1 °C, 2.3 m/s, 95.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaUz ledus atrasties ir bīstami!
Uz ledus atrasties ir bīstami!
17/01/2018

Jelgavas Pašvaldības policija ir saņēmusi pirmos zvanus par to, ka uz ledus, riskējot ar savu dzīvību, atrodas jaunieši. Pašvaldības policija aicina iedzīvotājus ievērot īpašu piesardzību un nekāpt uz ledus, savukārt pašvaldības iestāde «Pilsētsaimniecība» šonedēļ vairākās vietās pilsētā pie ūdenstilpēm izvietos informatīvas brīdinājuma zīmes, atgādinot, ka atrasties uz ledus ir bīstami.

Pašvaldības operatīvās informācijas centra (POIC) vadītājs Gints Reinsons informē, ka ledus kārta šobrīd ir izveidojusies visās pilsētas ūdenstilpēs, tostarp Lielupē.

Pašvaldības policija jau saņēmusi pirmos izsaukumus par to, ka pa ledu staigā jaunieši. Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Reksce stāsta, ka jau piektdien policijai zvanīts par to, ka pa bērni staigā pa dīķa ledu Grēbnera parkā. «Tur tika sastapti jaunieši, kuri, ieraugot policijas darbiniekus, nokāpa no ledus un ar velosipēdiem aizbrauca prom,» situāciju atstāsta S.Reksce, piebilstot, ka nepilnas 20 minūtes vēlāk saņemta informācija, ka Lāčplēša ielā jaunieši ar kokā iekārtu striķi šūpojas virs Zvaigžņu dīķa, tādējādi apdraudot sevi. «Pie Zvaigžņu dīķa policijas darbinieki sastapa piecus jauniešus, kuri meta ledus gabalus uz dīķi. Ar jauniešiem veiktas preventīva rakstura pārrunas,» stāsta S.Rekce.

Tāpat Pašvaldības policijai ziņots, ka Pils salā uz ledus atrodas kumeļš. Pils salas savvaļas zirgu uzraugs Einārs Nordmanis apstiprina, ka šāds gadījums tiešām ir bijis. Lielie zirgi mazo kumeļu uzdzinuši uz pārplūdušas pļavas Pils salā, kas šobrīd aizsalusi. «Tā notiek. Dažkārt zirgu bars mēdz tik nežēlīgi rīkoties. Šis gadījums beidzās laimīgi – kumeļš saviem spēkiem nokļuva uz sauszemes, lai gan biju jau sarunājis papildspēkus,» stāsta E.Nordmanis, uzsverot: ja iedzīvotāji pamana šādus gadījumus, var zvanīt viņam personīgi pa tālruni 20264343, lai ātrāk atrisinātu situāciju. «Gadās, ka zvanītājs policijai nevar izskaidrot precīzu notikuma vietu, līdz ar to tiek zaudēts laiks. Es tomēr šo teritoriju pārzinu labāk un spēju ātrāk reaģēt,» skaidro zirgu uzraugs.

 

«Lielākā bīstamība uz ledus ir ziemas sākumā, kad ledus kārta vēl nav izveidojusies pietiekami bieza. Tomēr arī ziemā, kad ledus ir kļuvis biezs, ir vietas, kur ūdenstilpes neaizsalst. Tās ir vietas, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, zem tiltiem, zvejnieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti,» skaidro S.Reksce.

 

«Pilsētsaimniecības» Apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Imants Auders norāda, ka Driksā trijās vietās – pie tirgus, viesnīcas un baseina – ir lietus kanalizācijas kolektoru izlaides. «Tas nozīmē, ka upē gandrīz nepārtraukti ieplūst ūdens, tāpēc šajās vietās upe kārtīgi neaizsalst un ledus vienmēr ir trauslāks, ko ne vienmēr var redzēt,» viņš norāda.

 

Pašvaldības policija aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un ziņot par bērniem un pusaudžiem, kuri staigā pa ledu. «Ir svarīgi bērnus un pusaudžus brīdināt par šādu rotaļu bīstamību, kā arī aicinām vecākus ar bērniem un pusaudžiem pārrunāt to, cik bīstami ir atrasties uz ledus un kādas var būt sekas pārdrošībai,» uzsver policijas pārstāve. Pašvaldības policijai var ziņot pa tālruni 8550, 63028550, kā arī informāciju var nodot POIC pa bezmaksas tālruni 8787.

 

ĪSĀ DROŠĪBAS ABC

 

Ja gadās ielūzt ledū, tad:

  • skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112;
  • jācenšas saglabāt mieru, nostabilizēt elpošanu;
  • lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2–5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2–3 metru attālumā.

Vietas pilsētā, kur izvietotas informatīvās brīdinājuma zīmes

 

Avots: Jelgavas Vēstnesis