3.8 °C, 3.6 m/s, 94.6 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimeneIzstrādā Jelgavas izglītības ekosistēmas attīstības stratēģiju 2025.–2034. gadam
Izstrādā Jelgavas izglītības ekosistēmas attīstības stratēģiju 2025.–2034. gadam
10/12/2024

Aizvadīts nozīmīgs darba seminārs Jelgavas valstspilsētas izglītības ekosistēmas attīstības stratēģijas 2025.–2034. gadam izstrādē. Seminārā piedalījās izglītības iestāžu vadītāji, jaunieši, vecāki, pilsētas vadība, Izglītības pārvaldes speciālisti, kā arī dažādu iestāžu pārstāvji.

Semināra mērķis bija izvērtēt paveikto esošo stratēģisko mērķu un uzdevumu īstenošanā un definēt stratēģiskos mērķus, rīcības virzienus un rezultatīvos rādītājus jaunajam periodam.

“Izglītība mūsu pilsētā vienmēr ir bijusi prioritāte. Veiksmīgai tautsaimniecības attīstībai nepieciešami izglītoti jaunieši un kvalificēti speciālisti dažādās nozarēs. Esam veikuši būtiski nozīmīgus darbus, lai sakārtotu pilsētas skolas tīklu, attīstām izglītības iestāžu infrastruktūru. Nozares attīstība turpināsies, veidosim ciešāku sadarbību starp izglītības iestādēm, uzņēmumiem un pašvaldības institūcijām, mērķtiecīgāk attīstot izglītības piedāvājumu,” tā Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza iepazīstināja ar paveikto esošās izglītības attīstības stratēģijas īstenošanā. Izglītības nozares attīstības stratēģija tika apstiprināta 2019. gadā. Šajā periodā visa sabiedrība saskarās ar lieliem izaicinājumiem, tostarp Covid- 19 globālo epidēmiju, attālinātu mācību procesu, sākās karš Ukrainā un mainījās ģeopolitiskā situācija. Pārmaiņas un izaicinājumi šajā periodā ir nozīmīgi – veidojam vienotu izglītību sistēmu, notiek pāreja uz mācībām latviešu valodā, visās vidusskolās īstenojam valsts aizsardzības mācības programmu, pārstrukturēta metodiskā darba sistēma, tiek attīstīta iekļaujoša izglītība, optimizēts skolu tīkls. Iestādēs regulāri tiek uzlabota mācību vide, rekonstruēta Jelgavas Valsts ģimnāzija, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, jaunrades nams “Junda”. Tāpat mūsu pilsētā ir atvērta divpadsmitā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāde “Alnītis”, attīstīta pašvaldības profesionālā izglītības iestāde “Jelgavas Amatu vidusskola”, pārbūvēti Jelgavas 4. sākumskolas, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas un Jelgavas Centra pamatskolas sporta stadioni.  Izglītības iestādes iesaistītas nozares digitalizācijas projektos, sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju.

Izglītības ekosistēmas turpmākai attīstībai ir izvirzīti četri stratēģiskie mērķi – kvalificēti pedagogi, mūsdienīgs un kvalitatīvs izglītības saturs, atbalsts ikviena izglītojamā izaugsmei, ilgtspējīga un efektīva resursu pārvaldība.

Pašvaldības un izglītības sistēmas speciālisti, darba grupās diskutējot par izvirzītajiem mērķiem, secināja, ka nepieciešams motivēt jaunos un jau esošos speciālistus kļūt par pedagogiem, nepieciešams speciālistiem sniegt emocionālu atbalstu, attīstīt darba vidi, kurā visi jūtas labi, nodrošināt regulāru pieredzes apmaiņu, iestāžu un speciālistu savstarpējo “tīklošanos”. Nepieciešama visu līmeņu mācībspēku sadarbība no pirmsskolas līdz universitātei, arī vides pieejamības sakārtošana ikvienā iestādē. Jāturpina attīstīt izglītības infrastruktūra, mācību vide un mācību resursi.

Vecāki uzsvēra ģimenes lomu bērnu izglītības procesā un pozitīvi vērtēja skolu vadītāju profesionalitāti un sporta infrastruktūras attīstību, daudzpusīgu interešu izglītības piedāvājumu, pāreju uz mācībām latviešu valodā, skolu tīkla sakārtošanu. Tika akcentēta vajadzība pēc izglītības iestāžu straujākas digitalizācijas un lielākas uzmanības skolēnu labbūtībai, ēdināšanas organizācijai, interešu izglītības pieejamībai ārpus skolas.

Jaunieši pauda vēlmi aktīvāk iesaistīties skolu parlamentu darbā un pilsētas attīstības procesos. Tika akcentēta prakses vietu un sadarbības ar uzņēmumiem nozīme, kā arī aicināja paplašināt ārpusklašu aktivitāšu piedāvājumu. Paši jaunieši pozitīvi novērtēja valsts aizsardzības mācības ieviešanu vidusskolā.

Diskusijās tika uzsvērta sadarbības nozīme un nepieciešamība pēc vienota izglītības ekosistēmas attīstības redzējuma, kurā katrs iesaistītais spēlē nozīmīgu lomu.

Turpmākajos mēnešos tiks turpināts darbs pie stratēģijas izstrādes, lai nodrošinātu Jelgavas izglītības ekosistēmas ilgtspējīgu attīstību, sasaisti ar pilsētas un valsts attīstības vajadzībām, kā arī globālajām attīstības tendencēm.