Lai jauniešos raisītu interesi par inženierzinātnēm, Jelgavas skolās šomēnes viesojas Metāla svētkos atklātais Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas un Vācijas kolēģu izveidotais «TehnoBuss Latvija» – ar ražošanas un eksperimentu iekārtām un multimediju sistēmām aprīkota ceļojoša mācību laboratorija. Tādējādi asociācijas speciālisti cenšas parādīt, ka inženiera darbā ienākušas jaunākās un modernākās tehnoloģijas. Uzrunātie jaunieši atzīst, ka nodarbība autobusā ir interesanta, jo īpaši uzmanību piesaista 3D printeris, ar kuru var izgatavot teju visu, un jaunatklājums esot tas, ka printeris radīts tepat Latvijā.
Ritma Gaidamoviča
Skolēniem 40 minūšu ilgā nodarbībā ir iespēja uzskatāmā veidā uzzināt, piemēram, kā notiek automatizētā ražošana mašīnbūves uzņēmumā, kā darbojas un kādas iespējas sniedz 3D printeris, kā darbojas elektrodzinējs, elektroģenerators, izzināt zobratu darbības principus, programmēšanu ar Latvijā ražotā sumo robota starpniecību, kā ar datorvadību strādā CNC frēze un virpa.
«Mūsu galvenais uzdevums ir radīt interesi par inženierzinātnēm, praktiski parādot, ar kādām iekārtām mūsdienās strādā uzņēmumos, kā darbojas dažādi mehānismi. Jāparāda un jāizstāsta, ka patiesībā mašīnbūve ir tikpat svarīga kā saule, jo, lai kaut ko ražotu, nepieciešamas iekārtas, un cilvēks, kas tās izstrādā, ir visa pamatā,» stāsta «TehnoBusa» pasniedzējs Ivars Zorgentfreijs. Līdz šim «TehnoBuss» vairākas dienas jau pavadījis Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā, Jelgavas 2. pamatskolā, Jelgavas 5. vidusskolā, Jelgavas Valsts ģimnāzijā un šobrīd atrodas Spīdolas ģimnāzijā.
Tehnoloģiju vidusskolas vecāko klašu jaunieši, kuri mācās inženieru klasē, uz «TehnoBusu» nākuši ar konkrētiem jautājumiem par datorvadību sistēmām, spēļu programmēšanu, sumo robotiem. «Taču mūsu galvenā auditorija ir 8. un 9. klases skolēni, lai mudinātu viņus laicīgi izvēlēties un dot priekšroku profesionālajai izglītībai, apgūstot vidējo izglītību kopā ar specialitāti,» saka «TehnoBusa» skolotājs Māris Eiduks.
Portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie jaunieši atzina, ka viņiem bijis interesantāk nekā fizikas stundā, kad tiek runāts par to, kā dažādi mehānismi darbojas. «Manuprāt, te saistošā un uzskatāmā veidā tiek parādīta inženierzinātņu interesantākā puse. To, ar kādām iekārtām strādā mūsdienās, kādas iespējas piedāvā jaunās tehnoloģijas, ko var izgatavot, kas ir izgudrots,» pārliecināts Valsts ģimnāzijas 8. klases skolnieks Sandis Smans, kurš nolēmis nākotnē mācīties tieši programmēšanu. Puisis uzskata, ka jaunajās tehnoloģijās ir nākotne un programmēšana ir neatņemama to sastāvdaļa. Viņa klasesbiedrs Valters Rokjāns atzinīgi novērtē to, ka šī nav parasta prezentācija ar bildēm, bet ar uzskatāmiem piemēriem, konkrētām iekārtām. Viņam jaunatklājums bija tas, ka 3D printeris radīts tepat Latvijā. Lai gan tehnika parasti saista puišus, par jauno laboratoriju atzinīgi izsakās arī meitenes, kuras saredzējušas lielu ieguvumu 3D printerī, jo ar to varot izgatavot dažādus stila priekšmetus.
«TehnoBuss» Jelgavas skolās viesosies līdz pat oktobra sākumam, apmeklējot pilnīgi visas vispārizglītojošās un internātpamatskolas. Pēc tam autobuss dosies uz tuvāko novadu skolām.