Enerģētiskā nabadzība rodas tad, kad mājsaimniecībām ir pieejami nepieciešamie enerģijas veidi, bet tās nevar tos atļauties, ir spiestas izmantot daļēji (daļēji un slikti apkurinātas telpas, nepietiekams apgaismojums u.c.) vai arī par adekvātu komforta līmeni nākas maksāt nesamērīgi daudz.
Projekta WELLBASED mērķis ir uzlabot iedzīvotāju veselību, labbūtību un vienlīdzību, ieviešot pierādījumos balstītu pilsētas politiku enerģētiskās nabadzības mazināšanai.
Projektā plānots izstrādāt, īstenot un novērtēt visaptverošu pilsētas programmu, lai samazinātu enerģētisko nabadzību un tās ietekmi uz iedzīvotāju veselību un labklājību, pamatojoties uz pierādījumos balstītām pieejām sešās pilotpilsētās – Valensijā (Spānija), Heerlenā (Nīderlande), Līdsā (Lielbritānija), Edirnē (Turcija), Obudā (Ungārija) un Jelgavā (Latvija). Pilsētas izvēlētas, ņemot vērā to atšķirīgās atrašanās vietas (atšķirīgos klimatiskos apstākļos), kā arī atšķirīgu labklājības līmeni un veselības aprūpes modeļus.
Projekta kopējais budžets ir 5 106 770 eiro. Jelgavas valstspilsētas pašvaldības operatīvās informācijas centram (POIC) piešķirtie līdzekļi projekta aktivitāšu īstenošanai ir 206 135 eiro.
Projekta īstenošanas laiks ir 48 mēneši, no 2021. gada 1. marta līdz 2025. gada 1. martam.
Projekta partneri ir 19 iestādes un organizācijas no deviņām valstīm (Spānija, Nīderlande, Turcija, Francija, Itālija, Austrija, Ungārija, Lielbritānija, Latvija).
Projekta struktūra
Darba pakotne (WP) WP1 – Projekta vadības nodrošināšana, risku identificēšana un vadība, komunikācija un finanšu vadība.
WP2 – Pilsētas rīcības programmas izstrāde enerģētiskās nabadzības novēršanai, tai skaitā darbs ar fokusgrupām, lai noteiktu piemērotākos pasākumus enerģētiskās nabadzības mazināšanai;
WP3 – Pilotprojekta sagatavošana un īstenošana – pētījuma veikšana par iedzīvotāju veselības stāvokli, dzīves apstākļiem, energoresursu patēriņa paradumiem, pilsētvides mērījumi (piesārņojums, klimats, apzaļumošana u.c.);
WP4 – Iegūto datu izvērtēšana un analīze:
WP5 – Ieteikumu izstrāde izstāde politikas veidotājiem. Izpētīti dažādi finansēšanas modeļi enerģētiskās nabadzības novēršanai. Rīkoti 3 semināri, kuros katra pilotpilsēta dalīsies ar savu pieredzi;
WP6 – Informācijas izplatīšana par projekta aktivitātēm un rezultātiem;
WP7 – Ētikas kodeksa izstrāde un īstenošana un personas datu apstrādes aktivitāšu nodrošināšana.
“Palīdzi mums veicināt enerģijas peejamību” aktīvā grupa
“Palīdzi mums veicināt enerģijas peejamību” kontroles grupa
Projekta aktualitātes uz 10.01.2025.
Pārskats par iegūtajiem pētījuma rezultātiem Jelgavā:
Pētījumu uzsāka 157 dalībnieki, noslēdza 148, no kuriem 74% sievietes un 26% vīrieši, vidējais dalībnieku vecums bija 53 gadi. Jaunākais pētījuma dalībnieks pētījuma uzsākšanas brīdī bija 22 gadus vecs, bet vecākais – 90 gadus vecs. 38% mājsaimniecībās ir bērni, 38% mājsaimniecībās dzīvo vairāki pieaugušie bez bērniem, bet 24% pētījuma dalībnieku dzīvo vieni. 66% pētījuma dalībnieku ir sava mājokļa īpašnieki, 12% pētījuma laikā maksā hipotekāro kredītu, 10% dzīvo mājoklī bez īres maksas, 8% mājokli īrē.
