Noslēgusies pieteikšanās ES fondu finansētā pieaugušo izglītības projekta 4. kārtā. Šoreiz iedzīvotājiem Jelgavā bija pieejams gana plašs izglītības programmu piedāvājums būvniecības, kokrūpniecības, metālapstrādes, enerģētikas un ēdināšanas jomās, līdz ar to arī pieteikumu skaits ir audzis – kopumā programmās pilsētas izglītības iestādēs saņemti 668 pieteikumi. Šis rādītājs ir divreiz lielāks nekā projekta 3. kārtā un četrreiz lielāks nekā pirmajos divos uzsaukumos.
Pieaugušo izglītības projekta koordinatore Jelgavā Līga Miķelsone atzīst: Jelgavas Amatu vidusskolā, Jelgavas tehnikumā, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā un mācību centrā «Buts» dažādās programmās saņemto pieteikumu skaits liecina, ka pilsētā palielinās pieprasījums pēc profesionālās tālākizglītības programmām, kuru noslēgumā var iegūt profesiju, bet vienlaikus iedzīvotāji arvien aktīvāk izmanto iespēju apgūt neformālo izglītību, lai salīdzinoši neilgā laikā iegūtu jau šobrīd nepieciešamās kompetences un papildinātu zināšanas konkrētās jomās.
Šajā projekta kārtā pieprasītākās bijušas tērpu izgatavošanas un stila speciālista, inženierkomunikāciju tehniķa, elektrotehniķa, loģistikas darbinieka un konditora profesijas, kā arī mācības metālapstrādes jomā. Šajās mācību programmās saņemti 20–67 pieteikumi. Savukārt īsākās neformālās izglītības programmās visvairāk pieteikumu saņemts programmās par datu analīzes un pārskatu sagatavošanu, komandas darba vadīšanu, personas datu aizsardzību, kā arī tematiskām programmām uzņēmējiem un tiem, kas vēlas attīstīt savu biznesa ideju. Tajās saņemti 20–64 pieteikumi.
Jāpiebilst, ka šobrīd notiek pieteikumu izskatīšana – projekta organizatori pārbauda, vai pieteicējs atbilst projekta mērķgrupai, proti, vai strādājošais ir vecumā no 25 gadiem un līdz šim nav iesaistījies mācībās. «Tādējādi vēl ir iespējamas izmaiņas interesentu skaitā, jo ir cilvēki, kuri pieteicās, tomēr neatbilst projekta mērķauditorijai. Tāpat ir tādi, kas piereģistrējās vairākās programmās, bet mācīsies tikai vienā no tām,» skaidro L.Miķelsone, papildinot: tikai pēc pieteikumu izskatīšanas varēs spriest, cik un kādas grupas tiks nokomplektētas. Programmās, kurās saņemti vien daži pieteikumi, tāpat kā līdz šim, mācības netiks īstenotas, savukārt atsevišķās augsti pieprasītās programmās, iespējams, tiks veidotas vairākas grupas.
Jāpiebilst, ka apstiprinājumu par savu atbilstību uzņemšanas noteikumiem pretendenti saņems šomēnes – par to informēs izglītības iestādes, kuru programmās iesniegts pieteikums. Pēc apstiprinājuma saņemšanas interesenti ar izglītības iestāžu pārstāvjiem varēs vienoties par līguma slēgšanu, kā arī precizēt mācību uzsākšanas laiku un grafiku.
Līdz šim projekta pirmajās trīs kārtās mācības Jelgavas pilsētas iestādēs uzsākuši 482 cilvēki, tostarp 240 sievietes un 242 vīrieši. Lielākā daļa ir strādājošie vecumā no 25 līdz 44 gadiem.
Projektu «Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide» finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts – 90 procentus mācību izmaksu sedz no projekta līdzekļiem, bet desmit procenti ir strādājošā līdzfinansējums. Savukārt nodarbinātajiem ar maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu mācības tiek nodrošinātas bez maksas, no projekta līdzekļiem sedzot izmaksas 100 procentu apmērā.
Foto: no «Jelgavas Vēstneša» arhīva