2.1 °C, 6.3 m/s, 90.6 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaLLU Meža fakultātes atjaunošanā un mācību vides modernizācijā ieguldīti 1,2 miljoni eiro
LLU Meža fakultātes atjaunošanā un mācību vides modernizācijā ieguldīti 1,2 miljoni eiro
10/12/2021

Šodien atklāta atjaunotā LLU Meža fakultātes ēka Akadēmijas ielā 11, un tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur iespējams iegūt augstāko izglītību mežzinātnē, mežizstrādē un kokapstrādē. Durvis vērusi arī jaunākā fakultātes izveidotā laboratorija – “Husqvarna” motorinstrumentu laboratorija. LLU Meža fakultātes atjaunošanā un studiju vides modernizācijā kopš 2018. gada kopumā ieguldīti aptuveni 1,2 miljoni eiro.

Fakultātes ēkas atklāšanā piedalījās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, LLU rektore akadēmiķe Irina Pilvere, AS “Latvijas valsts meži” padomes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis, studējošo un akadēmiskā personāla pārstāvji.

 

Novembrī noslēdzās nozīmīgi energoefektivitātes uzlabošanas darbi LLU Meža fakultātē, un tās ēka Akadēmijas ielā ieguvusi jaunu ārējo veidolu. Fakultātē jau 2020. gadā būtiski modernizēta studiju vide, līdz ar to topošajiem meža nozares speciālistiem pieejamas ērtas, modernas un sakārtotas studiju telpas. Šodien atklāta jaunākā no fakultātes laboratorijām – “Husqvarna” motorinstrumentu laboratorija, kurai aprīkojumu ir dāvinājis uzņēmums. Tajā pieejami modernākie instrumenti, aizsargtērpi, dodot iespēju studentiem praktiski iepazīt dažādus instrumentus un ļaujot izprast to darbību. Modernizējot studiju vidi, fakultātē jau pagājušajā gadā izveidotas vairākas jaunas laboratorijas – Meža aizsardzības laboratorija, Medniecības laboratorija, kurā apskatāmi ragi, Latvijā medījamo dzīvnieku galvaskausi, arī dzīvnieku izbāžņi, Mežizstrādes laboratorija, kurai speciāli radīts forvarders, lai studenti uzskatāmi praksē varētu izprast tā darbības principus, Dendroloģijas laboratorija un Botānikas laboratorija. Bet izstrādes procesā vēl ir Koksnes zinātnes muzejs.

 

Būtiskas pārmaiņas piedzīvojušas visas fakultātes telpas, tostarp profesora Alfona Grīnfelda vārdā nosauktā auditorija, fakultātes informācijas centrs – bibliotēka, datorklase un konferenču zāle. Studentu vajadzībām īpaši aprīkotas arī fakultātes koplietošanas telpas, lai tajās būtu ērti pildīt studijām nepieciešamos darbus.

 

Pēc Meža fakultātes dekāna Linarda Siseņa teiktā, šobrīd īstenotie ēkas atjaunošanas darbi ir apjomīgākie, kādus tā piedzīvojusi kopš uzcelšanas 1957. gadā. Tie īstenoti, kombinējot dažādus finansējuma avotus, un kopumā fakultātē kopš 2018. gada ieguldīti aptuveni 1,2 miljoni eiro.

 

“Latvijas ekonomikai mežs ir viena no svarīgākajām vērtībām. Šobrīd 22 procentus no mūsu eksporta veido meža produkti, izstrādājumi un mēbeles. Taču mežs nav tikai ekonomisks ieguvums. Pandēmijas laikā izjūtam, ka tā ir arī vieta, kur ejam atpūsties un smeļamies spēku. Tas viss nebūtu iespējams, ja mums nebūtu Meža fakultātes, kur daudzu gadu garumā Latvijas jaunieši apgūst zināšanas un pēc tam tās veiksmīgi pielieto praksē. Mēs esam viena no vadošajām meža valstīm pasaulē, un tas iespējams, pateicoties cilvēkiem, kuri strādā mežā un pārstrādē,” ēkas atklāšanā teica K.Gerhards, sakot paldies visiem, kuri ieguldījuši darbu ēkas atjaunošanā.

 

Meža fakultātes dekāns L.Sisenis pauž prieku, ka Jelgava ieguvusi vēl vienu sakārtotu, estētiski pievilcīgu, turklāt energoefektīvu ēku, savukārt LLU un īpaši jau Meža fakultātes studenti – modernu studiju vidi, kurā ir patīkami ne vien studēt, bet arī pavadīt brīvo laiku pirms un pēc nodarbībām. “Ceru, fakultātes ēka arī turpmāk būs meža nozares augstākās izglītības simbols, jo īpaša uzmanība pievērsta tam, lai ēka nezaudētu Meža fakultātei raksturīgo auru,” piebilst L.Sisenis.

 

Arī Jelgavas domes priekšsēdētājs A.Rāviņš pauda gandarījumu, ka pilsētā ir par vēl vienu atjaunotu ēku vairāk. “Pilsēta ļoti cer, ka jaunos studentus, kuri šajā sakārtotajā vidē apgūs jaunas zināšanas, izdosies piesaistīt pilsētas zaļās rotas kopšanā. Lai ieguldītais darbs vainagojas panākumiem un lai izdodas piesaistīt jaunus studentus, kuri izglītību būs ieguvuši Jelgavā!” tā A.Rāviņš. 

 

Jāpiebilst, ka energoefektivitātes projekts īstenots, domājot par klimata pārmaiņām, lai samazinātu siltuma aizplūšanu apkārtējā vidē, uzlabotu ēkas energoefektivitāti, samazinātu energoresursu patēriņu un izdevumus par ēkas uzturēšanu, paaugstinātu ēkas ilgtspēju un kvalitāti, kā arī uzlabotu ēkas estētisko izskatu un kopējo tehnisko stāvokli.

 

Lai gan fakultātes ēkai nav kultūras pieminekļa statuss, tā atrodas “Academia Petrina” aizsardzības zonā, līdz ar to fasādes atjaunošanā ņemtas vērā Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes prasības un saglabāti visi tās dekoratīvie elementi.

 

Meža fakultāte ir viena no senākajām LLU fakultātēm, kas dibināta 1920. gadā kā Latvijas augstskolas Lauksaimniecības fakultātes Mežkopības nodaļa un atradās Rīgā. Mainoties vietām un nosaukumiem, savu pašreizējo mājvietu Jelgavā, Akadēmijas ielā 11, fakultāte ieguva 1957. gadā. Fakultāte īsteno astoņas studiju programmas dažādos studiju līmeņos, un jaunākā no tām ir “Ilgtspējīga mežsaimniecība”, kas paredzēta ārvalstu studentiem un tiek īstenota angļu valodā.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē