1.4 °C, 6.4 m/s, 84.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaČetru pilsētas bērnudārzu teritorijas papildinātas ar koka pasaku tēliem
Četru pilsētas bērnudārzu teritorijas papildinātas ar koka pasaku tēliem
28/09/2023

Ar dziesmām, dejām un bērnu čalām šodien četros pilsētas bērnudārzos svinīgi atklātas koka skulptūras, kurās atveidoti pasaku tēli, – koka mākslas darbus “Lācītim”, “Zīļukam”, “Alnītim” un “Sprīdītim” starptautiskā koka skulptūru simpozija “Otrā elpa” gaitā veidojuši četri tēlnieki no Latvijas un Lietuvas.

“Esam gandarīti, ka izdevies realizēt koka skulptūru simpozija galveno mērķi – pilsētas infrastruktūras uzlabošanas laikā nozāģētie koki tēlnieku rokās ir ieguvuši “otro elpu” un kā unikāli koka mākslas darbi atgriezušies pilsētvidē,” rezumē pašvaldības iestādes “Kultūra” producents Gundars Caune, akcentējot: vienlaikus augsta pievienotā vērtība bija arī šā gada simpozija norises formātam. Proti, mazie jelgavnieki četros bērnudārzos vairāk nekā nedēļas garumā sekoja līdzi skulptūru izveides procesam, savukārt pasākuma izskaņā veidotie koka pasaku tēli izvietoti izglītības iestāžu teritorijā.

“Sprīdītī” ar dziesmām bērnu izpildījumā šodien svinīgi atklāta Ainara Zingnika skulptūra “Kurš ātrāks”. Vērtējot simpozija norisi, iestādes vadītāja Vēsma Bērtule apliecina: augsta pievienotā vērtība ir gan tēlnieka veidotajam mākslas darbam, gan arī iespējai bērniem vērot darba procesu. “Mākslinieks Ainars bez šaubām ir sava darba lietpratējs, un sadarbības gaitā mūs pārsteidza arī tēlnieka pedagoģiskais talants – tas, kā tēlnieks ieinteresēja bērnus, rādīja un skaidroja darba procesu. Kā vēlāk uzzinājām, māksliniekam darbs ar bērniem patiešām nav svešs, jo 27 gadus viņš pasniedzis nodarbības mākslas skolā,” stāsta V.Bērtule. Vadītāja atzīst, ka vairākās bērnudārza grupiņās pēc redzētā bērni iejutās mākslinieka lomā – zīmēja un veidoja no plastilīna pasaku tēlus. “Skulptūra ir izdevusies, bērni ir priecīgi, un esam saņēmuši arī rekomendācijas skulptūras uzturēšanai, lai tā kalpo pēc iespējas ilgāk,” tā V.Bērtule.

Savukārt “Lācītī” ar bērnu dziesmām un klātesot arī bērnudārza simbolam Lācītim, atklāta Armanda Vecvanaga skulptūra, kurā atveidoti Pūks un Sivēns. “Lieliska ideja un tās realizācija! Skulptūra rosina mūs uz draudzību un sadarbību – šīs vērtības būtībā caurvij arī mūsu iestādes mērķus izglītības procesā,” stāsta iestādes “Lācītis” vadītāja Sandra Nāckalne. Vienlaikus vadītāja norāda, ka skulptūru izveide spējusi piesaistīt ne vien bērnu, bet arī vecāku uzmanību un atzinību.

Ar ovācijām šodien novērtēta arī “Zīļukā” veidotās Māra Gaiļa skulptūras “Skudriņa Tipa” atklāšana. “Mūsu iestāde piedalās Ekoskolu programmā, kuras moto pēc būtības ir “otrā elpa”, tāpēc esam gandarīti, ka mazajiem zīļukiem bija iespēja redzēt, kā “otru dzīvi” iegūst un par mākslas darbu pārtop pilsētā nozāģētie koki,” vērtē “Zīļuka” vadītāja Inga Luca. Viņa stāsta, ka bērnu aktivitāte bija tik liela, ka mākslinieka produktīvākās darba stundas bijušas teju tikai audzēkņu diendusas laikā, turklāt simpozijs izdevies arī kā netieša karjeras nedēļa, jo secīgs skulptūras tapšanas process un mākslinieka atvērtība komunikācijā bijis teicams veids, kā iepazīstināt ar tēlnieka profesiju.

Dziesmas un svinīga lentītes griešana šodien piedzīvota arī “Alnītī”, kur atklāta Tautvila Povilioņa pasakas tēla skulptūra. “Viss mēnesis mūsu bērnudārzā ir pagājis pasaku zīmē – lasījām, zīmējām, atveidojām tēlus izrādēs. Skulptūras atklāšana ir vērtīgs noslēgums, turklāt gan mazos, gan lielos apmeklētājus tā rosina domāt – kas tad tas ir par tēlu,” stāsta iestādes vadītājas vietniece izglītības darbā Aija Freiberga. Jāpiebilst, ka T.Povilionis ir bijis radošs un skulptūrā veidojis sievieti, kura lasa pasaku, – tādā veidā katrs pats var spriest par to, kurš pasakas tēls tas ir.

Mākslinieki atzīst, ka simpozija darba vide pirmsskolas izglītības iestādēs, redzot bērnu interesi, iedvesmo, savukārt galvenais mērķis un izaicinājums – veidot koka skulptūras pēc sagatvotās skices – ir veiksmīgi izdevies.

Būtiski uzsvērt, ka skulptūru pamats bērnudārzu teritorijās tika iebetonēts padziļinājumos, tāpēc tās ir drošas audzēkņiem. Savukārt, pateicoties īpašai koka materiālu apstrādei, skulptūrām nekaitēs mainīgie laikapstākļi un tās varēs priecēt vēl ilgi.

Jāatgādina, ka simpoziju organizē pašvaldības iestāde “Kultūra” sadarbībā ar Jelgavas Izglītības pārvaldi un pirmsskolas izglītības iestādēm. Simpozijs pirmoreiz notika pirms 11 gadiem, un iepriekš tapušie darbi iedzīvotājus priecē gan Pasta salas dienvidu galā, gan bērnudārzos, gan pilsētas rotaļu laukumos. Savukārt 2019. gadā, Jelgavas pilsētas 754. dzimšanas dienas svētku nedēļā, Ozolskvērā tika atklāts tēlnieku M.Gaiļa un Gundara Kozlovska veidotais vides objekts “Laika vilciens”, “otro elpu” piešķirot savu mūžu nodzīvojušajam dižozolam.