«Desmit gadu laikā turpinu vērot, kā Jelgava attīstītās – katru gadu tā paliek arvien skaistāka, sakoptāka un dabai draudzīgāka. Šī ir lieliska vieta, kur satikties mūsu lielajai ziemas peldētāju ģimenei,» vēlot izbaudīt Jelgavas viesmīlību un īpašo atmosfēru atklājot Jelgavas roņu kausu un Pasaules kausa 1. posmu ziemas peldēšanā, sacīja Starptautiskās Ziemas peldētāju asociācijas vadītāja Marija Jirjo-Koskinena.
Šodien norisinājās otrā sacensību diena – jaukto stafešu sacensības, individuālie peldējumi, kā arī tautas klases distances. Pasaules «roņi» atzina, ka Jelgava viņus uzņēma labvēlīgiem laikapstākļiem un ne mazāk draudzīgu atmosfēru. Gaisa temperatūra bija 12 grādi, bet ūdens temperatūra – seši ar pusi grādi. Tāpat šodien Pasta salā ieradās daudzi līdzjutēji, kuri atbalstīja vietējos un ārzemju ziemas peldētājus.
«Es nespēju iedomāties, kā jūtas ziemas peldētāji, jo man salst arī mētelī, cimdos un cepurē,» teic jelgavniece Anita Māliņa. Savukārt jelgavnieks Didzis Pūce stāsta, ka, skatoties un runājot ar peldētājiem, sācis domāt par to, lai arī izmēģinātu peldi aukstā ūdenī. «Ir tā saucamā tautas klase, kur es varētu pamēģināt. Tomēr kopā ir vieglāk nekā to darīt vienam pašam,» teic jelgavnieks.
Lai gan daudzi roņi piedalās peldējumos uz laiku, lai krātu punktus, jo sacensības Jelgavā ir reizē arī Pasaules kausa 1. posms ziemas peldēšanā, viņi atzīst – «roņi» vispirms jau ir dzīvesveids un tikai pēc tam – sports. «Es ar savu mīļoto vīrieti iepazinos pirms gada, kad pirmoreiz pieņēmu izaicinājumu ieiet un nopeldēties aukstā ūdenī Tallinas čempionātā. Kopš tā laika regulāri trenējamies un tikai reizi pa reizei paceļojam pa pasauli. Mums tas galvenokārt ir dzīvesveids – regulāras peldes palīdz attīrīt prātu. Kad tu ej aukstā ūdenī, galvā ir tikai viena doma – kāpēc es to daru? Bet jau pēc mirkļa tu esi gandarīts, ka pieņēmi izaicinājumu,» stāsta Tanja-Maria Laakso no Somijas, uzsverot, ka lielākais ieguvums no peldēm ir laba veselība, bet sacensības domātas, lai satiktu domubiedrus un reizi pa reizei arī pārbaudītu savus spēkus.
Savukārt deviņu cilvēku delegācija no Krievijas pilsētas Kaļiņengradas stāsta, ka ziemas peldēšana pavisam nejauši kļuvusi par visas ģimenes nodarbi, kas palīdz uzlabot veselību. «Sākumā mūsu ģimenē sāka peldēt 14 gadus vecais dēls Mihails, tad pievienojos es – mamma. Bet šodien pirmā pelde būs arī 9 gadus jaunajam Mihailam,» stāsta ģimenes mamma Marija, skaidrojot, ka peldes norūda ģimeni pret saaukstēšanos, bet sacensības dažādās pasaules vietās ļauj iepazīt jaunus draugus un neredzētas vietas.
Pašmāju ziemas peldētāja no «Jelgavas roņiem» Diāna Timermane papildina, ka arī profesionāliem peldētājiem «roņu» kustība ir drīzāk psiholoģisks izaicinājums, ne sports tā klasiskajā izpratnē. «Es peldu kopš 2. klases no 2004. gada – man ir tehnika un iemaņas baseinā, bet ziemas peldēšanā tas nebūt nav galvenais. Tur svarīgāk ir mācēt saņemties ieiet un noturēties ledainajā ūdenī,» tā viņa, papildinot, ka tā viennozīmīgi ir nodarbe, ko cilvēks nevar sākt darīt viens – šādus izaicinājumus vieglāk pieņemt kompānijā, piemēram, ja peld draugi vai ģimene.
Šogad daudzi dalībnieki uzslavēja Jelgavas sacensību organizāciju, norādot uz vairākiem veiksmīgiem risinājumiem. Piemēram, D.Timermane, salīdzinot sacensību norisi ar iepriekšējiem gadiem, uzteica ideju par virves ieklāšanu Driksā – tā, līdzīgi līnijai baseinā, palīdzēja orientēties ūdenī. Savukārt Jiang Jin no Ķīnas, kurš ir ziemas peldēšanas sacensību organizators savā valstī, norādīja, ka ņems piemēru no Jelgavas, turpmāk pie akvatorija ierīkojot saunu un baļļu. «Redzu, ka šodien cilvēki to labprāt izmanto – tas ir ļoti labs risinājums, lai sasildītos,» tā viņš. Savukārt «Jelgavas roņi» kluba vadītājs Aleksandrs Jakovļevs uzsver, ka šogad liels ieguvums bija jaunizbūvētais slidotavas jumts – pateicoties tam bija iespējams ērti pulcēt visus dalībniekus uz apbalvošanas ceremoniju, bet vienlaikus norāda, ka nākotnē vajadzētu piedomāt pie naktsmītņu piedāvājuma pilsētā, jo, līdz ar sacensību lielo dalībnieku pieplūdumu, bija grūtības atrast nakšņošanas vietas.
Jāpiebilst, ka kopumā «Jelgavas roņu kausā» divu sacensību dienu laikā notika sešas individuālās distances un jauktā stafete ar laika kontroli, kā arī trīs distances tautas klasei – individuāli, bez laika kontroles. Iepazīties ar aktuālajiem dalībnieku rezultātiem iespējams ŠEIT.
Vēl svētdien, 4. novembrī, no pulksten 11 līdz 12 notiks kopīgs peldējums akvatorijā, kurā aicināti piedalīties visi «roņi», kas vien to vēlas.
Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»