12. martā, valstī izsludinot ārkārtējo stāvokli koronavīrusa izraisītās pandēmijas dēļ, tika izdots rīkojums pilnībā pārtraukt mācību procesu klātienē profesionālās ievirzes izglītības iestādēs. Pagājušajā nedēļā Izglītības un zinātnes ministrija pašvaldībām un sporta skolām izsūtīja aicinājumu iespēju robežās treniņu procesu organizēt attālināti. Jelgavas Ledus sporta skola pēc savas iniciatīvas to dara jau gandrīz mēnesi, bet Jelgavas Specializētajā peldēšanas skolā attālināti treniņi sāksies pēc Lieldienām.
Līdz ar ārkārtējā stāvokļa izsludināšanu Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolā un Jelgavas Specializētajā peldēšanas skolā treniņu process tika apturēts – ņemot vērā to, ka vasaras sporta veidos, kuros trenējas šo sporta skolu audzēkņi, sezona vai nu tikai nule kā bija vai pat vēl nebija sākusies un nozīmīgākās sacensības bija plānotas vasarā, bet dažos sporta veidos sezonas nozīmīgākās sacensības jau aizvadītas. Savukārt Jelgavas Ledus sporta skola nolēma mācību procesu organizēt attālināti, jo ziemas sporta veidos sezona tuvojas noslēgumam.
“Tā kā viena no lielākajām problēmām Latvijas bērnu un jauniešu sportā ir tā, ka noteiktā vecumā jaunie sportisti nav sasnieguši pietiekamu fizisko formu, nolēmām izmantot šo situāciju un turpināt treniņus līdz sezonas beigām, akcentu liekot tieši uz vispārīgo fizisko sagatavotību,” skaidro Jelgavas Ledus sporta skolas direktors Aivars Zeltiņš. Treniņu process Ledus skolā turpināsies, līdz attiecīgo sporta veidu federācijas pieņems lēmumus par šīs sezonas noslēgumu, kas ir aktuāli hokejistiem, un nākamās sezonas sākuma laiku.
Jelgavas Ledus sporta skolā attālinātais treniņprocess tiek organizēts sekojoši: katrs treneris izstrādā treniņu plānu uz nedēļu, kas var tikt koriģēts, audzēkņi pilda uzdevumus un sniedz atgriezenisko saikni par paveikto. “Piemēram, Hokeja nodaļas audzēkņi apgūst teoriju – par personīgo higiēnu, veselīgu dzīvesveidu, sporta veida vēsturi –, pilda vispārīgās fiziskās sagatavotības vingrinājumus, piemēram, skrien krosu, vecāko grupu audzēkņi arī analizē spēles. Daiļslidošanas nodaļas audzēkņi pilda vingrinājumus uz līdzsvara trenažiera, kāds ir katram audzēknim, apgūst horeogrāfiju, uzlabo fizisko un tehnisko sagatavotību. Savukārt Šorttreka nodaļas audzēkņi pilda fiziskās sagatavotības vingrinājumus un tiešsaistes treniņos apgūst teoriju un analizē kļūdas,” stāsta Jelgavas Ledus sporta skolas direktora vietniece metodiskajā darbā Irēna Rutka. Ja audzēknim ir attaisnojošs iemesls, piemēram, veselības problēmas, kāpēc viņš netrenējas, par to jāpaziņo trenerim.
Jelgavas Ledus sporta skolas vadība, izvērtējot aizvadīto mēnesi, norāda, ka ir būtiski, lai bērni un jaunieši turpina sportot, un trenera atgriezeniskā saikne ar audzēkņiem rāda, ka lielākā daļa sporta skolas audzēkņu un viņu vecāki situācijai pieiet nopietni un apzinīgi pilda treniņu plānu.
Jelgavas Specializētajā peldēšanas skolā attālināts treniņu process atsāksies pēc Lieldienām. Skolas direktores vietnieks Māris Lindenbaums stāsta, ka audzēkņiem tiks iedots treniņu plāns nedēļai, bet papildu tam tiks doti teorētiski uzdevumi, piemēram, esejas rakstīšana par kādu tēmu, peldēšanas tehnikas un vingrinājumu izpildes teorijas apguve, izmantojot Latvijas Peldēšanas federācijas mājaslapā pieejamos elektroniskos resursus. Lai gūtu atgriezenisko saikni, katram audzēknim būs jāiekārto treniņu dienasgrāmata, kurā jāpiefiksē ne tikai izpildītie uzdevumi un rezultāti, bet arī savas sajūtas, tos veicot. “Šobrīd vēl skaidri nezinām, kad mums noslēgsies sezona. Federācija vēl nav pieņēmusi lēmumu pa Latvijas peldēšanas čempionātu, kas bija ieplānots pirms Jāņiem. Mūsu skolas nostāja šajā jautājumā ir, ka čempionāts jāatceļ, jo sportistiem nebūs pietiekami laika sagatavoties optimālo rezultātu sasniegšanai,” norāda M.Lindenbaums. Peldēšanas skola attālināto treniņprocesu plāno organizēt tik ilgi, kamēr valstī ir ārkārtējā situācija, bet, tiklīdz tiks atcelti ierobežojumi attiecībā uz sporta skolām, ir gatava atsākt treniņus baseinā.
Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolā nolemts pedagogiem piešķirt atvaļinājumu uz laiku no viena līdz diviem mēnešiem – atkarībā no sporta veida un turpmākajiem valdības lēmumiem. Basketbolā, džudo un šahā sezona ir noslēgusies, bet vēl nav zināms gala lēmums attiecībā uz mākslas vingrošanu. Savukārt futbolisti, BMX braucēji, vieglatlēti, kanoisti, smaiļotāji un airētāji sezonas sākumu vēl tikai gaida. “Treneri tomēr ir orientēti uz rezultātu, tāpēc, neskatoties uz to, ka oficiāli treniņu process skolā nenotiek, treneri audzēkņiem uzdevumus dod elektroniski. Atgriezeniskā saikne gan netiek prasīta. Motivētākie audzēkņi paši ir ieinteresēti pildīt uzdevumus, lai saglabātu savu fizisko formu un pēc iespējas labāk sagatavotos nākamajai sezonai, cik nu iespējams esošajos apstākļos,” informē Jelgavas Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktors Jānis Leitis.
Foto: Jelgavas Specializētā peldēšanas skola