Cienājot ar šorīt sietu Jāņu sieru, pasniedzēja Zanda Kursīte Svētās Trīsvienības baznīcas tornī mācīja, kā izveidot kļavu lapu cepuri. «200 – 300 kļavu tapas tai ir vajadzīgas, bet darbs prasa vidēji stundu divas,» saka viņa, piebilstot, ka kļavu lapu cepure būs skaista rota Līgo svētkos, karstā dienā pasargās no saules, pievakarē atvairīs odus. «Tāpat cepure var būt burvīgs dekors vai pasargāt galvu, peroties pirtī,» tā viņa.
Sintija Čepanone
Uzticīga radošo nodarbību apmeklētāja ir desmit gadus vecā Dana Daugule, kura pirms nākšanas uz torni, pabijusi tirgū. «Tirgū kļavu lapu cepure maksā desmit eiro!» zina teikt viņa, piebilstot – lai gan ir redzējusi, kā top cepures no kļavu lapām, savām rokām to dara pirmo reizi. «Lapas salasīju pie radiniekiem Valgundē. Mamma izskaitīja, ka saujā ir vidēji desmit lapas, – tā arī saskaitīju, cik man būs nepieciešamas cepurei,» tā Dana.
Z.Kursīte stāsta, ka pati ir saulgriežu vakara bērns, tādēļ šie svētki viņai ir īpaši gaiši un pozitīvām emocijām pilni. «Lai iesāktu cepuri, vajag piecas lielas lapas, kurām nogriezti kātiņi, savukārt pārējām lapām kātiņš ir vajadzīgs, vien apaļais galiņš jānogriež, lai vieglāk stiprināt,» pamāca viņa. Tāpat darbam vajadzīgs mazs īlens, taču var izlīdzēties arī ar nagliņu.
«Starp citu, šādu cepuri var taisīt ne tikai vasarā – īpaši skaista un krāsaina tā sanāks arī rudenī, kad kokiem lapas tikko sākušas krāsoties, taču pirmās salnas vēl nav bijušas. Pēc salnām lapu kātiņi kļūst trausli, tāpēc cepure var neizdoties,» pieredzē dalās Z.Kursīte.
Apņēmības pilna apgūt kļavu lapu cepures darināšanu bija arī Gunta, atklājot, ka vēl īsti nezina, vai cepuri liks lietā. «Varbūt pati Līgo naktī galvā uzlikšu, varbūt kādam uzdāvināšanu, bet varbūt atstāšu par piemēru – lai atcerētos, kā tā gatavojama,» tā viņa. Gunta vērtē, ka, tuvojoties svētkiem, pamazām var sajust arī Līgo noskaņu. Viņa līgos laukos, Zemgalē, savukārt Dana svētkus svinēs Preiļu pusē un galvā noteikti liks nupat tapušo cepuri.
Tiem, kam mazliet pietrūkst pacietības izveidot cepuri, Z.Kursīte atklāj, ka no kļavu lapām sanāk arī lielisks paliktnis cienastam. Šāda paliktņa veidošanas princips ir līdzīgs cepures veidošanai, lapas vien stiprinot pa apli.
Ar citām plānotajām radošajām nodarbībām Svētās Trīsvienības baznīcas tornī var iepazīties mājas lapā www.tornis.jelgava.lv.
Foto: Ivars Veiliņš
Izgatavo oriģinālu galvas rotu Līgo svētkiem – kļavu cepuri