6.2 °C, 2.6 m/s, 97.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiAtklāta starptautiskā izstāde “Pandēmijas laikā”
Atklāta starptautiskā izstāde “Pandēmijas laikā”
21/06/2020

Jelgavas kultūras namā skatāma starptautiskā izstāde “Pandēmijas laikā”, kas tapusi, turpinot vairāk nekā 20 gadus ilgo sadraudzības pilsētu Jelgavas, Šauļu un Pērnavas sadarbību kultūras un mākslas jomā. Katru gadu vienā no pilsētām tiek rīkota mākslas izstāde, šogad tai norisinoties Jelgavā. Izstādē aplūkojamas četru mākslinieku foto sērijas, kurās autori atskatījušies uz aizvadītajiem mēnešiem, kad ikdienas dzīves priekšplānā izvirzīta nepieciešamība distancēties, palikt mājās un nepulcēties. Izstāde skatāma līdz 20. jūlijam.

Kopš 1999. gada triju Baltijas valstu sadraudzības pilsētu mākslinieki pārmaiņus katru gadu tiekas, lai vienotos kopīgā mākslas akcijā. Šogad mākslinieki tiekas Jelgavā, pilsētas 755. jubilejas gadā, akcijai notiekot divās daļās. 20. jūnijā noslēdzies lielformāta keramikas skulptūru simpozijs par tēmu “Baltu ugunis”, bet Jelgavas kultūras namā apskatāma starptautiska foto izstāde “Pandēmijas laikā”. Izstādē ietverta foto sērija “Sublime 6” jeb “Cildenais 6”, kuras autors ir Virģinijs Kinčinaitis, darbos parādot dažādas arhitektūras kompozīcijas – kontrastus starp ēkām, krāsām, gaismām. Jelgavu izstādē pārstāv Dzintra Žvagiņa ar sēriju “Jelgavnieki vīrusa laikā”, bet ar fotogrāfijām “Dialogi izolācijā” Jelgavā viesojas mākslinieki no Pērnavas Marko Tomasts un Haide Rannakivi.

 

“Mani ļoti interesē arhitektūra, mākslas vēsture, kā arī cilvēka iekšējās apziņas tēmas, un uzskatu, ka tas ļoti palīdz fotogrāfiju uzņemšanas procesā. Vienmēr zinu, ka kaut kur ir ideālais kadrs – to tikai jāatrod -, taču uzskatu, ka to nekad nevar ieraudzīt ar acīm, bet gan ar prātu. Prāts visur meklē kompozīcijas, vizuālo ritmu, taču, ja šo redzējumu neizmanto, nepalīdzēs pat labākā fotokamera,” par saviem darbiem stāsta V.Kinčinaitis. “Sublime” ir mākslinieka ilgākā laika periodā īstenotā fotosērija vairākās daļās. Zīmīgi, ka izstādē Jelgavā apskatāmās autora fotogrāfijas tapušas tikai ar telefona kameru, uzsverot mākslinieciskā redzējuma pārākumu pār plašām tehnoloģiskām iespējām.

 

Māksliniece no Pērnavas H.Rannakivi kopā ar fotogrāfu M.Tomastu Jelgavā viesojas ar fotogrāfiju izlasi, kas tapušas vizuālā dialogā. “”Dialogi izolācijā” ir daļa no krietni plašākās foto akcijas visas Igaunijas mērogā, kurā mākslas fotogrāfi strādāja pa pāriem – dialogā. Kopā ar Marko radījām fotogrāfijas, kuras sūtījām viens otram, katram nākamajam darbam esot kā atbildei uz iepriekšējo. Tas liek domāt, kādu atbildi sniegt, par kādām tēmām domāt vizuāli. Jāsaka, ka mūsu dialogs izdevās ļoti draudzīgs, jo esam pazīstami jau ilgu laiku,” bilst H.Rannakivi, uzsverot, ka laiks, kas pavadīts sociāli distancējoties, bijis ļoti pateicīgs radošām izpausmēm. “Šī bija iespēja pamēģināt un īstenot visu to, ko vienmēr esam gribējuši radīt, bet kam varbūt nav pieticis laika. Manuprāt, mākslinieks ir visradošākais, kad ārējie apstākļi viņu nedaudz sapurina, kad viņš ir radoši izsalcis un viņa emocijas ir sakāpinātas. Šie dialogi turpināsies un būs interesanti redzēt, kā līdzi laikam mainās mūsu radošās izpausmes,” tā māksliniece.

