-1.1 °C, 4.7 m/s, 89 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgava – Latvijas ledus tēlniecības metropole
Jelgava – Latvijas ledus tēlniecības metropole
08/02/2005

Festivāls ir noslēdzies. Žūrija laureātus ir nosaukusi. Sākusies ceļojošā izstāde pa Latviju.

Pirmo vietu no viena “Lāču ledus” bluķa veidotajām skulptūrām žūrija piešķīra Andrejam Jokstam (Latvija) par darbu “Mans pēdējais sapņu lācītis”. Šo un pārējās skulptūras, kas veidotas no viena ledus bluķa, varēs apskatīt arī citās Latvijas pilsētās. Savukārt komandu cīņā pirmo vietu ieguvis Latvijas un Somijas pārstāvju kopdarbs “Kāpnes uz debesīm”, ko vēl līdz 10.februārim var apskatīt Jelgavā pie Kultūras nama.

Starp skulptūrām no viena ledus bluķa otro vietu ieguvis Somijas pārstāvja Risto Immonena darbs “Trīs”. Komandu sacensībā, veidojot skulptūras no pieciem ledus bluķiem otro vietu ieguvis Baltkrievijas pārstāvju dabs “Antuana Sent-Ekziperi piemiņai”, kas ir iekārtots, kā čūska, kas ir norijusi ziloni, un ir līdzīgs cepurei. Trešo vietu ieguvusi Latvijas komandas skulptūra “Ledus sapņu skapis”. Skulptūras veidojuši 19 mākslinieki no 9 valstīm – Austrālijas, Francijas, Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Baltkrievijas, Īrijas, Igaunijas un Latvijas.

Pēc mākslinieku atzinuma šis festivāls ir unikāls ar to, ka nepastāv konkurence starp māksliniekiem, tās sliktākajā izpausmē. Īru mākslinieki bija par to ļoti pārsteigti un priecīgi, ka dalībnieki šajās dienās tik ļoti satuvinās, ka pat dalās ar saviem instrumentiem un nāk palīgā citām komandā. Viņiem esot pieredze līdzīgos festivālos pasaulē, ka dalībnieki speciāli sabojā konkurentu darbus, lai tikai būtu pirmie.

Profesionāļu atzinums – 7.Starptautiskā ledus festivāla darbi pārsteidza ar savu augsto māksliniecisko līmeni, kas šo festivālu ierindo blakus pasaules labākajiem ledus skulptūru festivāliem. Ne vienam vien sirds notrīcēja iedomājoties, ka šie unikālie mākslas darbi ir nolemti izkušanai.

Starptautiskajam ledus skulptūru festivālu organizē Jelgavas dome un pašvaldības aģentūra “Kultūra” sadarbībā ar firmu “Lāču ledus”.

Ceļojošā izstāde

Vienīgā pasaulē ceļojošā ledus skulptūru izstāde sagādā prieku un pārsteigumu tūkstošiem cilvēku visā Latvijā, pārliecinoši demonstrējot tēlniecības iespējas. Ledus skulptūras priecēja ne tikai Jelgavas iedzīvotājus un viesus , bet būs arī:

10. februārī Valmierā, pie Kultūras centra no 16.00-21.00,
11.februārī Ogrē, pie Kultūras centra no 15.00-22.00,
12.februārī Jūrmalā, Dubultu laukumā no 11.00-21.00,
13. februārī Rīgā, pie Kongresu nama no 11.00-21.00,
14.februārī Atpūtas kompleksā Krasta Lido.

Ledus skulptūras
No viena ledus bluķa veidotās skulptūras:

1.vieta – ANDREJS JOKSTS, LATVIJA, “MANS PĒDĒJAIS SAPŅU LĀCĪTIS”.Autors ļauj katram pašam iztēloties savu versiju par darbu……

2.vieta – RISTO IMMONEN SOMIJA “TRĪS” Savdabīgs sirreāls skatījums uz skaitli trīs Publikas simpātija – Rinalds Opincāns, LATVIJA, ” MĪLESTĪBAS PIESKĀRIENS”. Gaidīt bērniņu ir visskaistākais mirklis sievietes dzīvē. Vismaz man tā šķiet

ĢIRTS BURVIS, LATVIJA, ” ZEMŪDENS ZVEJA”. Savā darbā autors attēlojis vienu no Latvijas ekstrēmākajiem spora veidiem. Bet tā, ar nelielu melnā humora piegaršu.

FERGUS MULVANY, ĪRIJA, “DUBULTEFEKTS”. Ja tā labi ieskatās, lielajā ausī ir mazāka auss un tā tas atskan bezgalīgi.

GAITIS BURVIS, LATVIJA, “BĪSTAMI! NEATSALDĒT!!”. Šodien ļoti aktuāla ir globālās sasilšanas problēma. Šis ir pēdējais eksemplārs, tāpēc ļoti jāuzmanās, ka tas netiek atsaldēts nelaikā.

DANIEL DOYLE, ĪRIJA, “Sadalītais”. Dažiem cilvēkiem ir paveicies ar skaistāku degunu, citam skaistākas lūpas vai acis. Saliekot kopā visas šīs daļas sanāk, kas ļoti skaists.

ANRIJS OPINCĀNS, LATVIJA, “IDILLISKĀ HARMONIJA”. Harmoniska sieviete- skaista, gudra, radoša…. tuvu idilliskam stāvoklim.

