Klātesot filmas veidotājiem un atbalstītājiem, Jelgavas Valsts ģimnāzijā ceturtdien pirmizrādi piedzīvoja filma par Latvijas mēroga tautsaimnieku Jāni Bisenieku (1864–1923) un viņa gara mantiniekiem mūsdienās “Vīrs no Zemgales zvaigznāja”. Jaunā gandrīz stundu garā filma, kas vēsta par uzdrīkstēšanos, vērienu un izglītības nozīmi, tiks dāvināta izglītības iestādēm un publiskajām bibliotēkām.
“Pirms diviem gadiem Jāņa Bisenieka fonda valde lēma, ka ir jāveido filma par Bisenieku, viņa atstāto gara mantojumu. Nu tas īstenots!” stāsta J.Bisenieka fonda valdes priekšsēdētāja Rita Vectirāne, piebilstot, ka filma pirmām kārtām ir stāsts par J.Bisenieku un viņa devumu Latvijas tautsaimniecībā un to atklāj vēsturnieks pirmais J.Bisenieka fonda valdes priekšsēdētājs Andris Tomašūns. Bet vēstījumu papildina J.Bisenieka šodienas gara mantinieku – uzņēmēju – stāsti par viņu ieguldījumu, devumu. Filmā piedalās lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “LATRAPS” izveidotājs Edgars Ruža un jaunie uzņēmēji SIA “RocketGrip” izveidotāji Reinis Ņikuļcevs un Aksels Zingulis, kuri uzņēmēju gaitas sāka vēl skolas laikā, izveidojot skolēnu mācību uzņēmumu, kas pakāpeniski pārauga nopietnā biznesā. Šobrīd viņu izveidotais uzņēmums “RocketGrip” eksportē Latvijā izgudrotu inovatīvu produktu – gripus jeb uz hokejnūjas viegli uzliekamu pretslīdes materiālu – uz vairāk nekā 50 pasaules valstīm. “Tas ir stāsts par vērienu, katra uzdrīkstēšanos un to, cik nozīmīga ir izglītības loma,” tā R.Vectirāne. Jāpiebilst, ka filmas “Vīrs no Zemgales zvaigznāja” režisore ir televīzijas žurnāliste Daina Bruņiniece.
R.Vectirāne uzsver, ka jebkurā projektā, lai tas realizētos, ārkārtīgi svarīgs ir apkārtējo atbalsts un arī filma ir tapusi, pateicoties virknei atbalstītāju. Filmas pirmizrādē paldies teikts arī visiem atbalstītājiem – Jelgavas valstspilsētas pašvaldībai un Jelgavas novada pašvaldībai, personīgi Ilzei Vītolai, “VEREINIGTE HAGEL” un personīgi Vitai Baumanei, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomei, korporācijai “Selonija”, SIA “Lielvircava Agro”, ZS “Rotas”, ZS “Lielmaikaiši”, AS “VAKS”.
Par Jāni Bisenieku
Jānis Bisenieks (1864–1923) bija izcils novadnieks, rosīgs uzņēmējs, kultūras darbinieks, agronoms un arī mecenāts, kurš bijis klāt Latvijas ekonomiskās un politiskās neatkarības veidošanā. Dibinājis Jelgavas Lauksaimniecības biedrību (1893), 1895. gadā Jelgavā sarīkoja pirmo latviešu lauksaimniecības, amatniecības un rūpniecības izstādi, kas iezīmēja lopkopības uzplaukumu Latvijas teritorijā, tieši viņš dibinājis Jelgavas (vēlāk Mežotnes, Saulaines) Lauksaimniecības skolu (1908), Jelgavas komercbanku (1912). J.Bisenieks dibināja vai vadīja 17 dažādas biedrības, piemēram, krāšanas un aizdošanas, apdrošināšanas, kuģniecības, kooperatīvu, riteņbraucēju biedrību. Viņš bija Jelgavas Latviešu biedrības priekšnieks (1901–1902), žurnāla “Zemkopis” (1921–1923) izdevējs. Viņa vārdā tika nosaukta iela – tiesa, Bisenieka iela Jelgavā kopš 1990. gada pārsaukta par Svētes ielu. Izrādot godu Latvijas tautsaimniekam, 2004. gadā Jelgavā tika nodibināts Jāņa Bisenieka fonds ar mērķi saglabāt izcilā saimnieciskās un sabiedriskās dzīves darbinieka garīgo mantojumu. Jāpiebilst, ka Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (iepriekš Latvijas Lauksaimniecības universitāte) Ekonomikas un sabiedrības pārvaldes fakultātē ir izveidota J.Bisenieka auditorija. Izrādot cieņu J.Biseniekam, 2014. gada 28. maijā tika atklāta J.Bisenieka piemiņas plāksne pie biznesa centra “Zemgale” Pasta ielā 47. Piemiņas plāksnes autori ir mākslinieks Edgars Grīnfelds un akmeņkalis Guntis Pandars. Tajā J.Bisenieka portrets atainots zem uzņēmēja nereti izmantotās devīzes “Jelgava – manu spēku avots”. Tieši šajā gadā tika iedibināta arī jauna tradīcija – J.Bisenieka fonds sāka rīkot biznesa ideju konkursu, aicinot Jelgavas skolēnus veidot savu biznesu, radīt inovatīvus produktus/pakalpojumus, kuri tiktu īstenoti dzīvotspējīgos uzņēmumos Latvijā. Bet šogad jau trešo reizi notika J.Bisenieka fonda rīkotais jauniešu uzņēmējspēju un jaunrades hakatons “Biznesa nakts” vidusskolēniem.
Foto: no J.Bisenieka fonda arhīva
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību pārvaldē