5.2 °C, 4.8 m/s, 89.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaJelgavnieki dodas uz Kirgizstānu, lai uzkāptu 7134 metrus augstajā smailē
Jelgavnieki dodas uz Kirgizstānu, lai uzkāptu 7134 metrus augstajā smailē
06/08/2021

7. augustā ceļu uz Kirgizstānu uzsāk jelgavnieki alpīnisti Nauris Hofmanis un Mārtiņš Bušs. Viņi Latvijas alpīnistu ekspedīcijas sastāvā trīs nedēļu laikā iecerējuši uzkāpt 7134 metrus augstajā Abū Alī ibn Sīnas jeb Ļeņina smailē. Kāpjot tajā, minimālā gaisa temperatūra var sasniegt mīnuss 25 līdz mīnus 30 grādus, tāpēc svarīgākais esot līdzi paņemt siltus zābakus un jaku. Ja laikapstākļi un pašsajūta ļaus, virsotni delegācija sasniegs 28. augustā, un jelgavnieki iecerējuši tajā uznest arī Jelgavas karogu.

Foto: Nauris Hofmanis

 

Uz Kirgizstānu dodas grupa no Latvijas septiņu alpīnistu sastāvā, un tās vadītājs ir pieredzējušais alpīnists Oļegs Siļins, kurš Abū Alī ibn Sīnas smailē līdz šim uzkāpis jau sešas reizes – šī būs septītā. Viņš ekspedīcijā piedāvājis doties arī jelgavniekiem.

 

Foto: Mārtiņš Bušs

 

Nauris atzīst, ka šī ir iespēja uzkāpt kaut kur augstāk, jo pagaidām augstākā virsotne, ko viņš sasniedzis, ir Kaukāza augstākā virsotne Elbruss (5642 metri). Tāpat līdz šim viņš vairāk iepazinis tehnisko alpīnismu, bet šajā reizē būs iespēja gūt pieredzi augstkalnu kāpšanā. Savukārt Mārtiņš stāsta, ka, pateicoties tēvam alpīnistam Vilnim Bušam, kurš bija grupā, kurai pirmajai no Latvijas izdevās sasniegt pasaules augstāko virsotni Everestu, arī viņu alpīnisms aizrauj, tādēļ piedāvājumu uzkāpt Ļeņina smailē nevarējis laist garām. Līdz šim augstākā iekarotā virsotne bijusi ap 5000 metri, un šis būs jauns pārbaudījums. Viņš stāsta, ka agrāk iekarotās virsotnes bijušas tehniskākas, taču šis kāpiens solās būt sarežģītāks un nopietnāks.

 

Ekspedīcijas komanda ceļā dodas 7. augustā, bet mājās plānots atgriezties 2. septembrī. Kāpienam atvēlētas trīs nedēļas. “Vispirms aizbrauksim uz pirmo bāzes nometni, kas ir 3500 metru augstumā, un no tās sāksim atklimatizēšanos, lai organismu pieradinātu pie retinātā gaisa. Tas nozīmē pa kilometram kāpt uz augšu, atpūsties un atkal kāpt lejā, nākamajās dienās jau pieveicot lielāku attālumu, līdz sasniegta nākamā nometne. Šādas nometnes izkārtotas ik pa 800–900 metriem. Jau 3500 metru augstumā var būt elpošanas problēmas, tāpēc atklimatizēšanās ir ļoti būtiska, lai sasniegtu virsotni, jo organismam ir jāpierod pie tik lielām pārmaiņām,” stāsta Nauris, piebilstot, ka atklimatizācija ilgs līdz 23. augustam un tad četru dienu laikā plānots sasniegt virsotni, pēc plāna – 28. augustā. Tiesa, liela loma būs arī laikapstākļiem un pašsajūtai.

 

Nauris stāsta, ka vidējā gaisa temperatūra tur ir mīnus 25–30 grādi, līdz ar to pats svarīgākais ir ceļasomā ielikt siltus zābakus un jaku. “Jāņem arī vērā, ka pirmajā un otrajā nometnē vēl ir civilizācija, pat ar ēdināšanu, ko nodrošina vietējie, bet, kāpjot augstāk – virs 4500 metriem, teltis, guļammaisi, pārtika, trauki, dzeramais ūdens jānes līdzi pašiem,” atklāj Nauris.

 

Jelgavniekiem ceļasomā līdzi dots arī Jelgavas karogs, ko pacelt Abū Alī ibn Sīnas smailē, apliecinot, ka tajā uzkāpuši arī mūsu pilsētas alpīnisti.

 

 

Foto: no N.Hofmaņa un M.Buša personīgā arhīva

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē