19. decembrī Dzīvesziņas un arodu sētā, Vecpilsētas ielā 2, ar skanīgu sadziedāšanos, bluķa vilkšanu un tradicionālām ziemas laika aktivitātēm aizvadīti ziemas saulgrieži.
Ziemas saulgrieži iekrīt gada vistumšākajā laikā, kad krēslas un tumsas stundas ir garākas par gaismas laiku un saule ir redzama pavisam īsu brīdi. Tādēļ pasākuma apmeklētāji bija aicināti iesaistīties dažādās latviskās aktivitātēs, kas palīdz saskanīgi aizvadīt gada tumšāko mēnesi, ar dziesmām un rotaļām godināt gaismu, un aicināt sauli griezties uz pavasara pusi.
Aktivitātes noritēja gan Dzīvesziņas un arodu sētas iekštelpās, gan pagalmā, gan visā Vecpilsētas ielas garumā. Ikviens interesents, iepriekš piesakoties, varēja viesoties audēju darbnīcas saimes istabā un kopā ar koklētāju kopu “Austras koks” izdziedāt tradicionālās ziemas laika dziesmas. Savukārt latvisko tradīciju cienītāji, iepriekš piesakoties, varēja piedalīties folkloristes un latviskās dzīvesziņas pazinējas Aīdas Rancānes tradīciju pusstundā, izzināt, kā mūsu senči īsināja gada tumšāko laiku un iepazīt ziemas saulgriežu sagaidīšanas paražas.
Pasākuma mazākie apmeklētāji bija gaidīti kafejnīcā “Brokastnīca”, kur norisinājās piparkūku dekorēšanas darbnīca. Savukārt keramikas darbnīcā interesentiem bija iespēja izgatavot īpašu latvisku rotājumu – ķistu, kas pēc formas atgādina sauli. Šo dekoru senatnē izgatavoja rudenī un ziemā, lai būtu vieglāk pārvarēt tumšos mēnešus. Daudzi radošās darbnīcas apmeklētāji atzina, ka šādu rotājumu redz pirmo reizi un bija pārsteigti, ka to var tik viegli izveidot. Jāpiebilst, ka Dzīvesziņas un arodu sētas pagalma dekorācijas bija veidotas, izmantojot tradicionālus elementus, tai skaitā ķistus. Bluķa vakara apmeklētāji varēja ielūkoties nākotnē, lejot parafīna laimītes.
Pasākuma kulminācijas aktivitāte ik gadu ir bluķa vilkšana un sadedzināšana. Bluķa vilkšana un dedzināšana ir viens no senākajiem gada izskaņas rituāliem Latvijā, kas iezīmē pagrieziena punktu saules ritējumā, kad gada vistumšākajā periodā pakāpeniski atgriežas gaisma. Latvieši ticēja, ka velkot bluķi ap māju viss sliktais, kas sakrājies gada laikā tiek savākts bluķī un vēlāk to sadedzinot, līdz ar dūmiem tas izkūp, dodot vietu labajam. Pasākuma apmeklētāji kopā ar folkloras kopu “Dimzēns” piedalījās bluķa vilkšanā visā Vecpilsētas ielas garumā, kā arī gāja kopīgās ziemas laika rotaļās. Noslēgumā Dzīvesziņas un arodu sētas pagalmā mazos apmeklētājus priecēja īpaša rotaļu programma, aicinot iesaistīties latviskās spēlēs un mīklu minēšanā. Pagalma viesi varēja sasildīties pie lielā ugunskura, kā arī nobaudīt uz ugunskura gatavotu zupu un pelēkos zirņus.
Jāpiemin, ka uz pasākumu apmeklētāji bija aicināti ierasties tautiskās maskās. Trīs atraktīvākie masku īpašnieki saņēma veicināšanas balvas no Jelgavas reģionālā Tūrisma centra.
Visu pasākuma laiku Vecpilsētas ielas garumā darbojās vietējo mājražotāju un amatnieku tirdziņš “Ziemassvētku andele”, kur ikviens varēja iegādāties dažādus gardumus, priekšmetus un dekorus Ziemassvētku tematikā.