«Jelgava ir viens no lielākajiem metālapstrādes centriem Latvijā – tas ir gan pašvaldības, gan arī kvalificētu speciālistu nopelns. Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija jau vairākus gadus iesistās Metāla svētku norisē, un šie svētki ir lieliska iespēja ikvienam redzēt, ka metālapstrādes un mašīnbūves nozare var būt interesenta,» uzrunājot klātesošos Metāla svētkos, sacīja Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Toms Grīnfelds. Šodien Pasta salā notika jau 8. Metāla svētki, pulcējot nozares profesionāļus, jauniešus, kuri ir ieinteresēti inženierzinātņu apgūšanā, un daudzus citus. Pirmo reizi svētku gaitā notika izgudrojumu un inovāciju izstāde «Minox Zemgale 2018».
Šāgada svētku moto bija «Metāla stāsts», ko visinteresantāk spēja atklāt profesionāļi, apliecinot metāla daudzveidīgo dabu un funkcijas. «Es ražoju metāla dizaina elementus – sākot no griliem, krēsliem un lampām līdz pat lielformāta vides objektiem. Sākumā tas bija mans hobijs, bet šobrīd jau pārtop par ko nopietnāku,» stāsta SIA «Artis Design» īpašnieks Artis Aleksandrovs. Šodien Pasta salā Metāla svētku apmeklētāju uzmanību piesaistīja gan grils aļņa veidolā, gan arī ažūra griestu lampa, kas metālu atklāja kā smalku un gaisīgu materiālu, gan arī savienojumā ar koku izstrādāts dvieļu plaukts, kas vienlaikus kalpo par interjera elementu.
Arī šogad dažāda vecuma svētku dalībnieku uzmanību piesaistīja mobilā demonstrāciju laboratorija Tehnobuss, kurā lielāki un mazāki interesenti varēja apskatīt dažādas nozares tehnoloģijas – 3D printeri, CNC virpu un frēzmašīnu, automatizētās ražošanas modeli un citas iekārtas. «Šāgada Tehnobusa jaunums ir robots «Alfa», kas dejo, dzied un spēj pat piepumpēties – šis robots un pārējās tehnoloģijas ir radītas ar mērķi ieinteresēt bērnus apgūt eksaktos mācību priekšmetus un inženierzinātnes, tādēļ pamatā ar šo demonstrāciju laboratoriju braukājam pa izglītības iestādēm,» stāsta Tehnobusa projekta koordinators Ainārs Dambergs.
Par ilggadēju svētku tradīciju ir kļuvis konkurss metinātājiem, kas sniedz nozares speciālistiem iespēju apliecināt un pārbaudīt savas zināšanas un iemaņas. Šogad konkursā visaugstāk tika novērtēts Sergejs Šmits, kurš par metinātāju strādā trīs gadus un trīs gadus piedalās arī šajā konkursā. «Manuprāt, šogad konkursa uzdevums bija apjomīgāks, nekā pērn, bet vieglāk izpildāms. Protams, bija nepieciešamas zināšanas un spēja visu taktiski izdomāt, un man pateicās. Es tiecos iegūt godalgotu vietu, bet 1. vieta man bija liels pārsteigums,» atklāj S.Šmits. 2. vietā ierindojās Vladislavs Gančeris, bet 3. vietu izcīnīja Andris Kārkliņš. Žūrijas balvu savukārt saņēma vairākkārtējs konkursa laureāts Jevgēnijs Makaļskis.
Izgudrojumu un inovāciju izstāde «Minox Zemgale 2018», kas bija izvietota Pasta salas slidotavā, pārsteidza ar savu daudzveidību – Metāla svētku dalībniekiem bija iespēja uzzināt, piemēram, to, kā, dehidrējot kvasu, iegūt pulveri, ko var izmantot kā ēdiena piedevu bezē cepumiem, konfektēm, čipsiem un citiem pārtikas produktiem. Tāpat izstādē varēja izzināt izgudrojumus, kas uzlabo cilvēku dzīves kvalitāti. Viens no šādiem izgudrojumiem bija palīgierīce roku motorikas atjaunošanas veicināšanai cilvēkiem, kuri pārcietuši insultu. Izgudrojuma pamatā ir koka platforma, kurā iestiprina roku, atbrīvojot to no savilkuma un palīdzot kustināt plaukstu. Izstādē bija pārstāvēti arī viedie risinājumi, piemēram, mobilā aplikācija, ar kuras palīdzību var ērti iepazīties ar pārtikas produktu sastāvu – tā atvieglo iepirkšanos vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuri nespēj salasīt produkta aprakstu sīkā šriftā. Par izgudrojumiem balsoja svētku apmeklētāji, un visaukstāk tika novērtēts Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 8. klases skolēna Roberta Ližus izgudrojums – mini CNC jeb datorizēts frēzēšanas darbagalds, ar kura palīdzību var gravēt kokā un plastmasā. Izgudrojuma izstrādē skolēnam palīdzēja skolotājs Ivars Bahmanis.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»
Video: Māris Martinsons