Apkopojot gūto informāciju par dalībnieku mājokļiem, tiek secināts, ka 36% dalībnieku dzīvo privātmājās, bet 64% daudzdzīvokļu mājās, 36% pētījuma dalībnieki atzīst, ka viņu mājoklim ir tehniskas problēmas: tekošs jumts, pelējums, paaugstināts mitrums, bet 64% dalībnieku mājokļos nav šādu problēmu. 93% mājokļu ir izveidota centrālā apkure, 4% mājokļu ir uzstādītas gaisa dzesēšanas iekārtas (pētījuma beigās 6%), 60% mājokļu apkurei izmanto gāzi, 59% mājokļu patērē siltumu no koģenerācijas stacijas. Pētījuma ietvaros, dalībnieki pauda savu viedokli par apmierinātību ar savu mājokli: 1% ļoti neapmierināts, 9% neapmierināti, 77% apmierināti, 13% ļoti apmierināti. Par siltumu mājoklī, pētījuma sākumā iegūtie dati liecina, ka ziemā pietiekami silti ir 80% dalībnieku, attiecīgi 20% ir auksts, vasaras periodā 43% dalībnieku mājokļos ir patīkami vēss, bet 57% pārāk karsts. Attiecīgi uz pētījuma beigām, dalībnieki min, ka ziemā pietiekami silti ir 87% dalībnieku, 13% ir auksts, vasaras periodā 50% dalībnieku mājokļos ir patīkami vēss, bet 50% pārāk karsts. Vidējā gaisa temperatūra mājokļos fiksēta 22.1 ℃, vidējais mitruma rādītājs bija 49.68% un vidējais CO2 rādījums bija 665,48.
Par elektrības patēriņu, pētījuma gaitā, dalībnieki norāda, ka pētījuma sākumā vidēji patērē 207 kWh, attiecīgi, kas sastāda vidēji 49,11 EUR mēnesī, bet pētījuma noslēgumā elektrības izmaksas vidēji samazinājušās uz 35,43 EUR mēnesī.
Pētījuma ietvaros, dalībniekiem tika jautāts par naudas taupīšanas paradumiem, sniegtās atbildes: gaismas patēriņam istabā vismaz dažreiz seko līdzi 65 % dalībnieku, lai samazinātu elektrības izdevumus, to nekad nedara 29% un tikpat daudz 29% to dara vienmēr. 45% dalībnieku vismaz dažas reizes 6 mēnešu laikā vilkuši īpaši daudz papildu apģērbu, lai saglabātu siltumu, bet 10% dalībnieku izslēdz apkuri, lai taupītu naudu un 7% retāk mazgājas/izmanto ūdeni, lai ietaupītu.
Pētījuma ietvaros, 22 (18 sievietes un 3 vīrieši vecumā no 23-86 gadiem) dalībnieki piekrita padziļinātām intervijām, kuru ietvaros tika uzdoti jautājumi par mājokli, enerģijas lietošanas paradumiem, siltuma uzturēšanu, elektrisko iekārtu iegādāšanos un lietošanu, par problēmām, saistībā ar mājokli, par pielāgošanās spējām, par veselības stāvokli un sociālo dzīvi. Pētījuma gaitā, iezīmējās dalībnieku nozīmīgākās problēmas:
Par spēju pielāgoties, dalībnieki min:
Pētījuma dalībnieki min, ka vairāk pievērš uzmanību veselības monitorēšanai; energotaupības pasākumiem, radies ieradums vēdināt telpas, spuldžu nomaiņa uz ekonomiskākām, iedziļināšanās «Energo-pratība» padomos, dalībnieki neatzīmē būtisku sadzīves apstākļu ietekmi uz veselības stāvokli un sociālo dzīvi.
