Pateicībā par 17 gadus ilgo draudzību un veiksmīgo sadarbību dažādās jomās Jelgavas sadraudzības pilsēta Francijā Rieijmalmezona mūsu pilsētai sarūpējusi ekskluzīvu dāvanu – Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa žoga lielos vārtus, kas veidoti pēc vēsturisko vārtu fotogrāfijām. Sestdien, klātesot dāvinātājiem, vārti svinīgi atklāti. “Šis ir brīnišķīgs abu pilsētu draudzības apliecinājums. Jelgava izsaka lielu pateicību jums par vērtīgo dāvinājumu un to, ka spējāt novērtēt Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa vēsturisko nozīmi un ļāvāt šim objektam atgūt vēsturiskos žoga lielos vārtus,” dāvinātājiem pateicās Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
“Draudzība, kas ir izveidojusies starp mūsu pilsētām – Jelgavu un Rieijmalmezonu – ir ļoti stabila. Gluži kā šie metāla vārti. Gribas teikt, lai šie vārti simboliski atver daudz jaunas kopīgas iespējas un projektus turpmāk. Lai mums ir vēl vairāk apmaiņas programmu, vēl ciešāka sadarbība dažādās jomās. Mums ir patiesi prieks skatīties, kā pilsēta gadu gaitā attīstījusies, kā mainījusies un šobrīd tajā visā savu nospiedumu, dāvinot vārtus, esam atstājuši arī mēs,” saka bijušais Francijas ministrs, sadraudzības pilsētas Rieijmalmezonas mērs, Lielās Parīzes metropoles prezidents un 2024. gada Parīzes Olimpisko un paraolimpisko spēļu organizācijas komitejas Direktoru padomes priekšsēdētāja vietnieks Patriks Oljē. Atklājot vārtus, P.Oljē Jelgavas domes priekšsēdētājam simboliski pasniedza arī vārtu atslēgu.
Žoga lielo vārtu dizains izstrādāts, pamatojoties uz vēsturisko vārtu fotogrāfiju izpēti un saskaņojot to ar esošajiem mazajiem vārtiem, lai veidotos vienots arhitektoniskais ansamblis. Darba procesā vērā ņemtas Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes rekomendācijas un ieteikumi.
Lielie žoga vārti izgatavoti no pildīta metāla un sver aptuveni 450 kilogramus, to augstākā vieta sasniedz trīs metrus, bet vārtu platums ir 2,5 metri. Simboliski novērtējot abu pilsētu sadraudzību, vārtos vienā pusē iestrādāts Jelgavas lielais ģerbonis, bet otrā – Rieijmalmezonas ģerbonis. Šo ekskluzīvo dāvanu Jelgavai veidoja Rieijmalmezonas metālapstrādes meistari pilsētas pašvaldības darbnīcā. Galvenais vārtu autors ir kalējs Antonio Diass, kura vadībā projektēti, izgatavoti un uzstādīti daudzi, tostarp izsmalcināti, metāla vārti Rieijmalmezonā. A.Diass kalēja amatu pārmantojis no sava tēva un ar lielu atbildību un rūpību šo arodu turpina arī šodien. Viņš stāsta, ka pie Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa vārtu izgatavošanas Francijā strādājuši četri meistari un kopumā darbā pavadītas aptuveni 400 stundas. “Šis bija izaicinošs un reizē radošs projekts, pie kura periodiski strādājām gadu. Izaicinošākais noteikti bija skiču saskaņošanas process, lai mūsu idejas saskanētu ar vēsturisko vārtu izskatu – Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis ir kultūrvēstures piemineklis, un tas uzliek savus nosacījumus. Pašiem interesantākais bija izgatavot visas liektās detaļas, kas ir pilnīgs kalēja roku darbs un apliecina tā meistarību. Vēlu, lai arī turpmāk mūsu abu pilsētu draudzība ir tikpat stabila un ilgmūžīga kā šie metāla vārti,” tā vārtu autors A.Diass. Jāpiebilst, ka vārti tika izgatavoti Francijā un šonedēļ nogādāti Jelgavā. A.Diass kopā ar Rieijmalmezonas pašvaldības darbnīcu vadītāju Ēriku Dipuī vārtus arī uzstādīja.
Izejot cauri vārtiem, iedzīvotāji aicināti tos aizvērt, lai no abām pusēm abu pilsētu ģerboņi būtu labi aplūkojami.
Jāpiebilst, ka Jelgava un Rieijmalmezona sadraudzības līgumu, kas paredz sadarbību izglītības, zinātnes, tehnoloģiju, civilās aizsardzības, krīzes pārvaldības un pilsētas infrastruktūras pārraudzības, kultūras, sporta, veselības aprūpes, cilvēkresursu un uzņēmējdarbības jomā, noslēdza 2007. gada jūnijā. Līdz šim abu pilsētu sadarbība visciešāk izvērtusies izglītības jomā, pedagogiem un audzēkņiem dodoties apmaiņas braucienos, apgūstot jaunas prasmes, metodes un iepazīstot citādāku pieeju izglītības procesa īstenošanā. Visilgākā sadarbība ir tieši starp Jelgavas Amatu vidusskolu un Rieijmalmezonas Apmācību centru metālapstrādē un celtniecībā. Šo gadu gaitā praksē Francijā pabijuši vairāk nekā 140 jauniešu, bet vairāk nekā 100 uzņemti mūsu pilsētā. Tāpat veiksmīga sadarbība ir starp abu pilsētu mākslas skolām.