Trešdien, 6. novembrī, Jelgavas Valsts ģimnāzijā (JVĢ) notika pirmā «Prātnieku laboratorijas» nodarbība, kurā mācības uzsāka 5. un 6. klašu skolēni no Jelgavas skolām. Pārņemot līdz šim Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC) realizēto un Jelgavas pilsētas pašvaldības atbalstīto mērķprogrammu «Junioru universitāte», turpmāko mācību gadu pilsētas skolēni ģimnāzijā padziļināti apgūs eksakto zinātņu jeb STEM mācību priekšmetus.
Kā stāsta skolotājs Kārlis Daģis, mācīt sākumskolu audzēkņiem jaunus mācību tematus būs interesants izaicinājums. «Svarīgi, ka piektajiem un sestajiem rīkojam atsevišķas nodarbības, jo sestklasnieki jau ir pieaugušāki, līdzīgāki mūsu septītajiem. Lai noturētu uzmanību, visiem mācības sāksim ar kaut ko interesantāku, piemēram, galda spēlēm,» skaidro K.Daģis, kurš ikdienā JVĢ māca fiziku un arī sākumskolas audzēkņiem sniegs ieskatu šajā priekšmetā. Pirmajā semestrī ar skolēniem strādās arī matemātikas skolotājas Diāna Špakovska un Krista Eglīte, kā arī Laura Reinholde, kura mācīs bioloģijas pamatus. Plānots, ka mācību gaitā tiks piesaistīti arī vieslektori.
Mācības turpmāk notiks trešdienās, vienlaicīgi nodarbības vadot gan piekto, gan sesto klašu skolēniem. Programma šajā semestrī plānota blokos, vairākās nodarbībās apgūstot vienu tematu, tādējādi radot par to padziļinātu izpratni. Kopumā Jelgavas «Prātnieku laboratorijā» mācības sāk 20 piektās klases audzēkņi un 21 sestās klases skolēns. Katra no Jelgavas skolām mācībām virzīja to labākos skolēnus, kuri pēcāk kārtoja atlases uzdevumus. Nodarbībās piedalās skolēni no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, 4. sākumskolas, 4. vidusskolas, 5. vidusskolas, 6. vidusskolas, Centra pamatskolas, kā arī pamatskolas «Valdeka». No katras skolas izvēlēts noteikts skolēnu skaits, ievērojot proporcionalitāti pēc kopējā audzēkņu daudzuma.
«Prātnieku laboratorijā» piedalās gan bērni, kas šādas nodarbības apmeklē pirmoreiz, gan skolēni, kas iepriekš apmeklējuši «Junioru universitāti». Viens no skolēniem, kas turpina mācības, ir Jelgavas 4. sākumskolas audzēknis Jānis Poots. Viņš iepriekš piedalījies «Junioru universitātes» nodarbībās, kuras bijušas vērtīgas, tāpēc ko līdzīgu sagaida arī no nodarbībām JVĢ. «Šogad mani pieteica skolotāja. Sagaidu, ka būs interesanti, jo tā bija arī pagājušogad. No iepriekšējām nodarbībām atmiņā vislabāk palika tur satiktie un iepazītie cilvēki, kā arī daudzie eksperimenti,» stāsta Jānis.
Pirmoreiz šādas nodarbības apmeklē piektklasniece Nikola Millere no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas. «Sākumā bija liels satraukums – tikšu vai nē, bet, kad uzzināju, ka esmu uzņemta, bija liels prieks,» viņa atminas, turpinot: «Man ļoti patīk dabaszinības. Mani interesē daba un viss, kas ar to saistīts, piemēram, dzīvnieki un zvaigznes. No nodarbībām sagaidu, ka uzzināšu kaut ko līdz šim pilnīgi nezināmu.» Šobrīd gan Nikola nav pārliecināta, vai dabaszinības ir tas, ar ko viņa varētu saistīt savu nākotni, taču, iespējams, «Prātnieku laboratorijas» nodarbības palīdzēs lēmuma pieņemšanā.
Piekto klašu grupā mācības uzsāks arī prātnieki Linda un Kristaps no Jelgavas 4. sākumskolas. Viņu tēvs Kaspars Šķēle stāsta, ka savulaik abi bērni apmeklējuši līdzīgas nodarbības bērnu un jauniešu centrā «Junda», tomēr lielākoties brīvais laiks šobrīd tiek pavadīts cita veida pulciņos, piemēram, vieglatlētikā. Skola gan Kristapu, gan Lindu virzījusi dalībai laboratorijā, jo bērniem esot liela interese par eksaktajiem priekšmetiem. Bērnu tēvs uzskata, ka nodarbības var palīdzēt mācībās un atvieglot arī tālāko skolas gaitu izvēli.
Pirmā nodarbība bērniem kalpoja kā iepazīšanās citam ar citu, kā arī ar ģimnāzijas telpām un skolotājiem. Tika apspriestas gaidāmās nodarbības, kā arī spēlētas iepazīšanās spēles. Katrs no skolēniem saņēma arī mapīti, kas nodarbību gaitā tiks pildīta ar mācību materiāliem un kalpos kā portfolio nodarbībās apgūtajam. Kā informē JVĢ direktores vietniece izglītības jomā Ilze Liepa-Nagle, nodarbības papildinās arī ekskursijas. Plānots doties, piemēram, uz Latvijas Universitātes (LU) laboratorijām, jo LU ir «Prātnieku laboratorijas» projekta aizsācēji.
Jelgavas Valsts ģimnāzijas direktore Inese Bandeniece skaidro, ka ZRKAC «Junioru universitātes» turpināšana ģimnāzijai ir pozitīvs pārbaudījums. JVĢ šīs programmas ieviešanai izvēlēta gan eksakto zinātņu specializācijas, gan jauno telpu un aprīkojuma dēļ. «Reizē paši atgriežamies skolas telpās un uzņemam arī «Prātnieku laboratoriju»,» stāsta I.Bandeniece, uzsverot, ka liela nozīme sākumskolas bērnu izglītošanā ir tieši Valsts ģimnāzijas skolotājiem, kuri spēj interesantā veidā mācīt skolēnus. «Šīs apmācības ir viens atzars, lai attīstītu eksakto priekšmetu specialitāti ģimnāzijā. Sadarbības gaitā ar LU Starpnozaru izglītības inovāciju centru attīstīsim arī skolotāju kompetences viņu piedāvātajā tālākizglītības programmā,» skaidro direktore. Tāpat, vērtējot «Prātnieku laboratorijas» gaitu, tiks izsvērtas iespējas līdzīga veida nodarbības pielāgot arī vecāku klašu skolēniem.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»