Ar pilno versiju par projekta WELLBASED ietvaros veiktā pētījuma gūtajiem datiem un secinājumiem par visām partnera dalībvalstīm (angļu valodā) iepazīties var D4.3 Final pilot sites analysis report_EMC
Projektā izstrādāts komikss par visām partnera dalībvalstīm (angļu valodā)- Comic ‘When Vic learnt about …’ 12 pages
Projekta aktualitātes uz 10.10.2024.
Projekta aktualitātes uz 10.06.2024.
Projekta aktualitātes uz 10.03.2024.
Projekta aktualitātes uz 10.12.2023.
Noslēgušies aktīvās grupas dalībnieku energonovērtējumi mājsaimniecībās, kopumā veikti 115 enrgonovērtējumi. Ņemot vērā ekspertu atzinumu, secināms, ka jelgavnieki ir salīdzinoši labi izglītoti par energoefektivitātes pasākumiem mājsaimniecībās, kas saistīti ar pieaugošajām energo resursu cenām, paši meklē aktuālāko informāciju un labprāt piedalās izglītojošos pasākumos.
Laikā no 3. līdz 6. oktobrim divi projekta pārstāvji devās uz viena no projektā iesaistītajām pašvaldībām Obudu (Ungārijā), lai iepazītos ar līdz šim paveikto un nākotnē plānoto projekta WELLBASED ietvaros.
22. novembrī norisinājās hakatons, kur ar labās prakses piemēriem par daudzdzīvokļu namu energoefektivitātes un energotaupības uzlabošanas pasākumiem piedalījās pārstāvji no RVPA “Rīgas Enerģētikas aģentūra”, SIA “Salaspils Siltums, SIA “Ādažu namsaimnieks”, SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvelde” un SIA “Augmentum”. Projekta aktīvās grupas pārstāvji tika iesaistīti grupu darbā, diskutējot par veidiem kā sekmēt iedzīvotāju iesaisti ēku energoefektivitātes un energotaupības pasākumos.
27. novembrī Jelgavas Senioru biedrībā projekta WELLBASED pieaicinātais pārstāvis energotaupības jautājumos vadīja informatīvo semināru par energogudrību, sniedzot padomus dalībniekiem par to, kā samazināt patērētās enerģijas rēķinus.
Projekta aktualitātes uz 10.09.2023.
Projekta aktualitātes uz 10.06.2023.
Projekta aktualitātes uz 10.03.2023.
Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 granta līguma 945097 ietvaros.
Projekta aktualitātes uz 30.11.2022.
Projekta aktualitātes uz 31.08.2022.
Projekta aktualitātes uz 31.05.2022.
Jelgavas pilotprojekta plānotais uzsākšanas laiks 2022. augusts/spetembris.
Projekta aktualitātes uz 01.03.2022.
Turpinās darba process tehniskās specifikācijas izstrādei medicīnisko un klimata kontroles iekārtu iegādei. Iepirkumu plānots izsludināt šī gada 2. ceturksnī.
Datu vākšana ir viena no būtiskākajām projekta aktivitātēm, tādēļ strādājam pie tā, lai dati tiktu aizsargāti saistībā ar datu vākšanu, glabāšanu, izmantošanu pētījuma mērķiem.
Izstrādāta pilsētas darbības programma projekta aktivitāšu īstenošanai, kas ietver esošās situācijas aprakstu, sasniedzamos mērķus, darbību pārskatu, galvenos ietekmes rādītājus, kā arī plānoto aktivitāšu sarakstu un to ieviešanas laika grafiku.
Šī gada 2. un 3. martā plānota WELLBASED konsorcija sanāksme, kurā paredzēts izklāsts par WELLBASED pilsētas programmu, projekta aktualitātes un plānotie turpmākie pasākumi.
Projekta aktualitātes uz 01.12.2021.
Projekta aktualitātes uz 01.09.2021.
Projekta aktualitātes uz 01.06.2021.