2.7 °C, 7 m/s, 88.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaJNĪP mājās pieaugs pārvaldīšanas pakalpojuma maksa
JNĪP mājās pieaugs pārvaldīšanas pakalpojuma maksa
27/12/2023

Lai varētu nodrošināt pārvaldīšanas pakalpojuma nepārtrauktību, SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” (JNĪP) no nākamā gada uzņēmuma pārvaldītajās mājās paaugstina pārvaldīšanas maksu. Lielākajā daļā māju kāpums būs 2,4 procentu apmērā jeb 0,0235 eiro par kvadrātmetru, taču atsevišķās mājās pieaugums būs lielāks, un tas saistīts ar mājas tehnisko stāvokli un nepieciešamajiem uzlabojumiem.

Uzņēmumā skaidro, ka beidzamajos gados būtiski ir paaugstinājušās izmaksas par daudzdzīvokļu māju kopīpašumā esošo daļu un piesaistīto zemesgabalu sanitāro uzkopšanu, dzīvojamo māju tehnisko apkopi un remontu, kas ietver ūdensvada un kanalizācijas, siltumapgādes un elektroapgādes sistēmas. Palielinājušās arī mājas pārvaldīšanas pakalpojuma izmaksas, tostarp pārvaldnieka administratīvie izdevumi. Turklāt no jaunā gada valstī par nepilniem 13 procentiem tiek palielināta minimālā alga. Lai nodrošinātu pārvaldīšanas pakalpojuma nepārtrauktību, uzņēmums ir spiests paaugstināt pārvaldīšanas pakalpojuma maksu.

JNĪP vadītājs Signis Rīns stāsta, ka uzņēmums ir veicis visu pārvaldāmo māju uzturēšanas izmaksu ekonomisko analīzi. Rezultāti liecina, ka daļai no 402 uzņēmuma apsaimniekotajām mājām noteiktā pārvaldīšanas maksa jau šobrīd nesedz visas veicamās pārvaldīšanas darbības. Reālās mājas uzturēšanas izmaksas ir krietni lielākas, nekā iedzīvotāji par to maksā. Piemēram, ir mājas, kurās apsaimniekošanas maksa noteikta 0,30 eiro mēnesī par kvadrātmetru, bet faktiskās uzturēšanas izmaksas šobrīd ir jau 0,50 eiro par kvadrātmetru. “Daļā māju apsaimniekošanas maksas atsevišķas komponentes nav pārskatītas no 2000. gadu sākuma, taču pa šo laiku ir mainījusies likumdošana attiecībā uz obligāti veicamajām pārvaldīšanas darbībām, vairākkārt ir augušas izmaksas par dažādiem pakalpojumiem, elektrību, siltumu, gāzi, degvielu, arī darbaspēka izmaksas. Jāņem vērā arī tas, ka mājas nekļūst jaunākas, līdz ar to biežāk rodas neparedzētas avārijas situācijas, kas steidzami jārisina, daudzās mājās nepieciešami uzlabojumi, lai preventīvi novērstu šādus negadījumus,” skaidro S.Rīns.

Izvērtējot katras mājas tehnisko un finanšu stāvokli, 60 ēkām uzņēmums veicis individuālu uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksu aprēķinu, izanalizējot rādītājus, uzskaitot obligāti veicamos pārvaldīšanas darbus. “Pamatojoties uz šiem aprēķiniem, noteikta jauna pārvaldīšanas maksa, un šīm mājām pieaugums ir lielāks. Lielākais pārvaldīšanas maksas kāpums ir divām mājām – Tērvetes ielā 98 un Kazarmes ielā 5. Katrā no tām ir 11 dzīvokļi. Tērvetes ielas 98. māja ekspluatācijā ir no 1914. gada, Kazarmes ielas 5. māja – no 1959. gada. Abām līdzšinējā pārvaldīšanas maksa nesedz nepieciešamos pārvaldīšanas un uzturēšanas izdevumus. Tērvetes ielas 98 iedzīvotājiem pārvaldīšanas maksa par vienu kvadrātmetru šobrīd ir 0,42 eiro, bet no jaunā gada tā būs 1,49 eiro. Mājai ir liela kopjamā teritorija, kā arī paredzēta tehniskā apsekošana, un iedzīvotājiem tiek piedāvāts veidot finanšu līdzekļu rezervi mājas uzturēšanai, jo šobrīd tādu līdzekļu nav. Savukārt Kazarmes ielas 5 iedzīvotāji šobrīd maksā 0,72 eiro par kvadrātmetru, bet no jaunā gada maksās 2,34 eiro. Mājai paredzēta tehniskā apsekošana, un piedāvājam veidot uzkrājumus uzlabojumiem. Pārējām no 60 mājām pieaugums ir uz pusi vai divas reizes lielāks. Par izmaiņām esam informējuši dzīvokļu īpašniekus, izsūtot paziņojumu,” skaidro S.Rīns. Viņš piebilst, ka pārvaldīšanas maksa ļoti atšķiras, ņemot vērā gan mājas tehnisko stāvokli, gan veicamos darbus, gan arī dzīvokļu skaitu. Piemēram, Ganību ielā 58, kur ir 108 dzīvokļi, un Loka maģistrālē 1, kur ir 72 dzīvokļi, pārvaldīšanas maksa mēnesī ir 0,41 eiro par kvadrātmetru, bet no jaunā gada būs 0,81 eiro. “Iedzīvotājiem jāapzinās, ka ļoti svarīgi ir mājai veidot brīvo pieejamo līdzekļu rezervi avārijas situāciju novēršanai, kā arī sīku neplānotu remontu veikšanai. Ir māja, kuras iedzīvotājiem jau laikus tika rosināts mainīt nokalpojušo ūdensapgādes sistēmu, kas izmaksātu 1000 eiro. Diemžēl mājai brīvu līdzekļu nav un iedzīvotāji nav pieņēmuši lēmumu veikt remontdarbus. Taču tajā pašā laikā tur vairākkārt notikušas ūdensapgādes sistēmas avārijas un par to novēršanas darbiem iedzīvotāji papildus jau ir samaksājuši 2000 eiro,” stāsta S.Rīns.

JNĪP skaidro, ka maksājumi par pārvaldīšanas pakalpojumu sastāv no divām daļām: maksājumi par obligātajām pārvaldīšanas darbībām, kas jānodrošina JNĪP kā pārvaldniekam atbilstoši likumdošanai, un maksājumi par citām ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītajām darbībām, kas būtu jāveic, lai uzlabotu mājas tehnisko stāvokli un iedzīvotāju labklājību. Obligātās pārvaldīšanas darbības ietver sanitāro uzkopšanu, mājas lietas vešanu, pārvaldīšanas darba organizēšanu un uzraudzību, avārijas dienesta uzturēšanu, dzīvojamās mājas tehniskās apkopes, inženierkomunikāciju uzturēšanu, liftu uzturēšanu, ventilācijas kanālu, dūmvadu apsekošanu un tīrīšanu. Bet citas ar dzīvojamās mājas pārvaldīšanu saistītās darbības saistītas ar mājas apdrošināšanu, mājas tehniskā stāvokļa uzlabošanu, labiekārtošanu (iekšpagalmi, slēgta tipa atkritumu konteineru novietnes u.c.) un energoefektivitātes (siltināšanas) paaugstināšanas projektu vadību.

JNĪP akcentē, ka dzīvojamās mājas īpašnieku kopība nevar atteikties no obligāto pārvaldīšanas darbību nodrošināšanas un mājas uzturēšanas darbu plānā ietverto dzīvojamās mājas remonta, atjaunošanas vai pārbūves darbu veikšanas, bet var pieņemt lēmumu par atšķirīgu pakalpojuma izmaksu noteikšanu, norādot priekšlikumu pārvaldīšanas darbības nodrošināšanai (piemēram, cits pakalpojuma sniedzējs, citas darba veikšanas metodes), par citu dzīvojamās mājas remonta, atjaunošanas vai pārbūves finansējuma avotu, darbu veikšanas laiku vai finansējuma sadalījumu pa gadiem, kā arī lemt par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala un koplietošanas telpu sanitārās kopšanas nodrošināšanu bez pārvaldnieka starpniecības (lēmumā nosakot darbu kārtību un dzīvokļu īpašnieku atbildību).