Eiropas vienotā tirgus rezultātu apkopojuma sadaļā par tiešsaistes pakalpojumu nodrošināšanu uzņēmējiem Latvija ieņem trešo vietu. Pārskata mērķis ir novērtēt, kāda informācija un pakalpojumi uzņēmējiem ir pieejami tiešsaistē – tostarp citu Eiropas Savienības dalībvalstu lietotājiem, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).
Lai novērtētu sniegto pakalpojumu kvalitāti, pētītas 20 uzņēmējdarbības standartprocedūras un pakalpojumi, piemēram, uzņēmuma reģistrācija, nodokļu maksātāja numura ieguve, atļauju un licenču ieguve dažādās uzņēmējdarbības jomās un tamlīdzīgas procedūras, kā arī vērtēta lietotāju atsauksmju apkopošana un pakalpojumu uzlabošana.
«Ikvienam uzņēmējam savs laiks un resursi ir jāplāno pārdomāti, tādēļ ir būtiski uzņēmējiem komunikācijā ar valsti nodrošināt iespēju ikdienas darba procesus īstenot attālināti. Rakstisku vēstuļu virknēm un laikietilpīgām klātienes konsultācijām ir jākļūst par vēsturi – e-pārvaldes attīstīšana ir veids, kā valsts var nodrošināt uzņēmējiem viegli pieejamus, saprotamus un lietotājiem draudzīgus e-pakalpojumus. Starptautiskais pētījums liecina, ka šajā jomā esam uz pareizā ceļa informācijas un komunikācijas tehnoloģiju pilnveidošanā. Esmu gandarīts, ka Eiropas līmenī esam pārliecinoši ierindojušies augstajā trešajā vietā, un nešaubos, ka, turpinot darbu pie iesāktā, arī nākotnē Latvija būs līderu pozīcijās,» vērtē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.
Latvijā teju visas valsts pārvaldes iestādes sniedz iespēju komunicēt un saņemt pakalpojumus elektroniski, izmantojot atbilstošus elektroniskās saziņas kanālus vai elektroniskos rīkus. Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv ir pieejama informācija par 3000 pakalpojumiem un nodrošināti vairāk nekā 500 elektroniskie pakalpojumi dažādās jomās. Arvien vairāk iestāžu nodrošina atvērto datu failus, lai pakalpojumus padarītu sabiedrībai pieejamākus, vienkāršākus un saprotamākus. Piemēram, Uzņēmumu reģistrā pieejams pirmais virtuālais asistents publiskajā pārvaldē Latvijā, ar kura palīdzību uzņēmēji sev ērtā laikā un vietā var noskaidrot, kas jādara, lai reģistrētu jaunu komersantu, uzņēmumu un organizāciju, veiktu likvidēšanu un noskaidrotu iesniegto dokumentu virzības statusu. Arī Lauku atbalsta dienesta Elektroniskā pieteikšanās sistēma nodrošina lauksaimniekiem platību maksājumu pieteikšanu pilnībā elektroniski – šī sistēma tika atzīta par labāko IT rīku lauksaimniekiem pasaulē un ieguva uzvarētāja balvu «WSIS Prize 2017».
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva