7.7 °C, 1.7 m/s, 85.8 %

Jaunumi

Sākumlapa Jaunumi112 dienā atgādina par rīcību nelaimes gadījumos
112 dienā atgādina par rīcību nelaimes gadījumos
11/02/2020

11. februāris visā Eiropas Savienībā tiek atzīmēts kā vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu numura 112 diena. Tās gaitā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvji visā Latvijā atgādina par numuru 112, uz kuru piezvanot, iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību. Informatīvas tikšanās ar skolēniem notika arī Jelgavā, VUGD pārstāvjiem apmeklējot Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu un Jelgavas 5. vidusskolu.

Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā ar 2.a klases skolēniem tikās VUGD Zemgales reģiona vecākā inspektore Viktorija Gribuste, stāstot par ugunsbriesmām, kā arī rīcību, ja notiek ugunsgrēks. Tāpat skolēniem tika atgādināts par tālruni 112, kas ir galvenais palīdzības numurs, kuru atcerēties, jo tas vienlaikus ļauj sazināties ar četriem glābšanas dienestiem – VUGD, Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un Gāzes avārijas dienestu.

V.Gribuste skolēniem uzdeva dažādus jautājumus par darbībām negadījumu situācijās. Sniedzot atbildes, otrklasnieki parādīja savas zināšanas, piemēram, par to, ka piedūmotā istabā jāpārvietojas rāpus vai ka ugunsgrēka situācijā svarīgi glābt sevi, nevis mantas, kā arī to, ka tālrunis 112 paredzēts arī ar uguni nesaistītām problēmsituācijām, piemēram, ja notikusi gāzes avārija vai kāds ir guvis traumas. Skolēniem bija zināmas arī dažādas ugunsdrošības prasības, tostarp nepieciešamība pēc dūmu detektora katrā mājā un dzīvoklī, kas kopš 2020. gada ir obligāta.

Noslēdzoties izzinošajai mācību stundai, skolēni atzina, ka ir ieguvuši jaunas zināšanas, kas palīdzēs justies drošāk ikdienas situācijās. “Šodien nodarbībā uzzināju, cik uguns patiesībā ir slikta un bīstama. Man ģimenē ir bijusi reize, kad bija jāzvana ugunsdzēsējiem, kad paliku pie tantes, bet tikmēr mājās aizdegās jumts. Mamma zvanīja 112, atbrauca ugunsdzēsēji un viss labi beidzās. Tāpēc es zināju par 112 numuru iepriekš,” stāsta Darja, kura vēlētos, lai līdzīgas stundas notiek arī kopā ar policistiem un ātrās palīdzības ārstiem. Savukārt Dmitrijs šo nodarbību gaidījis ar nepacietību, jo viņam interesē ugunsdzēsēju darbs un arī viņš pats vēlētos šajā profesijā strādāt. “Man galvenais bija dzirdēt par ugunsdzēsēju darbu un to, kas jādara ugunsgrēkā. Galvenais ir neņemt lietas, bet tikt pašam prom no ugunsgrēka. Man ir bijis tā, ka jāzvana 112, jo ir degusi kaimiņu māja un vienreiz pašam iesprūda kāja, kad arī bija jāsauc ugunsdzēsēji. Tāpēc zinu, ka 112 numurs ir domāts visādām briesmām,” tā puisis. Mācību stundas beigās V.Gribuste bērniem uzdeva mājasdarbu – iemācīties no galvas savas mājas, skolas un pulciņu adreses, kā arī vecāku un savu personīgo tālruņa numuru, lai pasargātu sevi un varētu reaģēt uz bīstamām situācijām, ja tādas rodas. Skolēniem tika pasniegtas arī uzlīmes, kas atgādinās par svarīgākajiem palīdzības dienestu numuriem.

Latvijā vienotais ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112 darbojas jau 23 gadus, kopš 1997. gada. 112 numurs ir sazvanāms 24 stundas diennaktī, un tas ir bez maksas. Piecos zvanu centros Latvijā kopumā strādā 112 dispečeri. Katru diennakti dežurē 19 dispečeri, kuri atbild uz vidēji 3000 zvaniem ar dažādiem lūgumiem palīdzēt. 2019. gadā kopumā apstrādāti vairāk nekā viens miljons ienākošo 112 zvanu.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

Video: Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē