6.3 °C, 3.5 m/s, 92.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiAnsamblis “Kalve” atzīmēs 60. gadskārtu
Ansamblis “Kalve” atzīmēs 60. gadskārtu
28/03/2007

Attēla autors: Jelgava pašvaldības Sabiedrisko attiecību sektors

Attēla autors: Jelgava pašvaldības Sabiedrisko attiecību sektors

Sestdien, 31.martā pulksten 18 Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) aulā dibināšanas 60. gadskārtu atzīmēs valstī visu laiku viens no redzamākajiem tautas deju ansambļiem – Kalve.

Ansambļa pirmsākumi meklējami 1947. gadā, kad lauksaimniecības augstskolā, kas tolaik atradās vēl Rīgā, nodibinājās studentu tautas deju kolektīvs, kura pirmā vadītāja bija patlaban Latvijā labi zināmā skatuves māksliniece Vera Singajevska. Drīz pēc tam deju kopas vadības grožus pārņēma horeogrāfs Harijs Sūna, bet, toreizējai Lauksaimniecības akadēmijai pārceļoties uz Jelgavu, viņa iesākto darbu turpināja Vilis Ozols, kurš tagad pieder latviešu tautas dejas vecmeistaru saimei un, neraugoties uz cienījamo gadu nastu, itin aktīvi piedalās vietējās kultūras dzīves rosināšanā.

Vēlākajos gados ar Kalvi ir strādājuši tādi skatuviskās tautas dejas speciālisti kā Modris Vanags, Juris Lainis, Rolands Juraševskis, Gunta Raipala un Maija Salzirne, kura savulaik absolvējusi kādreizējo Agronomijas fakultāti, praktiskajā darbībā pievērsusies dejas mākslai. Turklāt tieši viņas vadības gados Kalve piedzīvoja ziedu laikus – paplašināja dalībnieku sastāvu, iedibināja neskaitāmas tradīcijas gan repertuāra izveidē, gan sadzīvē, kļuva par Nopelniem bagāto deju ansambli, aktīvi popularizēja latviešu deju mākslu ārzemēs.
Pēdējos 16 gadus par Kalves māksliniecisko vadītāju strādā Gunta Skuja, kura ar dziļu cieņu un pietāti izturas pret iepriekšējo vadītāju atstāto mantojumu, kopj un tālāk veido agrāk iedibinātās tradīcijas. Kalvē aizvadītajos darba gados Gunta Skuja pratusi ne vien noturēt augstu kolektīva māksliniecisko līmeni, bet pilnveidojusi arī savu meistarību, kļūstot par vērā ņemamu jaunrades deju horeogrāfi, pedagoģijas un mākslas zinātņu maģistri, kā arī par lielo Latvijas deju svētku vienu no virsvadītājām.

Neraugoties uz to, ka katru rudeni reizē ar universitātes beigšanu no Kalves aiziet daļa no dejotājiem un viņu vietā atnāk jauni dalībnieki, ansamblis veic aktīvu koncertdarbību Jelgavā un citos Latvijas novados, gūst atzīstamus panākumus dažādās skatēs un konkursos, draudzējas ar radniecīgu universitāšu kolektīviem Baltijas valstīs, vismaz reizi gadā dodas tālākos koncertceļojumos uz ārzemēm. Kalves notikušo ceļojumu maršrutos ierakstītas tādas zemes kā Vācija, Alžīrija, Kipra, Turcija, Itālija, Ungārija, Anglija, Bulgārija, bijusī Dienvidslāvija un, protams, kaimiņvalstis Lietuva un Igaunija.
Ansambļa jubilejas koncertā satiksies visi 45 pašreizējie dejotāji, kā arī vairāk nekā pussimts bijušo kalvēnu, kuri izdejos daudzas dejas no ansambļa repertuāra zelta fonda, kā arī gluži jaunas, vadītājas Guntas Skujas veidotās jaunrades dejas. Koncertā piedalīsies arī 15 vokālā ansambļa dziedātāji, kuri pazīstamā mūziķa Agra Celma darbības gados bija neatņemama Kalves sastāvdaļa. Uz jubilejas svinībām ieradīsies ne tikai bijušie dziedātāji un dejotāji, bet arī kādreizējie ansambļa vadītāji un repetitori, daudzi pazīstami horeogrāfi un deju pedagogi, Kalves draugi no citiem studentu deju ansambļiem.

Informāciju sagatavoja
Juris Kālis,
LLU Preses daļas vadītājs
Tālrunis 29144960.