Dodot iespēju uzņēmējiem tuvāk iepazīt to, kas ir koprades telpa jeb atvērtais birojs, šodien Jelgavas Biznesa inkubatorā notika pasākums «Citāda darba diena». Uzņēmēji un organizācijas, kas ikdienā strādā birojos vai mājās, tika aicināti uz dienu ierasto darba vidi nomainīt pret strādāšanu koprades telpā Biznesa inkubatora 5. stāvā. Šādu iespēju šodien galvenokārt izmantoja rīdzinieki.
«Ikdienā strādāju standarta birojā IT uzņēmumā, taču šodien nolēmu pamēģināt pastrādāt koprades telpā. Jau pēc pirmajām šeit pavadītajām stundām sapratu, ka ikdienā tomēr šādi strādāt nevarētu. Taču vides un atmosfēras nomaiņai šo iespēju varētu izmantot reizi pāris mēnešos, kad gribas izvēdināt galvu. Tas tāpēc, ka šeit nevaru atvest visu tehniku, kas man ir nepieciešama. Te iespējami mazie darbiņi, kuros iztiksi tikai ar portatīvo datoru un internetu,» atzīst IT speciālists no Rīgas Tadas Baikštis. Viņš gan uzsver, ka saskatījis arī kādu ļoti lielu plusu atvērtajam birojam. «Ikdienā jau tu galvenokārt satiec tikai savus kolēģus, taču šeit ir arī citu uzņēmumu pārstāvji, kuri nodarbojas ar līdzīgām lietām, un vari ar viņiem parunāt, apspriest kādus jaunumus, un tas ir forši,» saka Tadas. IT speciālists pieļauj, ka koprades telpa būtu piemērota darba vide, piemēram, individuāliem dizaineriem, lai nav jāstrādā mājās, vai arī projektētājiem.
Jelgavniekam IT jomas speciālistam Mārtiņam Štālam no SIA «Cloud Enterprise Systems», kas izstrādā un uztur programmatūras risinājumus, koprades telpa jau ir ierasta darba vieta. Jelgavnieks atzīst, ka uzņēmumam ir arī birojs stāvu zemāk Jelgavas Biznesa inkubatorā, taču viņš diezgan bieži izmanto darbam tieši atvērto biroju. «Mans galvenais nodoms, nākot strādāt uz šejieni, – satikties ar citiem, parunāt, apmainīties ar informāciju,» stāsta Mārtiņš, atzīstot, ka savu biroju tomēr nevar likvidēt, jo tur atrodas daudz tehnikas, ko uz šādu koprades telpu nepaņemsi līdzi. Viņš atzinīgi vērtē to, ka koprades telpā nereti notiek semināri par dažādām tēmām un šeit strādājošo tikšanās, kurās var padalīties ar savām idejām un uzklausīt citu domas par to, un tas palīdz gūt pārliecību īstenot vai tomēr nē kādu no savām iecerēm. «Seminārs par reklāmām sociālajā tīklā «Facebook» un sarunas ar citiem koprades telpas lietotājiem mani un kolēģus pārliecināja, ka mūsu iecerētais jaunais pakalpojums tomēr būs dzīvotspējīgs un ir jālaiž gaisā. Nu jau mums ir divi klienti,» stāsta Mārtiņš.
Jau vairāk nekā pusotru gadu – no 2017. gada janvāra – Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Jelgavas Biznesa inkubatorā darbojas koprades telpa jeb atvērtais birojs. Koprades biroja galvenā ideja ir piedāvāt atvērtā tipa telpas dažādu nozaru mazajiem uzņēmējiem, pašnodarbinātām personām un lielu firmu darbiniekiem, kuriem nav sava biroja. Tā ir kā laba alternatīva darbam mājās vai birojā, kas ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā iemanto arvien lielāku popularitāti.
Jelgavas Biznesa inkubatorā koprades telpas kā savu darbavietu pusotra gada laikā izmantojuši aptuveni 50 uzņēmumi, galvenokārt tie, kas darbojas inkubatorā. Taču atvērtais birojs, kurā tiek nodrošināts praktiski viss darbam nepieciešamais – mūsdienīgas biroja mēbeles, tehnika, dzērieni, konferenču zāle, internets un citas lietas –, bez maksas ir pieejams ikvienam. Jāatzīst, ka atšķirībā no galvaspilsētas, kur ar panākumiem strādā jau vairāk nekā 15 koprades biroji, Jelgavā šāds strādāšanas modelis vēl nav tik populārs, jo cilvēkiem nav informācijas, ka šāda iespēja ir, turklāt bez maksas. Jāpiebilst, ka galvaspilsētā par iespēju strādāt jeb izīrēt darba vietu atvērtajā birojā ir jāšķiras no zināmas naudas summas.
LIAA Jelgavas Biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs norāda, ka koprades telpu kā alternatīvu strādāšanai no biroja vai mājām var izmantot ikviens uzņēmējs, individuālais darbinieks, un šis ir bezmaksas pakalpojums. Par iespēju strādāt koprades telpā, kas uzņēmējiem un organizācijām pieejama 24 stundas diennaktī, var interesēties Jelgavas Biznesa inkubatorā Peldu ielā 7.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»