8.9 °C, 3 m/s, 83.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiJelgavas poliklīnikā var veikt kaulu blīvuma izmeklējumu
Jelgavas poliklīnikā var veikt kaulu blīvuma izmeklējumu
15/12/2020

SIA “Jelgavas poliklīnika” ir viena no 23 medicīnas iestādēm Latvijā, kurā pieejams osteodensitometrijas izmeklējuma aparāts kaulu blīvuma noteikšanai. Izmeklējumam Jelgavas poliklīnikā var pieteikties, zvanot uz reģistratūru pa tālruni 63022101.

“Osteodensitometrija ir neatņemama sastāvdaļa kaulu veselības nodrošināšanā, jo īpaši gados vecākiem cilvēkiem,” norāda SIA “Jelgavas poliklīnika” valdes locekle Kintija Barloti, papildinot, ka uz konkrēto izmeklējumu var nosūtīt ģimenes ārsts vai jebkurš cits speciālists, piemēram, endokrinologs, neirologs, kardiologs, nefrologs vai ginekologs. Ar ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījumu klientam par šo izmeklējumu ir jāveic valsts noteiktā pacienta iemaksa, bet bez speciālista nosūtījuma – šis pakalpojums ir maksas.

 

Latvijā zināmais endokrinologs Ingvars Rasa, kurš pieņem arī Jelgavas poliklīnikā un Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Gaiļezers”, norāda, ka osteodensitometrija jeb duālās enerģijas rentgena absorbciometrija (saīsināti DXA) ir visplašāk pielietotā kaulu minerālā blīvuma noteikšanas metode. Tas ir pamata izmeklējums osteoporozes diagnostikā. Šis izmeklējums sniedz iespēju atklāt samazinātu kaulu blīvumu un izvairīties no tālākajiem kaulu lūzumiem kaulu trausluma dēļ.

 

Osteodensitometrijas mērījumi tiek veikti mugurkaula skriemeļiem (jostas daļā) un  augšstilba kaulam. Osteodensitometriju nepieciešams veikt sekojošos gadījumos: visām sievietēm pēc 65 gadu vecuma un visiem vīriešiem pēc 70 gadu vecuma; sievietēm pirms 65 gadu vecuma un vīriešiem pirms 70 gadu vecuma, ja pastāv  faktori, kas var veicināt osteoporozes attīstību, piemēram, smēķēšana, auguma garuma samazinājums, mugurkaula krūšu daļas izteikts izliekums, iepriekš notikuši lūzumi kaulu trausluma dēļ, tādu medikamentu lietošana, kas veicina kaulu lūzumus un kaulu trausluma attīstību, piemēram, pretepilepsijas medikamentu lietošana, prednizolona lietošana, kritieni – it sevišķi tagad ziemā un tumšā laikā; sievietēm pirms 65 gadu vecuma, ja pastāv kādi faktori, kas var veicināt osteoporozes attīstību, piemēram, menopauzes iestāšanās līdz 50 gadu vecumam, menstruāciju iztrūkums vairāk kā vienu gadu līdz 42 gadu vecumam, ķermeņa svars mazāks kā 58 kilogrami vai ja mātei ir bijis augšstilba kaula lūzums pirms 50 gadu vecuma; vīriešiem, kuri prostatas audzēja ārstēšanai lieto androgēna nomācējārstēšanas medikamentus; ja jau ir bijis kāds lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai pat bez traumas; ja tiek lietoti medikamenti, kas var veicināt osteoporozes attīstību, piemēram, medikamenti vairogdziedzera pastiprinātas darbības mazināšanai; ja ir kāda saslimšana, kas var veicināt osteoporozes attīstību, piemēram, reimatoīdais artrīts, pastiprināta vairogdziedzera funkcija, mielomas slimība, hroniska nieru slimība, stāvoklis pēc krūts vai dzemdes vēža ārstēšanas.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē