No kopumā desmit iesniegtajiem pieteikumiem daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagalmu labiekārtošanas programmā saskaņā ar komisijas lēmumu apstiprināti seši pieteikumi. Viens pieteikums, kurā vairāku māju iedzīvotāji plānojuši izbūvēt atkritumu konteineru laukumu, iesniedzējam vēl jāprecizē, tāpēc šobrīd galīgais lēmums par tā realizāciju nav pieņemts. Taču, ja viss noritēs kā plānots, jau šī gada beigās mūsu pilsētā būs uzlabota septiņu pagalmu infrastruktūra, atbilstoši pašu dzīvokļu īpašnieku vēlmēm un finansiālajām iespējām īstenojot, viņuprāt, nepieciešamākos darbus.
Sintija Čepanone
Šis gads ir pirmais, kad pašvaldības budžetā tika ieplānoti līdzekļi – 25 000 eiro – daudzdzīvokļu māju pagalmu labiekārtošanas programmai, kas dzīvokļu īpašniekiem dod iespēju piesaistīt pašvaldības līdzfinansējumu līdz 50 procentu apmērā mājai piegulošā zemesgabala sakārtošanai.
Pēc pašreizējām aplēsēm, visu septiņu projektu kopējās darba izmaksas ir 76 300 eiro, taču gan iedzīvotāju ieguldījuma apmērs, gan pašvaldības atbalsta daļa var mainīties. «Darbiem nepieciešamais pašvaldības atbalsts, ko pieteikumos norādījuši iesniedzēji, ir 19 513,33 eiro, un tas nozīmē, ka paši iedzīvotāji daudzdzīvokļu mājas apkārtnes labiekārtošanā no saviem līdzekļiem ir gatavi ieguldīt 56 786,67 eiro,» tā Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods. Jāuzsver gan, ka tas, vai visi apstiprināšanai virzītie projekti arī tiks realizēti, izšķirsies tieši šajās dienās. «Šajā nedēļā apstiprināto projektu pieteicēji tika uzaicināti noslēgt līgumu – atbilstoši saistošajiem noteikumiem katram iesniedzējam vienas nedēļas laikā no uzaicinājuma publicēšanas dienas jānoslēdz trīspusējs līgums ar pašvaldības iestādi «Pilsētsaimniecība» un daudzdzīvokļu nama pārvaldnieku. Iepirkuma procedūru par būvniecības darbu veikšanu organizēs daudzdzīvokļu mājas pārvaldnieks, savukārt pēc tam tiks noslēgts līgums par darbu veikšanu un varēs sākties būvdarbi,» skaidro J.Strods.
Stāvlaukumā ieklās eko bruģi
Natālija Mamonova, Lielās ielas 39 pārvaldniece:
«Pirms pāris mēnešiem Lielajā ielā 39 noslēdzās renovācijas darbi, un dzīvokļu īpašnieki, uzzinot par pašvaldības izsludināto pagalmu sakārtošanas programmu, vērsās pie SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» ar iniciatīvu šīs programmas gaitā uzsākt apkārtnes labiekārtošanu. Kā aktuālākais darbs tika norādīts stāvlaukuma ierīkošana, jo speciālas vietas, kur novietot automašīnas, šīs mājas teritorijā šobrīd nemaz nav. Ņemot vērā, ka Lielajā ielā 39 ir tikai seši dzīvokļi, īpašnieki vienojās, ka stāvvietai nav jābūt lielai – pietiktu ar vietu deviņām automašīnām. Projekta izstrādes gaitā rasta iespēja šim mērķim atvēlēt daļu zaļās zonas, taču, lai mājas apkārtne nepārvērstos par asfaltētu laukumu vien, projektā paredzēts 330 kvadrātmetru plašajā stāvlaukumā ieklāt eko bruģi. Tādējādi, kaut arī laukums būs nobruģēts, tas būs zaļš, jo pa bruģa caurumiņiem sprauksies ārā iesētais zāliens, vienlaicīgi nodrošinot arī lietusūdens novadīšanu.
Iesniegtā darbu izmaksu kopējā provizoriskā tāme ir 15 680 eiro, un dzīvokļu īpašnieki pretendē uz pašvaldības līdzfinansējumu līdz 5000 eiro.»
Vērienīgus darbus šogad baidījāmies «pacelt»
Vineta Ģenderte, Neretas ielas 10 pārstāve:
«Vajadzētu paplašināt stāvlaukumu, noasfaltēt iebraucamo ceļu, nobruģēt gājēju celiņu – vajadzību ir daudz, taču pirmajā reizē sarežģītu projektu mēs neuzdrošinājāmies «pacelt» – gan cilvēku maksātspējas dēļ, gan tāpēc, ka nopietnam projektam arī dokumentu izstrāde ir sarežģītāka, un tas, visticamāk, radītu papildu izmaksas, jo būtu nepieciešams piesaistīt jomas profesionāli, kas palīdz orientēties specifiskajās prasībās. Varbūt nākamgad, kad iedzīvotāji, novērtējot šogad par mājas uzkrātajiem līdzekļiem un pašvaldības līdzfinansējumu paveikto, būs gatavi darbiem atvēlēt arī papildu naudu. Ja kaut kas labs jau sanācis, cilvēkus ir vieglāk pārliecināt.
