Lietuvas televīzijā šomēnes divos raidījumos «Apturēt lenti» («Stop juosta») translēts vasarā uzņemtais materiāls par Jelgavas vēsturiskajām ēkām un to saistību ar Lietuvu un lietuviešiem. Raidījumā izstāstīti stāsti par veco pasta ēku Raiņa un Pasta ielas krustojumā, Jelgavas Valsts ģimnāziju, viesnīcu «Jelgava», kultūras namu «Rota» un «Academia Petrina» jeb Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju. Lai piesaistītu Latvijas auditoriju, raidījumā izmantoti titri latviešu valodā.
«Stop juosta» ir kultūras raidījums, kas Lietuvā, kā arī kaimiņvalstīs meklē starpkara perioda arhitektūru un izzina ēku stāstu no pirmsākumiem līdz mūsdienām. Vasarā raidījuma veidošanas komanda viesojās mūsu pilsētā, izzinot Jelgavā saglabājušos starpkaru perioda ēku vēsturi no pirmsākumiem līdz mūsdienām, kā arī ēku saistību ar Lietuvu un lietuviešiem.
Par Jelgavas ēkām tiek stāstīts divos raidījumos, kas slēpjas zem nosaukumiem «Maršruts numur 92» un «Maršruts numur 93». Raidījumā piedalās un par mūsu vēsturiskajām ēkām un pilsētu stāsta vēsturnieks arhitekts Andris Tomašūns, arhitekte un LLU profesore vadošā pētniece Aija Ziemeļniece, juristi Leonīds un Inta Korpenko, Jelgavas Valsts ģimnāzijas muzeja darbiniece un pedagoģe Laima Ozoliņa, bet pārdomās par latviešiem un lietuviešiem dalās Jelgavas mūziķi Zane un Endijs Rožukalni. Jāpiebilst, ka Zane vairāk nekā divus gadus ir dzīvojusi Viļņā, kur studēja maģistrantūrā Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. Tur viņa arī apguvusi lietuviešu valodu un var labi salīdzināt abu kaimiņvalstu valodas. Zane un Endijs skatītājus iepriecina arī ar muzikālu sveicienu, dziedot Driksas upes krastā. Otrā raidījuma noslēgumā kolorīti uzstājas arī A.Ziemeļniece, kura, ģērbusies latviešu tautastērpā, dzied tautasdziesmu «Bēdu manu lielu bēdu».
«Lietuva un īpaši Kauņa ir ļoti bagāta ar starpkaru periodā celtām ēkām, tādēļ veidojām televīzijas raidījumu, kurā varam par to pastāstīt plašākai sabiedrībai. Īpaši jaunā paaudze bieži vien nemaz nezina savas pilsētas ēku vēsturi. Bet vēlāk nolēmām, ka būtu interesanti redzēt, kāda tad ir 20. gadsimta 20. un 30. gadu arhitektūra kaimiņvalstīs. Neskatoties uz to, ka ēkas celtas teju vienā laikā, tās ir ļoti atšķirīgas, un katra – ar savu unikālo stāstu,» iepriekš portālam www.jelgavasvestnesis.lv norādīja televīzijas raidījuma veidotājas Justina Lasauskaite un Justina Burštaitīte.
Raidījumus par Jelgavu var atrast mājaslapas www.lrt.lt sadaļā «Mediateka» pēc raidījuma nosaukuma «Stop juosta».
Raidījumu iespējams noskatīties ŠEIT.
Foto: ekrānšāviņš