Uzraugot satiksmes drošību pilsētā, Jelgavas pašvaldības policija ar videonovērošanas kameru starpniecību fiksē transportlīdzekļus, kuri neapdomīgi un pārgalvīgi šķērso krustojumu, luksoforā degot sarkanajai gaismai vai veicam manevru, pirms luksofora papildsekcijā iedegas zaļās bultas signāls. Par šādiem pārkāpumiem 2024. gadā pie atbildības saukti 293 transportlīdzekļu vadītāji, bet šogad janvārī uzsākti jau 14 administratīvā pārkāpuma procesi. Pašvaldības policija uzsver: par šādu rupju ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu autovadītājs saņem ne tikai naudas sodu, bet arī četrus soda punktus.
Pašvaldības policijas apkopotā statistika liecina, ka 2024. gadā par braukšanu pie aizliedzošās sarkanās gaismas tā ir uzsākusi 230 administratīvā pārkāpuma procesus, bet par braukšanu attiecīgajā virzienā pirms iedegusies papildsekcija – 63 administratīvā pārkāpuma procesus. Salīdzinājumam, 2023. gadā policijā par braukšanu pie sarkanās gaismas tika uzsāktas 197 administratīvā pārkāpuma procesa lietas. Šogad janvārī ir uzsākti jau trīs administratīvie procesi par braukšanu pie aizliedzošās sarkanās gaismas, bet 11 procesi par manevru pirms iedegusies papildsekcija.
Pašvaldības policijā norāda, ka visbiežāk šie rupjie pārkāpumi, tādējādi apdraudot gan sevi, gan citus satiksmes dalībniekus, tiek izdarīti Lielās ielas un Dambja ielas krustojumā, Rīgas ielas un Pērnavas ielas krustojumā, Rīgas ielas un Brīvības bulvāra krustojumā, kā arī Lielās ielas un Akadēmijas ielas krustojumā.
Policija uzsver: par Ceļu satiksmes likuma 52. panta 1. daļas neievērošanu – braukšanu, ja luksoforā deg aizliedzošais signāls, vai par nepakļaušanos satiksmes regulētāja signālam – transportlīdzekļa vadītājam tiek piemērots naudas sods no 30 līdz 140 eiro. Bet pēc Ceļu satiksmes likuma 52. panta 2. daļas – par braukšanu attiecīgajā virzienā, ja luksofora papildsekcijā nav iedegts zaļās bultas signāls, – piemēro brīdinājumu vai naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 30 līdz 55 eiro. Jelgavā autovadītājiem visbiežāk piemērots mazākais iespējamais naudas sods – 30 eiro –, bet lielākais piemērotais sods par braukšanu pie sarkanās gaismas pagājušajā gadā ir 100 eiro, jo pārkāpums izdarīts atkārtoti, bet par pagrieziena veikšanu pirms iedegas papildsekcija – 50 eiro.
Būtiski – lēmuma spēkā stāšanās brīdī par administratīvā soda piemērošanu, kad tas kļuvis neapstrīdams, pārkāpējs saņem arī četrus soda punktus. Informāciju par administratīvā soda piemērošanu transportlīdzekļa vadītājam Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistram tiešsaistes datu pārraides režīmā nodod no Sodu reģistra.
Jāatgādina, ka Jelgavā pie regulējamiem krustojumiem ir izvietotas videonovērošanas kameras, kurās tiek fiksēti arī ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, pēc kā policijas darbinieki uzsāk administratīvo procesu un vainīgās personas tiek sauktas pie atbildības.
Satiksmes uzraudzību pilsētā nodrošina arī Valsts policijas Dienvidzemgales iecirkņa Reaģēšanas nodaļa.