Pirmais projekts, ko esam iecerējuši realizēt ar pašvaldības atbalstu, iepriecinās bērnus, jo iegādāsimies un uzstādīsim bērnu rotaļu ierīces – slīdkalniņu, šūpoles, karuseli. Ceram iekļauties 4000 eiro. Atsevišķus labiekārtošanas darbus, kas neprasa būtiskus finansiālus ieguldījumus, turpināsim paveikt saviem spēkiem kopīgās talkās, taču lielos darbus bez līdzfinansējuma īstenot ir grūti. Jāatzīst, arī vienoties par darbiem nav viegli – cilvēkiem, kuriem nav bērnu, nav aktuāls bērnu rotaļu laukums, kuriem nav mašīnas – stāvlaukums… Turklāt mūsu māja ir liela – deviņas kāpņutelpas, 125 dzīvokļi.
Ļoti novērtēju pašvaldības atbalstu daudzdzīvokļu māju pagalmu labiekārtošanai, taču pašreizējie nosacījumi gan būtu nedaudz jāmaina. Piemēram, punkts, kas priekšroku atbalstam paredz gadījumos, ja vienu projektu iesniedz vairākas mājas. Mūsu māja ir ļoti liela, turklāt tās izvietojums ir tāds, ka mums fiziski nav apkārtējo māju, ar kurām varētu sadarboties! Līdz ar to apzinos, ka, teiksim, divu trīs mazāku māju pieteikumam būs priekšroka, lai gan plānotie darbi un apjoms būtu līdzvērtīgs mūsu mājas izstrādātajam projektam.»
Neprofesionālim orientēties dokumentos ir grūti
Ēriks Indriksons, Aspazijas ielas 25, 27 un 29 pārstāvis:
«Kopā ar citiem Aspazijas ielas māju vecākajiem vienmēr esam turējušies kopā, tāpēc pašsaprotami šķita visiem kopā arī startēt pagalmu labiekārtošanas programmā, lai noasfaltētu kopīgo iebrauktuvi – lai nav tā, ka tikai vienas mājas iedzīvotāji maksā par ceļa sakārtošanu, bet labumu izbauda visās trijās dzīvojošie. Izdrupušais asfalts pārvietošanos taču apgrūtina visiem! Savukārt bedres uz ceļiem, kas no iebrauktuves ved uz katru māju, salabosim tāpat. Optimistiskās prognozes ir tādas, ka apmēram 140 kvadrātmetrus plašo iebrauktuvi varēsim noasfaltēt par 4000 eiro. Ja no tiem atņem pašvaldības līdzfinansējumu, tad uz trīs māju iedzīvotājiem vajadzēs sadalīt ap 2000 eiro. Visiem izdevumiem, kas saistīti ar mājas apsaimniekošanu, rūpīgi sekojam līdzi, tāpēc plānotos darbus varēsim segt no māju uzkrātajiem līdzekļiem.
Atskatoties uz pieteikuma sagatavošanas procesu, varu atzīt: gāja smagi. Atšķirībā no citiem, mums māju apsaimniekotājs – SIA «Rimidalv» – nepalīdzēja, tāpēc mans ieteikums pašvaldībai – vienkāršot iedzīvotājiem projekta sagatavošanu: laicīgi izsludināt pieteikšanos programmai, izvērtēt pieteikumus un tad, piesaistot profesionāļus, centralizēti organizēt dokumentācijas izstrādi, kā arī palielināt pagalmu labiekārtošanas programmai paredzēto pašvaldības atbalstu.
Lai izurbtos cauri visām prasībām, man nācās kļūt par būvinženieri. Jāstudē Būvniecības likums, jāsaprot, kādi dokumenti atbilstoši nolikumam vajadzīgi tieši mūsu gadījumā, jāmeklē, kas varētu palīdzēt katra dokumenta izstrādē. Man paveicās, jo darbiem nepieciešamo apliecinājuma karti bez maksas palīdzēja uztaisīt kāda firma – laikam redzēja, cik es fanātiski šai lietai pievērsos, un tāpēc gribēja palīdzēt. Paldies par to. Taču jebkurā citā gadījumā tas noteikti būtu par maksu.»