KĀRLIS ĪLE, LATVIJA, “MATI”. Mati seno laiku mitoloģijā ir spēka simbols. Šajā darbā mati ir tik ļoti vareni, kad, ja sals būs pietiekami stiprs, tas figūriņai ir jāatraujas.

ILZE NAKOPITJANA, LATVIJA, “ATSPULGS”. Šī ir atspulga spēlē gluži kā dabā, kad lūkojamies ūdenī. Tā pat tas var būt sievišķais un vīrišķais – Iņ un Jaņ. Tas var būt atspulgs no dabas un arī atspulgs pašā cilvēkā.

ERIC BRELET, FRANCIJA, “MAZĀ BEZGALĪBA”. Strukturāls molekulārs organisms, kas pauž viegluma un netveramību.

IRJA AHI, IGAUNIJA, “FOSILIJA”. Kā jūs domājat, vai fosilijas ir sastopamas ne tik akmenī vai dzintarā, bet arī ledū? Vai tu esi kādu varbūt atradis?

BENJAMIN JAMES GILBERT, AUSTRĀLIJA, “VABOLĪTE UZ MANA PIRKSTA”. Uz pasaules dzīvo ļoti daudz un dažādas vabolītes. Vai tu vari tās visas saskatīt uz saviem pirkstiem?

LARS HOLM, ZVIEDRIJA, “LIDOJOŠAIS TORS”. Pēc pāris dienām tas jau būs aizlidojis……

ALEKSANDR SHAPPO, BALTKRIEVIJA, “SIEVIETE – TAVS VĀRDS IR KĀ ZIEDI VĀZĒ”. Jautājums ir, kā lai pieskaras šai vāzei.

KONSTANTIN SELIKHANOV, BALTKRIEVIJA, “NEESOŠAIS LĪDZSVARS Krūzītes saliktās tā, ka šķiet tās tūlīt kritīs, bet nekrīt…

DAVID ANDREN, ZVIEDRIJA, “ENLIL”. Babiloniešu mitoloģijā tas ir augstākās dievības simbols. Šis ragu kronis apzīmē Enlil augstākās dievības statusu.

RISTO IMMONEN, SOMIJA, “SPIRĀLE”. It kā divi spēki viens otru griež citā virzienā tā noturoties līdzsvarā.

ATTI PEDROZO, SOMIJA, “DADA LAIKS”. Mākslinieks ietekmējies no mākslas virziena – Dada, kas bija populārs pagājušā gadsimta divdesmitajos gados. Tie ir divi izplatījumi, starp kuriem cilvēks var iziet .Patiesībā tas ir absurds mākslas veids, kas vienlaicīgi ir gan nonsens, gan patiesība.

GUNTIS SVIKULIS, LATVIJA, “JAUNAIS LAIKS”. Ja laika skaitīšana notiktu pa vertikālēm, kā tas varētu iespaidot tos ļaudis, kas ir pieraduši laiku skaitīt ciparos vai plaknē sekojot līdzi rādītājiem?

Komandu skulptūras – no 5 bluķiem:

1.vieta – KĀRLIS ĪLE, ANDREJS JOKSTS- LATVIJA UN ATTI PEDROZO -SOMIJA “KĀPNES UZ DEBESĪM”.Austrālijā debesis ir uz otru pusi. vai šie cilvēki satiksies?

2.vieta – KONSTANTIN SELIKHANOV, ALEKSANDR SHAPPO – BALTKRIEVIJA “ANTUANA SENT- EKZIPERI PIEMIŅAI”. Tā ir iekārtots, ka čūska, kas ir norijusi ziloni, ir līdzīga cepurei. Tā Sent-Ekziperī ir rakstījis. viņš bija lidotājs, taču kādā no lidojumiem pazuda. Autori piedāvā savu versiju.

3.vieta – ĢIRTS UN GAITS BURVJI- LATVIJA “LEDUS SAPŅU SKAPIS”. Katram cilvēkam ir savs sapnis par vērtībām. Darbs ir kā joks par šo tēmu.

LARS HOLM, DAVID ANDREN- ZVIEDRIJA “SILL-TUNA”. Muca, pilna ar Baltija jūras zivtiņām.

PIERRE CALLON, MICHEL AUTHIER, FRANCIJA, “LĪDZSVARS”. Cilvēks pieder zemei. Zeme pieder cilvēkam. Pasaule ir kā milzu cirks. Nepastāvīgs un gaistošs. Ik brīdi viss var sašūpoties. Mums visiem ir līdzekļi iznīcināt mūsu planētu. Saglabāsim līdzsvaru.

IRJA AHI- IGAUNIJA UN BENJAMIN GILBERT- AUSTRĀLIJA “ASTONKĀJIS”. Zemūdens valstībā notiek lielas svinības un arī varenais astoņkājis ir pagodinājis ar savu klātbūtni.

DANIEL DOYLE, FERGUS MULVANY – ĪRIJA “ANATOMEHĀNISMS”. Cilvēka elektroniskais attēlojums. ķermenis ir kā strādājoša mašīna- katrai sastāvdaļas sava nozīme. Taču cilvēks ir arī daļa no Zemes, tāpēc ir it kā tai pieskrūvēts.

Informāciju sagatavoja Ivars Pirvics, projekta vadītājs, aģentūra “Kultūra”