«Bērnu grāmatu ilustrators nedrīkst savu lasītāju novērtēt par zemu, piedāvājot muļķīgas vai bērnišķīgas ilustrācijas. Teksta vizualizācijai ir jārosina bērna iztēle, jāveido patstāvīgs stāsts, kas nolasāms arī bez teksta klātbūtnes,» uzskata slovēņu ilustrators Damjans Stepančičs, kurš šodien Jelgavas pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē tikās ar pirmsskolas izglītības iestāžu «Ķipari» un «Kamolītis» audzēkņiem.
Tikšanās notika lasīšanas veicināšanas programmas «Mūsu mazā bibliotēka» gaitā. Šajā programmā aktīvi piedalās Jelgavas bērnu bibliotēka «Zinītis», programmā iesaistot 60 pirmsskolas izglītības iestāžu «Ķipari» un «Kamolītis» bērnus. Tikšanās ar ilustratoru bija balva par aktīvu dalību, ko ieguva dažas no 200 programmas dalībiestādēm – programmā iesaistījušās gan Latvijas bibliotēkas, gan arī latviešu centri ārzemēs.
Slovēņu ilustrators, kas vizualizējis vienu no sešām lasīšanas veicināšanas programmā iekļautajām bilžu grāmatām – Petera Svetina «Brīnumu gredzens» –, atklāja, ka satikt savus lasītājus Slovēnijā un citviet viņam sanāk diezgan bieži un viņš īpaši priecājas par iespēju viesoties kaimiņvalstīs, izzinot citu tautu bērnu pasaules uztveri. «Man patīk redzēt, kā manas ilustrācijas uztver bērni dažādās valstīs, vidēs, kā darbojas viņu prāts,» stāsta D.Stepančičs. Tāpat ilustrators atklāj, ka šādas tikšanās ir viens no viņa iedvesmas avotiem. «Ilustrācijām mani iedvesmo ne vien teksts, bet arī pastaigas jaunās vietās, apkārtējā vide, arī paši bērni, jo viņu galvas ir ideju pilnas,» tā ilustrators. Viņš bibliotēkā viesojās kopā ar tulkotāju Māru Gredzenu, piedāvājot bērniem noklausīties viņa bilžu stāstu «Stāsts par enkuru» un uzzīmēt tā turpinājumu.
«Šajā lasīšanas veicināšanas programmā mēs iesaistījāmies nejauši – izzinājām tēmu par grāmatām un viesojāmies Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet pēc tam nolēmām apmeklēt arī mūsu pašu bērnu bibliotēku «Zinītis», kur mūs pamudināja iesaistīties programmā. Grāmatas lasījām gan bibliotēkā, gan dārziņā – par katru veidojām radošo darbiņu,» stāsta pirmsskolas izglītības iestādes «Kamolītis» skolotāja Zane Ķiģele, papildinot, ka tas viennozīmīgi veicinājis bērnu interesi par grāmatu, un bērni kopā ar vecākiem dodas uz bibliotēku.
Savukārt «Ķipari» ar bērnu bibliotēku «Zinītis» sadarbojas jau trīs gadus, un piedalīšanās programmā «Mūsu mazā bibliotēka» ir daļa no šīs sadarbības. «Lasīšanas veicināšanas programmā piedalās mūsu piecgadnieki, un tas ir lielisks veids, kā veidot pozitīvu attieksmi pret lasīšanu un grāmatām. Vecāki stāsta, ka bērni mājās jautā – vai brīvdienās aiziesim uz bibliotēku? Domāju, ka tas apliecina – mērķis ir sasniegts,» vērtē pirmsskolas izglītības iestādes «Ķipari» skolotāja Inga Rūde.
Jāpiebilst, ka «Mūsu mazā bibliotēka» ir lasītveicināšanas programma 4–8 gadus veciem bērniem, kas tiek īstenota no 2018. gada maija līdz 2019. gada maijam. Projekta dalībnieki izzina sešas bilžu grāmatas – šis formāts ir īpaši piemērots bērniem, kas vēl tikai izkopj lasītprasmi, jo ilustrācijas un teksts tajās ir vienlīdz svarīgi.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma «Radošā Eiropa» un Latvijas Republikas Kultūras ministrija.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»