Darbus īstenotu arī bez pašvaldības atbalsta
Raitis Vidžis, Zemgales prospekta 4 pārstāvis:
«Jau pirms kāda pusotra gada bijām sākuši gatavot mājas apkārtnes labiekārtošanas projektu, kuru vēlējāmies realizēt, un apstākļu sakritības dēļ nu tam varēsim piesaistīt pašvaldības līdzfinansējumu: no vienas puses iežogosim mājai piegulošo teritoriju, lai izskaustu to, ka mūsu mājas pagalmu, staigājot tam cauri, cilvēki izmanto kā taisnāko ceļu; nobruģēsim stāvlaukumu, jo pašreizējais grants segums sausā laikā put, bet slapjā pārvēršas par dubļiem; ierīkosim bērnu spēļu laukumu ar smilškasti, šūpolēm un rotaļu mājiņu. Mūsu mājai ir kultūrvēsturiskā pieminekļa statuss, tādēļ visi darbi vēl papildus bija jāsaskaņo.
Mājā ir 40 dzīvokļi, un gribu uzteikt dzīvokļu īpašniekus par pozitīvo attieksmi – vienoties par veicamajiem darbiem un tam nepieciešamo pašu finansējumu nebija īpaši grūti. Tā kā esmu saistīts ar būvniecību, arī projektam nepieciešamās dokumentācijas sagatavošana sadarbībā ar nama pārvaldnieku SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» nesagādāja problēmas. Iesniegtajos dokumentos atbilstoši komisijas norādījumiem pēc projekta izvērtēšanas bija jāprecizē tikai viena frāze – viss pārējais bija sagatavots korekti.
Tā kā darbi iecerēti pamatīgi, pretendējam uz pašvaldības līdzfinansējumu līdz 5000 eiro, savukārt paši esam gatavi ieguldīt ap 30 000 eiro. Lielākās izmaksas prasīs stāvlaukuma nobruģēšana, jo tas būs paredzēts apmēram 30 automašīnām. Šos darbus jebkurā gadījumā grasījāmies veikt, līdz ar to pašvaldības izsludinātā pagalmu labiekārtošanas programma mūsu gadījumā bija laba sakritība – iepriekš jau izstrādāto projektu atlika vien aktualizēt un pielāgot pašvaldības programmas prasībām.»
Prioritāte – lietusūdens novadīšana
Svetlana Sinagina, Vīgriežu ielas 34 un Asteru ielas 6 pārvaldniece:
«Vīgriežu ielā 34 un Asteru ielā 6 darbi tiks veikti atbilstoši dzīvokļu īpašnieku pieņemtajam lēmumam, paredzot, ka līdztekus pašvaldības atbalstam ja ne gluži visu, tad vismaz lielāko izmaksu daļu būs iespējams segt no uzkrātajiem līdzekļiem. Projekta dokumentācijas sagatavošanu dzīvokļu īpašnieki deleģēja pārvaldniekam, un SIA «Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde» sadarbībā ar dzīvokļu īpašnieku pilnvarotajām personām to arī nodrošināja.
Pie 38 dzīvokļu mājas Vīgriežu ielā 34 iedzīvotāji automašīnas tur laukumā, kura asfalta segums ir vidēji apmierinošā stāvoklī, taču problēmas rodas ziemā un lietus laikā – tur veidojas peļķes, jo lietusūdenim nav kur aizplūst. Apzinoties, ka visa stāvlaukuma labiekārtošanu vienā reizē nespēs «pacelt», nolemts atrisināt vismaz šo problēmu. Kopējās projekta provizoriskās izmaksas nedaudz pārsniedz 5000 eiro, un par šo naudu ar pašvaldības līdzfinasējumu tiks izbūvēta gūlija vietā, kur mēdz uzkrāties ūdens, un tā tiks pieslēgta esošajam lietusūdens kanalizācijas tīklam.
Savukārt mājas Asteru ielā 6 teritorijā gūlija ir izbūvēta, taču izvietojuma dēļ nepilda savu funkciju. Projekta gaitā šī problēma tiks novērsta. Tāpat, salabojot bedrītes, tiks uzlabots iebraucamā ceļa stāvoklis. Vairākas apkārtējās mājas līdzīgus darbus paveikušas tikai par mājas uzkrātajiem līdzekļiem, arī Asteru ielas 6 iedzīvotāji daļu mājas līdzekļu iepriekš novirzījuši šim darbam, taču, tā kā pavērās iespēja pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu, to nolemts izmantot. Būtiski, ka šo ceļu, lai iebrauktu pagalmā, izmanto arī citu māju iedzīvotāji, tādēļ ieguvēji būs visi. Protams, ja projektā startētu vairākas mājas, iespējams, pat visu veco asfaltu šajā posmā varētu nomainīt, taču pašreizējā situācijā, apzinoties, ka vairākām mājām panākt vienošanos par kopīgu darbu veikšanu ir finanšu līdzekļu, darba un laika ietilpīgs process, izlīdzēsimies ar bedrīšu salabošanu. Kopējās darba izmaksas varētu būt ap 3500 eiro, un nedaudz vairāk kā pusotru tūkstoti dzīvokļu īpašnieki cer saņemt kā pašvaldības līdzfinansējumu.»
Foto: Raitis Supe
Saistītās ziņas
Pieņem pieteikumus pagalmu labiekārtošanas programmai