«Ja vairāk nekā 100 jaunieši sestdienas rītā nāk kaut ko papildus darīt, tas pilsētai ir liels intelektuāls ieguvums. Uzņēmējiem vajag radošus cilvēkus, kas māk sadarboties un risināt problēmas. Mēs strādājam tāpēc, lai skolas dotajām zināšanām klāt liktu vēl šo pievienoto vērtību,» uzsver programmas «Junioru universitāte» vadītāja, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra vadošā pētniece Ilze France.
Andra Ozola
I. France ieradās Jelgavā, lai atklātu «Junioru universitātes» jauno mācību gadu, tiktos ar bērniem un viņu vecākiem. Šī «Junioru universitātei» ir jau piektā sezona.
Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) šodien jauno mācību gadu Jelgavas pašvaldības atbalstītajā mērķprogrammā «Junioru universitāte» sāka 127 dalībnieki – Jelgavas skolu piekto, sesto, septīto un astoto klašu skolēni, kā arī «Junioru universitātes plus» dalībnieki no devītajām un desmitajām klasēm.
ZRKAC Vispārējās un profesionālās izglītības atbalsta nodaļas vadītāja Sanita Šabanska stāsta, ka ar katru gadu interese par «Junioru universitāti» pieaug un visus interesentus nav iespējams uzņemt, tāpēc skolēniem pirms mācību uzsākšanas bija jāveic zināšanu pārbaudes tests. Šogad atlases tests tika organizēts piekto un septīto klašu grupai un programmai «Junioru universitāte plus», kurā piedalās devīto un desmito klašu skolēni.
«Junioru universitātes plus» dalībnieku atlases kārta norisinās divās daļās. Septembra sākumā notika teorētisko zināšanu pārbaude, bet šodien norisinās praktisko un pētniecisko iemaņu pārbaude trīs disciplīnās: praktiskie darbi ķīmijā, fizikā, bioloģijā. Divpadsmit zinošākie un veiksmīgākie vidusskolēni «Junioru universitātē plus» turpinās pilnveidot savas praktiskā darba iemaņas dabaszinātnēs, lai gatavotos starptautiskajai dabaszinību olimpiādei EUSO – 2015, kas nākamā gada maijā norisināsies Tartu, Igaunijā.
«Ir liels prieks, ka skolēniem augusi interese par dabaszinībām un matemātiku, kas ir izteikts arī Junioru universitātes devīzē: «Saprast matemātiku, fiziku, ķīmiju, bioloģiju – tas ir forši!» Viens no jaunumiem ir, ka šogad Junioru universitātes dalībnieki izmantos ZRKAC e-studiju sistēmu, kas nodrošinās saziņu starp pasniedzējiem un dalībniekiem ārpus nodarbību laika, nodrošinās informāciju par nodarbību saturu un veicamajiem mājas darbiem, kā arī audzēkņi varēs iepazīties ar paveiktā darba vērtējumu,» tā S.Šabanska.
«Atnācu tāpēc, lai papildinātu savas zināšanas matemātikā un dabaszinībās,» saka Linda Andersone no 5. klašu grupas, kurai šodienas nodarbības tēma bija «Cik dažādi iespējams izveidot iesaiņojumu kastītei? «Dabaszinībās gribu iemācīties ko jaunu. Man patīk fizika, īpaši eksperimenti. Gribu izpētīt, kādi priekšmeti ir vieglāki, bet kādi smagāki par ūdeni,» saka Kārlis Blūmanis.
Pēc tikšanās konferenču zālē, nodarbības piecām klašu grupām turpinājās ZRKAC otrā stāva astoņās telpās. Uzsvars tika likts uz praktiskām lietām, jo, kā sarunā ar portālu www.jelgavasvestnesis.lv atzina I. France, «nereti mums nākas aizpildīt robus praktiskajās lietās, jo skolās vēl bieži vien ar praktiskajiem darbiem esam uz «Jūs»».
Foto: Raitis Supe