««Domu sprakšķi» ir mūsu apzīmējums idejām, kas «iešaujas» prātā kā zibšņi. Strādājot pie mazas formas darbiem, mākslinieki vairāk ļaujas eksperimentiem, savukārt lielformāta darbi prasa vairāk laika un detalizētāku plānošanu,» vērtē Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja Andra Dīriņa. Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāmas divas asociācijas izstādes – miniatūru izstāde «Domu sprakšķi» un lielas formas tekstila darbu izstāde «Spēles ar materiāliem», kas iepazīstina ar tekstīliju daudzveidību un plašajām materiālu interpretācijas iespējām.
Tekstilā izstrādāta autobusu pieturas zīme, stilizētas identitātes kartes, mākslas darbi no optiskās šķiedras un plastmasas maizes iepakojuma savilcējiem, tekstila bruņas, Jelgavas simbols – alnis un citi neparasti maza formāta darbi, kuru radīšanai mākslinieki izmantojuši linu, vilnu, metālu, zīdu apskatāmi izstādē «Domu sprakšķi». «Mazs formāts ļauj ātrāk un precīzāk izteikt savu ideju, tieši tādēļ tas māksliniekus iedrošina vairāk eksperimentēt un attīstīt autortehnikas – šajā izstādē piedalās vairāki mākslinieki, kuru darbi retāk redzami lielas formas mākslas darbu izstādēs. Šīs tekstila miniatūras ir ļoti daudzveidīgas un interesantas, un mēs vēlētos ieviest tradīciju ik pa laikam rīkot miniatūrtekstīliju izstādi Jelgavā,» atklāj A.Dīriņa. Izstādē var redzēt filcējumus, adījumus, izšuvumus, apdruku un digitālo gobelēnu 35 tekstilmākslinieku interpretācijās.
Savukārt ceļojošā izstāde «Spēles ar materiāliem» iepazīstina gan ar klasisku, gan mūsdienīgu gobelēnu un citas formas darbiem. «Mākslinieku sniegums ir daudzveidīgs un neparasts – viņu darbos var redzēt jaunus tekstilmākslas izteiksmes veidus un neparastus materiālus. Pārstāvēts gan klasiskais, gan digitālais gobelēns, gan darbi interesantās autortehnikās. Daudzi mākslas darbi radīti, izmantojot tekstilmākslā visai neierastus materiālus,» izstādi raksturo Latvijas Tekstilmākslas asociācijas vadītāja. Ekspozīcija apkopo 42 autoru darbus – viņu vidū gan asociācijas biedri, gan arī Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļas studenti. «Mēs vēlamies sekmēt tekstilmākslas attīstītu un veicināt mākslinieku izpausmi šajā mākslas veidā, tādēļ izstādēs labprāt aicinām piedalīties ne vien Tekstilmākslas asociācijas dalībniekus, bet arī citus autorus,» atklāj A.Dīriņa.
Tekstilmākslas asociācijas vadītāja vērtē, ka Jelgavas muzeja izstāžu zāle ir viena no brīnišķīgākajām tekstīliju eksponēšanai. «Mūsu autoru darbi šeit vienmēr izskatās ļoti labi. Tāpat esam pateicīgi māksliniecei Mārītei Leimanei, kas prasmīgi un skaisti iekārtojusi abas izstādes,» tā A.Dīriņa. Jāpiebilst, ka izstādē apskatāmi arī pašas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja mākslinieces M.Leimanes darbi. Tāpat izstādē piedalās arī Jelgavas Mākslinieku biedrības biedre Vita Makruzova jeb Vita Makra.
Miniatūru izstāde «Domu sprakšķi» Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā apskatāma līdz 25. augustam, bet izstāde «Spēles ar materiāliem» – līdz 28. jūlijam.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»