No šodienas, 8. februāra, Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā apskatāma divu gleznotāju jelgavnieku – Mārča Stumbra un Gunāra Ezernieka – piemiņas izstāde “Pa dzīves tiltu”. Izstāde būs atvērta līdz 26. martam, bet 10. martā pulksten 15 mākslinieku daiļrades cienītāji aicināti uz tikšanos muzejā.
Mārcis Stumbris un Gunārs Ezernieks bija izcili ainavas meistari, kuri Zemgales ainavas līdzenajā plūdumā prata ieraudzīt un iemūžināt būtiskāko. Abi daudz pievērsušies arī citiem glezniecības žanriem – abus māksliniekus pazīstam arī kā čaklus portretistus, M. Stumbris bieži gleznojis klusās dabas, viņam bijušas tuvas arī karikatūras. Ja G.Ezernieka tehnika glezniecībā galvenokārt ir eļļa, tad M.Stumbris veiksmīgi strādājis arī pasteļglezniecībā. Abus meistarus vieno patiesums, jūtu dziļums mākslā un prasīgums pret sevi.
Kā raksta Marija Kaupere, muzeja direktores vietniece, mākslinieki abi pa dzīves tiltu ir gājuši, pamatīgi strādājot glezniecībā un tikpat pamatīgi t.s. maizes darbā. Lai kādi būtu viņu darba pienākumi, tie tika veikti izcili profesionāli. Ne viens, ne otrs necieta paviršību, strādāt kopā ar viņiem bija viegli un droši. Abi mākslinieki mīlēja dzīvi un līdzcilvēkus, taču sirdī liela vieta allaž piederēja mākslai. Gan Mārcis Stumbris, gan Gunārs Ezernieks dzīvoja un strādāja, esot uz tilta, vērojot dzīves norises ar plašu, visaptverošu skatienu, nevis ejot pa ceļa maliņu, nevis lūkojoties pa durvju spraudziņu. Latvijas kultūras mantojumā ir palicis divu krietnu gleznotāju veikums. Atceroties abus māksliniekus viņu jubilejās, skatītājiem tiek dota iespēja aplūkot viņu radošās izpausmes vienuviet.
Mārcis Stumbris (1942–2014)
M.Stumbris mācījies J.Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, kuru beidzis 1961. gadā, un pēc tam Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, kuru profesora Eduarda Kalniņa vadībā absolvēja 1970. gadā. Astoņus gadus dzīvoja un strādāja Daugavpilī, bet 1978. gadā pārcēlās uz Jelgavu, kļūdams par pilsētas patriotu un nemitīgi iemūžinādams tās vēsturi un tagadni gan portretos, gan ainavās. Pēdējos gados sevišķi ievērojamas kļuva viņa plašās, garīga lepnuma un monumentāla spēka pilnās Zemgales panorāmas. Kopš 1996. gada Mārcis Stumbris strādāja Ģ.Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā, iekārtodams izstādes, būdams fotogrāfs un mājas lapas veidotājs. Viņš bija aktīvs cilvēks. 1973. gadā kļūdams par Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) biedru, Mārcis Stumbris bija viens no LMS Daugavpils organizācijas dibinātājiem, ieņemdams valdes sekretāra amatu. Kopš 1969. gada piedalījās izstādēs un rīkoja personālizstādes. 2008. gadā gleznotājs saņēma Jelgavas domes Pateicības rakstu.
Gunārs Ezernieks (1932–2019)
G.Ezernieks no 1948. līdz 1956. gadam mācījies Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā, 1962. gadā beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu.
Bijis žurnāla “Zvaigzne” (1969–1994) un Latvijas Valsts arhīva (1995–1998) mākslinieks. Strādājis par pedagogu Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā (1962–1965), Vircavas (1994–1998) un Kalnciema (1998–2003) vidusskolās, kā arī Jelgavas Mākslas skolā (2003–2009).
Gunāra Ezernieka darbi izstādēs iekļauti kopš 1958. gada, pirmā personālizstāde rīkota 1978. gadā. 1972. gadā viņš pārcēlās uz Jelgavu, kur bija pilsētas mākslinieku organizācijas atbildīgais sekretārs un valdes loceklis. 1973. gadā uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā, 2010. gadā iestājies Jelgavas mākslinieku biedrībā.
2002. gadā Jelgavas pašvaldības Kultūras padome Ezerniekam piešķīrusi gada apbalvojumu “Labākais kultūras darbinieks 2001”, bet 2007. gadā gleznotājam pasniegts pilsētas augstākais apbalvojums “Goda zīme”.
Foto: Jelgava.lv
Informācija sagatavota
Sabiedrisko attiecību departamentā