Viens no pirmajiem darbiem, ko paveicis jaunais vēstures pieminekļa «Villa Medem» īpašnieks Karstens Ostmanns, ir žoga ap ēku sakārtošana, norobežojot piekļuvi objektam. Viņš atzīst: cilvēki, redzot, ka objektā notiek rosība, sāk to respektēt, tādējādi gadījumu, kad tajā iekļūst nepiederošas personas, ir arvien mazāk.
Kad investors no Vācijas K.Ostmanns nolēma iegādāties šo vēsturisko ēku, viņam bija skaidrs, ka vispirms tā ir jāiekonservē, lai apturētu pieminekļa bojāeju. «Pa vasaru sakārtojām ēkas jumtu, lai sienās un pamatos neiekļūtu ūdens un to negrautu, kā arī norobežojām piekļuvi ēkai – Lapskalna ielas pusē uzstādījām metāla žogu, bet Uzvaras ielas pusē izbūvējām pagaidu žogu, kas ir greznāks un sasaucas ar ēkas fasādi,» stāsta investora pārstāve Latvijā Sintija Gribule. Žoga metāla dekori izgatavoti Latvijā.
Nākamais solis ir salabot ēkas logus, bet pēc tam jau varēs ķerties pie fasādes atjaunošanas. Kā norāda S.Gribule, procesu kavē ilgā saskaņošanas procedūra ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. «Ja būtu iespējams pēc atvieglotas procedūras saskaņot vienkāršotu rekonstrukciju, kas ļautu iemūrēt izkritušos ķieģeļus un nokrāsot fasādi, mēs to nedomājot darītu,» tā viņa, piebilstot: ēka ir vēsturiska, par to informācija atrodama gan internetā, gan tūrisma bukletos, tādēļ cilvēki nāk to apskatīt, bet tā izskatās slikti.
Ēkas īpašnieks novērtē to, ka Jelgavas pašvaldība ir pretimnākoša un ieinteresēta – Vācijā tā nenotiekot. Piemēram, kamēr vēl nebija uzstādīts žogs, uzņēmēja pilnvarotā persona vērsās Pašvaldības policijā ar lūgumu ik pa laikam apsekot objektu, lai nodrošinātu, ka tajā neuzturas nepiederošas personas. «Es pats savām acīm vairākas reizes esmu redzējis Pašvaldības policijas mašīnu braucam garām. Vienu reizi policijas darbinieki arī pienāca un apvaicājās, kas es esmu un ko te daru,» tā uzņēmējs. Tāpat operatīvi un veiksmīgi izdevies atrisināt jautājumu par nokaltušu koku nozāģēšanu, kā arī SIA «Jelgavas ūdens» izskaidrojis iespējas pieslēgt objektam ūdeni.
Kopš aprīļa, kad jaunais investors iegādājās «Villa Medem», viņam ir radušās arī dažas idejas, ko tur ierīkot. Viens no variantiem – izveidot industrijas namu, kurā Eiropas kompānijām vienuviet būtu iespējams meklēt jaunus speciālistus, pasūtīt jaunus tehnoloģiskus risinājumus. «Latvijā nav izteiktas ražošanas, nav arī derīgo izrakteņu, bet te ir daudz augstskolu un gudru cilvēku, daudz labu izgudrojumu, īpaši tehnoloģiju jomā,» ar īpašnieka vīziju iepazīstina S.Gribule. Kāpēc uzņēmējiem būtu jāatvēl tik grezns nams ar senu vēsturi? Tāpēc, ka Vācijā nopietni uzņēmumi telpas biroju ēkās neizmanto, jo uzskata, ka tas nav gana prestiži. Otra ideja – ierīkot «Villa Medem» modernu fitnesa un SPA centru, kurā tiktu piedāvāta muskuļu elektro stimulācija, kas ir efektīvs treniņu veids. Jāpiebilst, ka K.Ostmannam viens šāds klubs jau pieder.
Tomēr jaunais investors ir atvērts idejām un aicina ikvienu, kam rūp vēstures pieminekļa nākotne, padalīties idejās un vīzijās, kas, viņuprāt, «Villa Medem» varētu būt. Idejas var iesūtīt elektroniski pa e-pastu villa.medem@inbox.lv, kā arī iemest pastkastītē, kas izvietota pie ēkas vārtiem.
Foto: Raitis Supe