«Pirms septiņiem gadiem, kad manā ģimenē ienāca dēls, nolēmu: vēlos, lai viņš uzaug, spēlējoties ar rotaļlietām, ar kādām spēlējāmies paši. Nopirku viņam rūpnīcā «Straume» ražoto rotaļlietu «lunahods», kas tika salauzta pirmajās 5–10 minūtēs. Tas man lika aizdomāties par to, ka vecās rotaļlietas pazūd ļoti ātri, un, lai tās saglabātu, nolēmu veidot padomju laika bērnu rotaļlietu kolekciju. Tā sniedz iespēju parādīt mūsdienu bērniem, ar kādām rotaļlietām spēlējās viņu vecāki un vecvecāki, bet mūsu paaudzei atsauc atmiņā bērnību,» stāsta kolekcionārs no Bauskas Jānis Bite, kura kolekcionētās rotaļlietas apkopotas izstādē «Rotaļlietas stāsts». Izstāde Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma līdz 14. aprīlim.
J.Bites kolekcijā ir aptuveni 670 bērnu rotaļlietu, kuras ražotas laikā no 1890. līdz 1994. gadam. Rotaļlietas pie kolekcionāra nonākušas ne vien no dažādām Latvijas vietām, bet teju no visas kādreizējās Padomju Savienības teritorijas – no Lietuvas, Moldovas, Krievijas, Baltkrievijas, Azerbaidžānas, Ukrainas. Tālākā rotaļlieta nāk no salas Āzijas austrumu piekrastē – Sahalīnas, kas atrodas aptuveni 15 000 kilometru attālumā no Latvijas. «Lielākā daļa šodienas rotaļlietu ir saistīta ar tehnoloģijām, taču ir arī idejas, kas atgriežas. Piemēram, tāda pati rotaļlieta, kā šobrīd tik populārā kendama, Latvijā tika darināta jau aizvadītā gadsimta 20. un 30. gados,» atklāj kolekcijas īpašnieks.
Senākie izstādē apskatāmie priekšmeti ir 1860. gada ģimenes albums un 1890. gada skaidu lelle. Tāpat Jelgavas muzejā apskatāms 1910. gadā darināts koka bērnu šūpulis, ko kolekcionārs restaurējis savam bērnam. «Caur rotaļlietām varam izzināt Latvijas vēsturi un ģeopolitiku. Piemēram, manā kolekcijā ir viena ekskluzīva rotaļlieta, kas stāsta par 1943. gada notikumiem. Tolaik Jaunjelgavā atradās frontes līnija un kāds vācu armija kareivis tur no koka izgreba lidmašīnu, ko uzdāvināja latviešu puikam. Šo koka lidmašīnu saņēmu no kunga, kas tolaik bija šis mazais zēns,» stāsta kolekcionārs. Tāpat viņa kolekcijā ir 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā Kaukāzā ražots rotaļu autobuss, kas lielu popularitāti guva pēc filmas «Kaukāza gūstekne», kurā redzams līdzīgs autobuss. «Mani interesē rotaļlietas, kuras skāris laika zobs. Man ir svarīgi parādīt, kā tās ir saglabājušās līdz šodienai. Kolekcijā ir arī dažas restaurētas rotaļlietas, bet ir arī tādas, kas izvilktas, piemēram, no ugunskura vai metāllūžņu kaudzes,» norāda J.Bite.
Izstādē ir arī īpaši rūpnīcā «Straume» ražotām rotaļlietām veltīta sadaļa. «Man ir viena no Latvijā lielākajām «Straumes» rotaļlietu kolekcijām. Daudzām rotaļlietām saglabājušās arī oriģinālās kastes, kas ir pat vēl augstvērtīgākas par pašām rotaļlietām, jo kastes cilvēki parasti izmeta, un nav saglabājušās daudzas. Interesanti, ka, padomju laikā, iegādājoties rotaļlietu, uz tās kastes lika zīmogu ar datumu. Manā kolekcijā ir arī kastes bez šādiem zīmogiem – tas nozīmē, ka rotaļlieta iegādāta pa blatu,» teic kolekcijas īpašnieks. Izstādē var redzēt arī «Straumē» ražotas mehāniskās rotaļlietas – ārstu un pavāru, dejojošu tautumeitu un tautudēlu. J.Bite atklāj, ka rotaļlietu detaļa, kas agrāk bija vislielākais deficīts, ir mikromotoriņi – tos pārlika no vienas rotaļlietas citā, bet šobrīd J.Bites kolekcijā ir kaste ar 82 pilnīgi jauniem mikromotoriņiem.
Izstādē skatāmi arī bērnu ratiņi, galda spēles, gumijas rotaļlietas, leļļu šujmašīnas un trauki, pedāļu mašīnas un daudz kas cits. «Padomju laika rotaļlietas ir mūsu dzīvās atmiņas – daļa no mūsu vēstures,» vērtē kolekcionārs. Izstādes gaisotni papildinās arī padomju laika multfilmas.
Jāpiebilst, ka Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs izstādes laikā piedāvā muzejpedagoģisko nodarbību bērniem, kurā muzejpedagoģe Teika Putna gan pastāstīs par izstādē apskatāmajām rotaļlietām, gan arī aicinās pildīt tematiskus uzdevumus. Nodarbība paredzēta pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Dalība iepriekš jāpiesaka pa tālruni 64373585.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»