad karstums sasniedz un pārsniedz 28–30 grādus, mediķi aicina iedzīvotājus ievērot īpašu piesardzību. Visbiežāk no karsta laika cieš gados vecāki cilvēki, zīdaiņi un mazi bērni, guloši slimnieki, kā arī tie, kuri lieto noteiktus medikamentus.
Mediķi iesaka iedzīvotājiem plānot savu dienu tā, lai būtu iespēja izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrastos labi vēdināmās telpās. Ja iespējams, neuzturēties atklātā saulē no pulksten 11 līdz 15, kad ir intensīvākais karstums. Ja tomēr jādodas ārā, mediķi aicina vilkt cepuri un gaišas, vieglas, elpojošas drēbes, ieteicams no kokvilnas auduma, kā arī ņemt līdzi pietiekamu daudzumu ūdens. Gadījumā, ja uz ielas paliek pārāk karsti, atvēsinājumu var meklēt publiskās vietās – veikalos, kafejnīcās, telpās ar kondicionēšanas iekārtām un citviet.
Karstajās dienās ieteicams izvairīties no ilgstošas un fiziskas piepūles saulē vai karstās nevēdinātās telpās. Līdztekus vēlams palielināt izdzertā šķidruma daudzumu un pamīšus lietot vēsu ūdeni ar augļu sulu vai minerālūdeni. No alkohola, stipras kafijas un tējas vajadzētu atteikties, jo šie dzērieni pastiprina organisma atūdeņošanos. Jāatceras, ka īpaša piesardzība jāievēro arī peldoties – pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet peldēties aukstā ūdenī.
Bet vecākiem mediķi atgādina, ka maziem bērniem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Uzturoties ārā, bērnam jāvelk cepurīte vai lakatiņš, bet āda no saules jāpasargā, smērējot saules aizsargkrēmu. Tāpat pieaugušajam jāseko līdzi, lai bērns regulāri padzertos. Jāpiebilst, ka bērnus nekādā gadījumā nedrīkst atstāt vienus pašus mašīnā. Tāpat jāseko līdzi, lai mazuļi, kuri vēl guļ ratiņos, nepārkarst, jo arī ratiņi, kas aizsegti, var pārvērsties par «siltumnīcu».
Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, nepieciešams konsultēties savu ģimenes ārstu, vērsties pie dežūrārsta vai doties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu. Vakaros un nakts stundās mediķa padomu var saņemt, zvanot pa konsultatīvo tālruni 66016001. Gadījumā, ja parādās ķermeņa trīcēšana drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji, samaņas zudums – cilvēkam nekavējoties jāzvana ātrajai palīdzībai pa tālruni 113.
Foto: myway.com