 

Savukārt Dz.Žvagiņa kopš marta vidus pārmaiņas ikdienas dzīvē iemūžinājusi plašā foto sērijā “Jelgavnieki vīrusa laikā”. Tā stāsta par ģimenēm, to kopā būšanu un situācijas pārvarēšanu, uzsverot optimistisku uztveri. Šī ir pirmā reize, kad aizvadītajos mēnešos tapušās jelgavnieku fotogrāfijas apskatāmas klātienes izstādē. Kopumā fotogrāfe ir iemūžinājusi 85 logu stāstus, 208 cilvēkus, 19 kaķus, 12 suņus, trusi, balodi, zirgus. Izstādē parādīti 35 no visiem darbiem. “Mana dzimtā pilsēta ir Jelgava, kurā arī atrados tai brīdī, kad Latvijā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, slēgtas robežas, cilvēki sāka distancēties un pašizolēties savās mājās un dzīvokļos. Tāpēc šī fotogrāfiju sērija tapa Jelgavā. Logi ir kā saskarsmes vieta, cilvēki caur to vēro ārā notiekošo, es kā fotogrāfs redzu un fiksēju, kas notiek aiz tiem. Logi ir tas, kas vieno un tai pašā laikā šķir. Fotogrāfējamie atrodas iekšā, fotogrāfs ārpusē. Tajā pašā laikā tiek ievēroti visi ārkārtas stāvokļa noteikumi, kad nav saskarsmes un saziņa notiek ar telefona palīdzību,” foto tapšanas procesu apraksta autore.

 

Izstādes atklāšanā piedalījās visu trīs sadraudzības pilsētu mākslinieki, izstādes kuratori, kā arī Jelgavas pilsētas un Šauļu pašvaldību pārstāvji. “Šis gads ir īpašs ar to, ka mūsu kopīgās akcijas kuratori no Lietuvas un Igaunijas – Virģinijs un Alars – piedalās arī kā foto izstādes un šamota skulptūru mākslinieki, parādot, ka darbs notiek visaugstākajā līmenī. Šodien mēs runājam vienā valodā, un tā nav ne krievu, ne angļu, bet gan mākslas valoda. Mēs varam vērot mākslinieku fotogrāfijas un skulptūras, un tā savstarpēji saprasties, uztverot tās pārdomas un vēstījumus, kas šajos darbos ir ietverti,” izstādes atklāšanā klātesošos uzrunāja Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājs Mintauts Buškevics. Savukārt Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzsvēra, ka saulgriežu laiks baltu tautām ir īpašs, jo tajā svinam gaismu, kas šogad kalpo arī kā simbols pēdējo mēnešu grūtībām, kas pamazām tiek uzveiktas. “Šis laiks, šīs dienas un, protams, šis mākslai veltītais vakars parāda, ka savstarpējai draudzībai nekas netraucē, jo kopā varam paveikt daudz un kopā varam arī svinēt, kā šogad svinam Jelgavas 755. dzimšanas dienu,” tā A.Rāviņš. Pasākuma noslēgumā visiem māksliniekiem, kā arī 14. Smilšu skulptūru festivāla mākslinieciskajam vadītājam Kārlim Īlem tika izteiktas īpašas pateicības, kā arī Pērnavas pārstāvjiem nodota mākslas izstādes stafete Jelgavas pilsētas karoga veidā, uzticot mākslas akcijas rīkošanu 2021. gadā.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē