-1.9 °C, 3.6 m/s, 90.2 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaAmatu vidusskolas direktorei piešķir Francijas Republikas Akadēmiskā Palmas zara ordeni
Amatu vidusskolas direktorei piešķir Francijas Republikas Akadēmiskā Palmas zara ordeni
15/12/2023

Svinīgā pasākumā Francijas vēstniecībā Rīgā Jelgavas Amatu vidusskolas direktorei Edītei Bišerei pasniegts Francijas Republikas Akadēmiskā Palmas zara ordenis. Pateicībā par ieguldījumu starpvalstu sadarbībā izglītības jomā un Francijas kultūras mantojuma veicināšanā augsto apbalvojumu E.Bišerei pasniedza Francijas vēstniece Latvijā Aurēlija Ruajē-Gunēna.

Francijas Akadēmiskā Palmas zara ordenis ir viens no prestižākajiem un senākajiem civilajiem apbalvojumiem Francijā. Paziņojumā par ordeņa piešķiršanu E.Bišerei minēts, ka ar šo apbalvojumu tiek godināts viņas ilggadējais ieguldījums Jelgavas Amatu vidusskolas direktores amatā – par sadarbības veicināšanu Latvijas un Francijas starpā, daudzu gadu garumā sadarbojoties studentiem, mācībspēkiem un ekspertiem, kā arī par franču valodas popularizēšanu Latvijā.

“Esmu ļoti pagodināta ar saņemto apbalvojumu, taču vēlos uzsvērt: līdz šim sasniegtais ir Jelgavas Izglītības pārvaldes, pilsētas vadības un visas mūsu skolas komandas darbs. Tikai pateicoties maniem kolēģiem, pedagogiem un studentiem, mums izdodas gadu gaitā turpināt sadarbību ar Francijas izglītības iestādēm, piedalīties internacionālos projektos un tādā veidā nodrošināt pieredzes apmaiņu un prasmju pilnveidi dažādās izglītības jomās un formātos,” vērtē E.Bišere, papildinot: liela loma sadarbībā ir arī ilggadējiem atbalstītājiem – Francijas vēstniecībai Latvijā, Jelgavas pašvaldībai un Rieijmalmezonas pašvaldībai.

E.Bišere atzīst, ka sadarbības pirmsākumi meklējami 2007. gadā. Toreiz uz festivāla “Francijas pavasaris” atklāšanu Latvijā ieradās plaša amatpersonu un uzņēmēju delegācija no Francijas pilsētas Rieijmalmezonas. Apspriežot iespējamos sadarbības veidus, pilsētas vadība aicināja franču pavāru Bruno Šaperonu uz Amatu vidusskolu dalīties savā pieredzē restorānu un konditorejas jomā.

“Sadarbība ar Bruno Šaperonu mūsu skolai izrādījās patiešām liktenīga. Pirms 16 gadiem eksperta pieredze un profesionālās kompetences mums palīdzēja pilnveidot attīstības virzienu savā izglītības iestādē, bet vienlaikus arī deva iespēju mūsu studentiem stažēties Francijā,” norāda E.Bišere. Turpmākajos gados ar Rieijmalmezonas pašvaldības iesaisti sadarbības projekti kļuva arvien plašāki.

Šobrīd Amatu vidusskolai noslēgts sadarbības līgums ar četrām Francijas profesionālās izglītības iestādēm: Rieijmalmezonas Apmācību centru metālapstrādē un celtniecībā, Santos-Dumont Viesmīļnozares un ekonomikas vadības vidusskolu, Parīzes Marie Laurencin Amatu vidusskolu un Nanteres Frizieru un estētikas institūtu. Sadarbība aptver visas Amatu vidusskolā piedāvātās mācību programmas, tostarp pavārmākslu, konditoreju, metālapstrādi, stilistu un frizieru programmu. Līdz šim praksēs, pieredzes apmaiņas projektos un pasākumos Francijā viesojušies vairāk nekā 200 audzēkņu.

Piešķirot apbalvojumu, īpaši izcelts arī skolas realizētais “Erasmus+” projekts “Vakariņas pilī”. Tā gaitā trīs valstu iesaistīto izglītības iestāžu pedagogi un audzēkņi pētīja katras tautas vēsturiskos ēdienus, dažādu produktu izcelsmi, galda kultūru, kā arī gatavoja un pasniedza vakariņas pilī. Vēl pirms praktisko pasākumu norises katra no pusēm gatavoja apjomīgas informatīvās prezentācijas par dažādiem kultūras aspektiem, savukārt citiem dalībniekiem tas bija kā mācību materiāls. Praktizējot iegūtās zināšanas, studenti kopā ar projekta dalībniekiem no Francijas un Itālijas pasniedza vakariņas Rundāles pilī. Uz vakariņām bija uzaicinātas vairāk nekā 70 personas, tostarp Itālijas, Šveices un Kanādas vēstnieki Latvijā un Francijas vēstniecības pārstāvji. Jāpiebilst, ka Jelgavas Amatu vidusskolas jaunieši ne vien uzņēma viesus, bet arī paši mācījās un devās vizītēs uz Itāliju un Franciju. Pasākuma kulminācija bija dalībnieku tikšanās Versaļas pilī, kur tie kopīgi gatavoja svētku vakariņas.

“Starptautiskā pieredze daudzu gadu garumā ir veicinājusi profesionālo pilnveidi gan mūsu izglītības iestādes jauniešiem, gan arī pedagogiem. Ja kādreiz mēs braucām, lai mācītos, tad šobrīd esam gandarīti, ka pieredzes apmaiņas braucienos arī mēs rādām piemēru,” sadarbības ieguvumus rezumē E.Bišere.

Jāpiebilst, ka E.Bišerei piešķirta Francijas Republikas Akadēmiskā Palmas zara ordeņa Kavaliera pakāpe. Šī ir viena no trīs pakāpēm, ar kuru godā par visapjomīgāko – vairāk nekā 10 gadu – ieguldījumu. Ordenis tika pasniegts Francijas vēstniecībā Latvijā.

Akadēmiskā Palmas zara ordenis tika ieviests ar 1955. gada 4. oktobra dekrētu, aizstājot iepriekš pastāvējušo 1808. gadā Napoleona I izveidoto apbalvojumu universitāšu pārstāvjiem. 1866. gadā šī apbalvojuma piešķiršanas noteikumi tika mainīti, nosakot, ka to var saņemt arī personas, kas nav universitāšu mācībspēki un kas ir sniegušas izcilu devumu izglītībā. Akadēmiskā Palmas zara ordenis var tikt piešķirts arī ārzemniekiem un ārzemēs dzīvojošiem Francijas pilsoņiem, kas aktīvi sekmē franču kultūras izplatību pasaulē.