7.2 °C, 2 m/s, 95 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiAlunāna muzejā apskatāma izstāde, kas veltīta režisoram Jānim Lūsēnam
Alunāna muzejā apskatāma izstāde, kas veltīta režisoram Jānim Lūsēnam
22/06/2021

Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā Filozofu ielā 3 līdz 31. augustam apskatāma izstāde “Jānis Lūsēns – REŽISORS.

J.Lūsēnam 2020. gada 23. oktobrī apritēja 115 gadi. Jau mācoties Liepājas 8. pamatskolā, viņš sāka darboties arī Liepājas teātra izrādēs. Beidzot J.Zariņa dramatisko studiju (1923 – 1926), kļuva par Liepājas Tautas teātra aktieri, kur darbojās līdz 1934. gadam. Absolvējot E.Feldmaņa teātra kursus 1935. gadā, J.Lūsēns sāk darboties Latgales teātrī kā aktieris un vēlāk kā režisors Liepājas teātrī. Jāteic, gan, ka mūsdienās, dzirdot Jāņa Lūsēna vārdu, prātā uzreiz nāk komponists Jānis Lūsēns – viņš ir režisora mazdēls. Izrādās, ka Jāņu Lūsēnu ir daudz – šo dzimtas tradīciju aizsāka režisors, nosaukdams savu dēlu (vēlāko skolotāju) par Jāni, kurš arī savu dēlu nosauca par Jāni (komponists J.Lūsēns). Arī mazdēls ir teicis, ka šo tradīciju domā turpināt.

Lai gan Jāņa Lūsēna režisora karjera iesākās Liepājā, tomēr ilgāku laika posmu viņš ir bijis saistīts ar tagadējo Jelgavas Ādolfa Alunāna teātri. Ar Jāņa Jaunsudrabiņa lugu “Jo pliks, jo traks” viņš 1959. gadā iegūst Jelgavas kultūras nama dramatiskajam kolektīvam Tautas teātra goda nosaukumu (kolektīvam tiek piešķirts arī Ādolfa Alunāna vārds), padarot tā statusu krietni ievērojamāku un arī iegūstot tam lielāku finansējumu, tādēļ arī izstādē ir vairākas fotogrāfijas tieši no šīs izrādes. Jānis Lūsēns dzīvē ir bijis apveltīts ar labu humora izjūtu un sirsnīgs, taču profesionālajā jomā bijis pavisam vienkārši – vai nu pa viņa prātam, vai nekā!

Teātris ir bijusi Jāņa Lūsēna sirdslieta, tai režisors veltīja visu savu laiku, protams, arī darbodamies kā aktieris. Jānis Lūsēns bija arī Rīgas Kinostudijas ārštata aktieris un ir piedalījies vairākās mums zināmās filmās, piemēram, “Trīs minūšu lidojums”, “Nebaidies, neatdošu!”, kā arī “Emīla nedarbi” (oriģinālais nosaukums “Simts koka figūriņas”). 1998. gadā viņš tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa 5. šķiru. Jāņa Lūsēna vārds noteikti ir ierakstāms Jelgavas kultūras vēsturē kā neatņemama tās sastāvdaļa. No šīs pasaules viņš atvadījās 2001. gada 6. jūnijā Jelgavā, apbedīts Liepājā.

 

Foto un informācija: Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs