Atgādinot, ka tieši Jelgava ir tā vieta, kur pirms 230 gadiem debesīs tika palaists pirmais gaisa balons Latvijas teritorijā, šodien debesis rotāja 107 krāsaini baloni. Viens – divtik lielāks par to, kādu palaida pirms 230 gadiem, seši – aptuveni tik lieli, kā vēsturiskais balons, un 100 mazie baloni.
Ritma Gaidamoviča
Pirmais gaisa balons Latvijas teritorijā no «Academia Petrina» pagalma tika palaists 1785. gada 26. jūnijā. Balons bija aptuveni 54 centimetru diametrā, un tā autors ir Latvijas pirmās augstskolas bijušais audzēknis Ernsts Johans Bīnemanis, kas balonu gaisā pacēla ar karsta gaisa palīdzību. Atceroties šo svarīgo notikumu, šodien jau atkal Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja pagalmā gaisā tika palaisti baloni – šoreiz 107 ar hēliju pildīti baloni. Katram no tiem bija pievienota zīmīte, uz kuras uzrakstīts tieši tāds pats teksts, kāds tika pievienots gaisa balonam pirms 230 gadiem – «Vivat P. et D.! Et Mitavia missus sum die XXVI to mensis Junii MDCCLXXXV» (latīniski: «Lai dzīvo Kurzemes un Zemgales hercogs Pēteris Bīrons un viņa sieva hercogiene Doroteja! No Jelgavas esmu palaists 1785. gada 26. jūnijā» un šoreiz to papildināja arī uzraksts: «Lai dzīvo! Jelgavai 750 un pirmajam gaisa balonam Latvijā – 230. No Jelgavas esmu palaists 2015. gada 27. jūnijā.»
Lielāko balonu, kas bija aptuveni divas reizes lielāks par to, kādu gaisā palaida pirms 230 gadiem, gaisā palaida Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, atzīstot: «Ir prieks, ka Jelgava var lepoties ar daudziem notikumiem, kas tieši mūsu pilsētā ir notikuši pirmo reizi. Gribas novēlēt, lai šis balons dodas uz zvaigznēm, pretī pilsētas panākumiem un izaugsmei!»
Sešus balonus bija uzticēts palaist muzeja darbiniekiem un vēsturniekam Andrim Tomašūnam, kurš atgādināja, ka pirms 30 gadiem muzeja pagalmā, atzīmējot balona palaišanas divsimtgadi, tika mēģināts īstenot ko līdzīgu, taču neizdevās. «Šeit notika konference un tās laikā bija iecere palaist gaisā balonus. 4. vidusskolas vēstures skolotājs ar saviem audzēkņiem izveidoja papīra balonus, kurus gribēja palaist ar karstā gaisa palīdzību. Atminos, akadēmiķis Jānis Stradiņš iznāca pagalmā un prasīja: «Nu, kur tad tie baloni ir?» Tajā brīdī vēstures skolotājs man ziņoja, ka tie aizķērušies krūmos un nekā nebūs. Taču šodien tie ir gumijas baloni, kas pildīti ar hēliju, un mums viss izdevās,» tā A.Tomašūns.
Zīmīgajā brīdī piedalījās arī viens jaunlaulāto pāris, kuriem pulksten 13 muzejā bija svinīgā kāzu ceremonija. «Par šo notikumu uzzinājām divas dienas atpakaļ. Šodien – iznākam no muzeja, viss pilns ar krāsainiem baloniem. Tik skaisti. Domājam, ka tas arī mūsu kopdzīvē būs uz labu, jo ceram, ka pārējie, tāpat kā mēs, balonus gaisā palaida ar labām domām,» tā jaunā sieva un vīrs Agita un Oskars Bērzi.
Jāpiebilst, ka reizē ar Balona svētkiem tika atzīmēti arī 240 gadi, kopš Latvijā dibināta pirmā augstskola – «Academia Petrina», kur šobrīd mājo muzejs. Tās atklāšana notika 1775. gada 29. jūnijā.
Foto: Raitis Supe