Lai gan likuma norma, kas aizliedz smēķēt uz balkoniem un lodžijās, spēkā jau ir labu laiku, Pašvaldības policijai šādus pārkāpējus pieķert izdodas ļoti reti, jo administratīvā soda piemērošanai neder tikai zvans no neapmierināta kaimiņa. Tiesa, nesen gan kādam gados jaunam vīrietim tika izteikts mutisks aizrādījums par smēķēšanu uz koplietošanas balkona.
Ilze Knusle-Jankevica
Kā stāsta Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Reksce, kāda 85 gadus veca kundze no Pasta ielas bija pažēlojusies policijai par kaimiņu, kurš smēķējot uz koplietošanas balkona. Kad ieradās policijas darbinieki, smēķētājs (25 gadi) jau bija atgriezies savā dzīvoklī, bet policistiem nenoliedza, ka bija smēķējis uz balkona. Viņam tika izteikts mutisks aizrādījums, un tas ir pirmais Pašvaldības policijas piemērotais sods šogad par smēķēšanu uz balkona.
Jāatgādina, ka saskaņā ar likumu «Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu» smēķēt aizliegts sabiedriskā transportlīdzekļa pieturvietu nojumēs un uz peroniem; daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās; uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijās, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebilst; bērnu atpūtas un rotaļu laukumos; parkos, skvēros un peldvietās, izņemot, kas speciāli ierādītas smēķēšanai; jebkurā citā šajā likuma pantā neminētā publiskā vietā citas personas klātbūtnē, ja šī persona pret to iebilst. S.Reksce norāda, ka Pašvaldības policija nesaņem pārāk daudz sūdzību par smēķēšanu sabiedriskās vietās, piemēram, autobusu pieturvietās, tomēr sūdzības par smēķēšanu ir. «Jelgavas pilsētas Pašvaldības policijā ir arī saņemtas iedzīvotāju sūdzības par kaimiņiem, kuri smēķē savos dzīvokļos, vannas istabā vai virtuvē – ka cigarešu dūmu smaka caur ventilācijas šahtām nonāk kaimiņu dzīvokļos. Lai arī likumā nav minēts aizliegums smēķēt dzīvoklī, šajos gadījumos, ja cita persona pret to iebilst, iedzīvotājus aicinām rast kompromisu un vienoties ar kaimiņiem,» tā S.Reksce. Ja tomēr abpusēju vienošanos ar smēķējošajiem kaimiņiem neizdodas panākt, lūgums zvanīt Pašvaldības policijas Operatīvās vadības nodaļai pa tālruni 63028550 vai 8550 un informēt par pārkāpumiem vai iesniegt iesniegumu. Pašvaldības policija veiks preventīvas pārrunas.
Par smēķēšanu neatļautās vietās kopumā šogad sastādīts 55 administratīvā pārkāpuma protokols, no kuriem 37 – nepilngadīgām personām. Vēl izteikti 44 mutiski aizrādījumi, no kuriem 6 – pludmalē. 2014. gadā Pašvaldības policija sastādīja 130 administratīvā pārkāpuma protokolus par smēķēšanu sabiedriskā vietā, no tiem 123 – nepilngadīgām personām. Vēl tika izteikti 98 mutiski aizrādījumi. Liela daļa smēķētāju sodīti pludmalē. Tas ir mazāk nekā iepriekšējos gados, un var secināt, ka sabiedrība tomēr kļūst iecietīgāka un smēķētāji un nesmēķētāji cenšas respektēt citi citus.
Jāatgādina, ka saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu par smēķēšanu neatļautās vietās uzliek naudas sodu līdz 15 eiro. Nepilngadīgajam par smēķēšanu (nepilngadīgajiem smēķēt aizliegts vispār!) izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 15 eiro.
Ilustrācija no JV