-1.5 °C, 3.8 m/s, 86.6 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaTehnoloģiju vidusskolā runā par psihoaktīvo vielu lietošanu pusaudžu vecumā
Tehnoloģiju vidusskolā runā par psihoaktīvo vielu lietošanu pusaudžu vecumā
10/03/2020

Tuvojas skolēnu brīvlaiks un nav aiz kalniem arī vasara, kad skolu audzēkņiem būs daudz brīvā laika. Nereti brīvajā laikā jauniešiem var rasties vēlme izmēģināt atkarību vielas, tāpēc, lai veicinātu bērnu izpratni par atkarību kaitīgumu, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā 5. martā viesojās VSIA slimnīcas “Ģintermuiža” narkoloģe Lilita Petermana un psihiatrijas ārsts rezidents Artūrs Blekte, lai runātu par psihoaktīvo vielu lietošanas ļaunumu pusaudžu vecumā.

Speciālisti pastāstīja 7. un 8.klašu audzēkņiem par iemesliem, kāpēc cilvēki dabīgi patīkamas izjūtas cenšas aizstāt ar atkarību vielām, un kāpēc bērns, kura organisms vēl nav nobriedis, biežāk kļūst par atkarīgu personu nekā pilngadīgie. Narkoloģe paskaidroja, ka par nobriedušu personu varētu uzskatīt jaunieti vismaz 20 gadu vecumā, jo līdz tam viņa smadzenes vēl nav pietiekami attīstījušās.

 

L.Petermana minēja piemērus no savas darba ikdienas un, atsaucoties uz pasaulē veikto pētījumu rezultātiem, informēja skolēnus par atkarību izraisošām vielām un ar tām saistītiem mītiem. Viens no tiem ir pieņēmums, ka e-cigarete nav kaitīga.

 

Psihiatrijas ārsts rezidents A.Blekte informēja, ka ikdienā viņam nākas strādāt ar jauniešiem, kuri ir sākuši lietot alkoholu vēl būdami nepilngadīgi. Alkohols, marihuāna un citas atkarības vielas var izraisīt smadzeņu saslimšanas, tostarp šizofrēniju. Speciālists paskaidroja, ka smadzeņu bojājumi var būt veselībai ļoti bīstami un neatgriezeniski.

 

Jaunieši ar interesi klausījās speciālistu stāstījumā, iesaistījās diskusijās, uzdeva jautājumus un guva arī atbildes. Ārsti uzsvēra, ka atkarību vielu lietošana var radīt izmaiņas jauniešu uzvedībā, jo viņi var nespēt kontrolēt savu uzvedību, kļūt agresīvi, flegmatiski, neprognozējami. Tas viss negatīvi ietekmē tālāko dzīves kvalitāti.

 

Speciālisti atgādināja skolēniem, ka dažkārt arī no vienas reizes cilvēks var kļūt atkarīgs. Lielākoties mēģinājums, piemēram, alkohola pagaršošana, ir tikai vienreizējs pasākums, bet, ja tas notiek atkārtoti, tā ir lietošana vai atkarība.

 

12.martā abi speciālisti vēlreiz viesosies Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, lai pastāstītu par šiem jautājumiem  9. līdz 12. klases audzēkņiem. Skolas sociālā pedagoģe Daiga Antonova piebilst, ka vecākiem jāpievērš lielāku uzmanību savu bērnu brīvā laika pavadīšanas paradumu izveidei un iesaka rosināt dažādu laiku pavadīt kopā, apmeklējot, piemēram, teātrus, koncertus, sporta nodarbības, kā arī iesaistoties brīvprātīgajā darbā un ģimenes kopā būšanā. Svarīgi atcerēties, ka vecāku piemērs veido bērniem izpratni par brīvā laika pavadīšanas tradīcijām ģimenē.

 

Foto un informācija: Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola